Netscape 20 Yaşında


14 Ekim 2014 Salı 08:30
Netscape 20 Yaşında

Bugün artık sadece internet dünyasının dinozorları tarafından hatırlanan Netscape, 20. yaş gününü görkemli bir törenle kutluyor desek yalan olur. Zira ortada ne Netscape Navigator kaldı, ne 56k. Online dünyanın herkese açık biçimde yayınlanan ilk web tarayıcısı olan Netscape’in yerini bugün Google Chrome, Mozilla Firefox ve Internet Explorer aldı.

İki bilgisayar arasında ilk mesaj 1960ların sonunda Vint Cerf tarafından ARPANET üzerinden gönderilmiş, Tim Berners-Lee ise 1990ların başında World Wide Web’i (www) yaratmış ve bugünkü halinin temellerini oluşturan interneti insanoğluna sunmuştu.

13 Ekim 1994 tarihinde ise Mosaic Communications Corporation tarafından geliştirilen ve Mosaic’in devamı niteliğinde olan Netscape Network Navigator’un herkese açık bir beta sürümü olarak indirmeye açıldığı duyuruldu. O dönemde birçok PC’de Netscape kullanılmaya başlandı.

“Aynı anda birden fazla dosya indiriyor”

14-10/14/netscape.jpg

O dönemde sabiyede 14,4 Kb (Kilobit) veri alışverişi yapabilen modemler ile sorunsuz çalışmasıyla övünen Netscape’in basın bülteninde “sürekli belge görüntüleyebilme, indirilen dokümanlarla etkileşim kurabilme, birden fazla ağa (web sitesi) bağlanabilme, aynı anda birden fazla doküman ya da görsel indirebilme ve doğal JPEG görüntü formatı desteği” gibi inciler bulunuyor.

Birkaç yıl sonra Internet Explorer ile girdiği yoğun rekabeti kaybederek, dijital tarih sahnesinden silinen Netscape Navigator, o günleri yaşayanlar için sadece bir anı olarak kaldı. Neyse ki Netscape’in intikamını Firefox, daha sonra IE’nin intikamını ise Chrome alarak tarayıcı dünyasında bugünkü zenginliğe yol açıldı.

:: Netscape kullandınız mı?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Netscape 20 Yaşında”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Mozilla firefox un Netscape in varisi olduğunu düşünürsek bugün hala günümüzde var diye ***** opera mobil aygıtlardaki popülerliği hatta microsoft un bile artık windows phone lara opera koyması göz ardı edilmiş bu değerlendirmede…Ama netscape 14 lere windows 95-98 de yeetişip o yaşlarda ilk okula giden bir bilgisayar çocuğu olara anılarımı canlandırdı .Teşekkürler

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Vayy be, ihtiyarladığımı hissettim resmen 🙂

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  gerek yok kullanmaya

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  1994 senesinde internetin Türkiye’ye geliþinin 2. yýlýnda, Tübitak’ta bilgisayar kulübü vardý. Bugünki internet kafelerin dedesi Diðeri de ODTÜ’deydi. Pek bir yere baðlanamazdýk. Bir gün MTV sitesine baðlandým diye meþhur olmuþtum, nasýl baþardýn demiþlerdi. Son bir not, orada kullanýlan network iþletim sistemi/yazýlýmý ise Banyan’dý. Banyan’ý baþka bir daha hiç bir yerde görmedim.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  14.10.2014 / 16:12 deki arkadaşa katılıyor ozamanın keyfi bir başkaydı. her cd den netscape çıkardı hehe güzeldi. ie ikide bir çökerdi.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir Netscape’i bir de Napster’ı hiçbir zaman unutmam. Zaman çok hızlı geçmiş. O zamanlardaki teknolojiyi kullanırken o kadar mutlu olurdum ki anlatamam. Şimdi herşeyin en iyisine çok kolay ulaşıyoruz ancak o zamanlarda aldığım hazzın onda birini bile alamıyorum. Sorun muhtemelen bende 🙂

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  kullanan dinazorlara +1…

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir süre kullandýðýmý hatýrlýyorum.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Kullanmadım pişman değilim:)

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Neyse ki Netscape’in intikamını Firefox, daha sonra IE’nin intikamını ise Chrome alarak ifadesi yanlıştır. Chrome mozilla vakfının chromium projesi kapsamında ürettiği bir yazılımdır. Google firefox yazılımcılarına kendisi için daha basitleştirilmiş sade yazılım istemesi sonucu üretilmiştir. IE ile alakası yoktur.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  1996 yýlýndan itibaren hep kullandým. Halen daha eski install dosyalarýný da saklarým nostalji olsun diye.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  99 senesinde kullandým. Hatta Bilgisayar dergisi vermiþtim o zaman kullanmýþtým.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Kullandým, 26 yaþýnda dinazor oldum sanýrým :S

" Netscape 20 Yaşında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Netscape 20 Yaşında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Netscape 20 Yaşında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xbox Series S kutusundan çıkıyor! Xbox Series S kutusundan çıkıyor!
 2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!