Nissan CO2 emisyonlarını büyük ölçüde azaltacak


26 Şubat 2021 Cuma 18:35
ABONE OL
Nissan CO2 emisyonlarını büyük ölçüde azaltacak

Nissan Cuma günü yaptığı açıklamada, geliştirilmekte olan e-POWER hibrit teknolojisi ile yüzde 50 ısıl verim elde etme konusunda bir atılım gerçekleştirdiğini ve bu sayede otomobilin CO2 emisyonlarında daha fazla düşüşe yol açabileceğini açıkladı.

Nissan motor termal verimliliğini yüzde 50’ye çıkaracak

Şirket, yeni termal verimlilik seviyesinin, yaklaşan e-POWER motorundaki yüzde 40 termal verimlilik seviyesinin üzerinde yakıt tüketimini yüzde 25 artıracağını söyledi.

Şirket konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Nissan’ın motor geliştirme konusundaki en son yaklaşımı çıtayı dünya lideri seviyelere yükseltti ve mevcut otomobil endüstrisi ortalama% 40 termal verimlilik aralığını geçerek araç CO2 emisyonlarını daha da azaltmayı mümkün kıldı” dedi.

Ancak otomobil üreticisi, yüzde 50 ısıl verimliliğe sahip e-POWER teknolojisinin ne zaman piyasaya sürüleceğini açıklamadı.

Nissan‘daki güç aktarım mekanizması ve EV mühendisliği bölümünün kıdemli başkan yardımcısı Toshihiro Hirai Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, otomobil üreticisinin sürüş sırasında CO2 emisyonlarını azaltmak için e-POWER’ın termal verimliliğini en üst düzeye çıkardığını ifade etti.

Ek olarak 2016 yılında Japonya‘da tanıtılan e-POWER‘ın, araca güç sağlayan bir pili şarj etmek için benzinli bir motor kullandığını belirtelim.

Hirai gazetecilere yaptığı açıklamada geleneksel motorların termal verimliliğini yüzde 30’dan yüzden 40’a çıkarmanın 50 yıl sürdüğünü belirtti. Ancak e-POWER ile bunu birkaç yıl içinde yüzde 50’ye çıkarabileceklerini ifade etti . Mühendislik camiasının hedefi buydu diye  başkan yardımcısı bu seviyeyi “nihai, zorlu hedef” olarak nitelendirdi.

Otomobil firması, bunu başarmak için silindir içi gaz akışını ve ateşlemeyi güçlendirdiğini ve bunun daha seyreltilmiş bir hava-yakıt karışımını yüksek bir sıkıştırma oranında yaktığını belirtti.

Ayrıca Hirai”Bu temel teknolojileri oluşturmadan, karbon nötrlüğüne ulaşamayız” dedi.

Otomobil üreticisi geçen ay, önemli pazarlardaki tüm yeni modellerinin 2050 yılına kadar karbon nötrlüğünü sağlamak için 2030’ların başında elektrikli hale getirileceğini belirtti.

Son olarak Nissan a, 2023 mali yılının sonuna kadar yılda bir milyondan fazla elektrikli araç satışı beklediğini de açıkladı.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Şirket, yeni termal verimlilik seviyesinin, yaklaşan e-POWER motorundaki yüzde 40 termal verimlilik seviyesinin üzerinde yakıt tüketimini yüzde 25 artıracağını söyledi.

Editör abiler ablalar, %25 yakıt tüketim artışı kötü bir şey olsa gerek 😊.

" Nissan CO2 emisyonlarını büyük ölçüde azaltacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nissan CO2 emisyonlarını büyük ölçüde azaltacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nissan CO2 emisyonlarını büyük ölçüde azaltacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!