Okunma

Nintendo Aşkı 25 Yıl Önce Başladı


03 Kasım 2010 Çarşamba 12:30
Nintendo Aşkı 25 Yıl Önce Başladı

Nintendo firmasının 25 yıl önce piyasaya sürdüğü ilk konsolun adı Nintendo Entertainment System (NES) ilk olarak Amerika da kullanıcıların beğenisine sunuldu. Satış rekorları kıran bu yeni konsol günümüzdeki bazı klasik oyunlarında atası sayılıyor. (Mario, Zelda ve Metroid)

Birçok yayın kuruluşu Nintendo‘nun 25’inci yılını kutladığını manşetlerinden verdi. Biz ufak bir farklılık yaratmak istedik ve Nintendo’nun 25 yıllık tarihinde kullanıcıların beğenisine sunduğu ürün ve teknolojilerine yazımızın ilerleyen bölümlerinde yer vereceğiz.

1992 yılında NES üzerine takılabilen bir modem ile kullanıcıların online oyun oynayarak gerçek bir deneyim sağlanması amaçlandı. Nintendo başkanı Baton kullanıcılarına bu yeni teknoloji sayesinde telefon hatları üzerinden gerçek rakiplerle oyun oynanabileceği sözünü verdi.

Fakat kullanıcıların beklentisi suya düştü ve bu yeni modem hiç gün yüzüne çıkmadı.

Nintendo’nun popülerliği arttıkça konsol aksesuarı sektörü de yavaş yavaş oluşmaya başladı. Bu tarz ürünlerden ilkinin adı ise Homework First yani önce ev ödevi.

Çünkü Nintendo oyun konsoluna sahip kullanıcıların çoğu okul çağındaydı ve Nintendo ile geçirdikleri uzun süre yüzünden ev ödevlerine fazla önem vermiyorlardı. Bunu gören aksesuar üreticileri bu tarz sorunlarla karşılaşan aileler için şifre ile açılıp kapanan bir Nintendo kilidi üretti.

Camerica firması tarafından üretilen Aladdin Deck Enhancer 1992 yılında piyasaya sürüldü. Bu kartuş sayesinde kullanıcılar yeni oyunları uygun fiyatlarla Nintendo‘ları üzerinde oynayabileceklerdi. Firmanın amacı bir yıl içerisinde 24 oyun çıkarmaktı. Beklenilen ilgi olmadı ve firma sadece 7 oyun çıkarabildi.


1989 yılında Sharp firması tarafından ilk içerisine Nintendo oyun konsolu dahil edilmiş iki adet televizyon modeli piyasaya sürüldü.


Nintendo 1989 yılında yine bir ilke imza atarak Hands Free kontrolörü yarattı. Bu kontrol özellikle fiziksel olarak ellerini kullanamayanların Nintendo ile oyunlar oynayabilmesine yarıyordu. Kontrolör bir kamış ve çene ile kontrol edilen bir yönetme kolundan oluşuyordu.


Nintendo’nun ilk oyun konsolları kartuş ile çalışıyordu ama 2006 yılında kullanıcılar kendi imkânlarıyla bunu da değiştirmeyi başardı. Birçok NES kullanıcısı eBay üzerinden NES uyumlu DVD sürücü alarak oyun konsollarına DVD sürücü eklediler.

:: Nintendo ile ilgili ilginç anılarınızı buradan paylaşın.

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nintendo Aşkı 25 Yıl Önce Başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nintendo Aşkı 25 Yıl Önce Başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nintendo Aşkı 25 Yıl Önce Başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "