New York Times’tan dikkat çeken Corona virüsü baskısı


24 Mayıs 2020 Pazar 10:19
New York Times’tan dikkat çeken Corona virüsü baskısı

Sosyal medyanın gündeminde bugün New York Times birinci sayfaya taşıdığı isimler var. Dünyanın en seçkin gazeteleri arasında yer alan New York Times, Corona virüsü ilk sayfaya taşıdı. Bugün kullanıcı karşısına çıkan gazete, dikkat çekiyor. İlk sayfasında Corona virüsü sebebiyle ülkesinde hayatını kaybeden kişilerin isimleri yer aldı bunun yanında isimlerin yanında da o kişileri anlatan sözler bulunuyor. Radikal kararlar ile dikkat çeken gazete, şimdi de bu hamlesiyle sosyal medyanın gündemine girmeyi başardı.

New York Times Corona virüsü kaynaklı ölümleri ilk sayfaya taşıdı

Dünyada en çok Pulitzer ödülü kazanan gazetecilere ev sahipliği yapan seçkin gazete NYT, ABD’deki kayıplara dikkat çekmek adına pazar günkü baskısına hayatını kaybeden isimleri taşıdı.

Her gazetede olduğu gibi New York Times’ın da ön sayfasında normalde makaleler, fotoğraflar veya grafikler yer alıyor. Pazar günkü baskısında salgın sebebiyle hayatını kaybeden kişileri listeleyen gazete, önümüzdeki günlerde ulaşılması beklenen bir sayı olan 100 binlerce bulaş sayısına ithafen böyle bir adım attığını duyurdu.

Corona virüsü salgınının başladığı ilk günden bu yana sınıfta kalan ABD, birçok yetkili tarafından da eleştiriliyor. Bu kapsamda Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine bakıldığında durumunun vahim olduğu ortaya çıkıyor. Tüm dünyada 342 bin kişi söz konusu salgın sebebiyle hayatını kaybetti.

ABD 100 bin kişilik psikolojik sınırı geçmeye çok yakın olduğu için ve Corona virüs vakalarının en sık görüldüğü New York’ta bulanan gazetenin merkezi ilk sayfasına yaklaşık 1.000 isme yer verdi. Diğer isimler ise arka sayfalarda yer aldı.

Bu fikri ortaya atan kişiler arasında yer alan gazetenin editörlerinden olan Simone Landon, salgının başından beri ülkede gazetelerde yer alan ölüm ilanlarının tamamını incelediğini söylüyor. Hayatını kaybeden kişiler için anıt özelliği taşıyan bu hamle de sosyal medya üzerinden büyük yankı buldu.

New York Times corona virusu-New York Times birinci sayfa

Bazıları bu adımın gazetecilik olmadığını yalnızca insanların karanlık duygularından beslendiğini söylerken, bazı insanlar Trump yönetiminin söz konusu ölümlerden sorumlu olduğunu yazdı.

New York Times corona virusu-New York Times birinci sayfa-05.jpg New York Times corona virusu-New York Times birinci sayfa-05.jpg

Bazılarıysa hayatını kaybeden insanların sadece sayılardan ibaret olmadığını yazdı.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" New York Times’tan dikkat çeken Corona virüsü baskısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere New York Times’tan dikkat çeken Corona virüsü baskısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda New York Times’tan dikkat çeken Corona virüsü baskısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
  2. 2 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
  3. 3 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
  5. 5 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
  6. 6 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
  7. 7 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
  8. 8 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
  9. 9 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
  10. 10 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!