Okunma

Nokia 5G için ilk teklifini sundu


08 Haziran 2019 Cumartesi 17:00
Nokia 5G için ilk teklifini sundu

ABD’nin Huawei yaptırımlarının kendisine yarayacağı büyük çevreler tarafından tahmin edilen Nokia 5G çözümleri için Avrupa’ya ilk teklifini sundu.

Nokia 5G

Nokia 5G için büyük bir adım attı

Sızan bir analize göre, Avrupa menşeili telekom şirketlerinin Çin’de üretilen donanımların satın alınmasının yasaklandığı takdirde Avrupa’nın milyarlarca dolar ek maliyetle karşı karşıya kalacağını açıkladı. Maliyetlerin yaklaşık 62 milyar dolar artırılmasının olumsuz olarak yansıdığı farklı konular da var. Analizde, gecikmenin Avrupa’yı 5G ağ planlarında yaklaşık 18 ay geride bırakacağı iddia ediliyor.

ABD-Huawei restleşmesinde eğer Huawei’nin ürettiği 5G ağ altyapısı kullanılırsa bu durumun ciddi bir casusluk amaçlı kullanma tehlikesi doğuruyor. Cuma günü yayınlanan raporda GSM Association tarafından Huawei’ye getirilen yasak konulu bir analiz raporu gördüğünü iddia edildi. Bu rapor sonucunda da Nokia, Avrupalı ​​operatörlerin 5G altyapılarını uygulamaya başlamadan önce mevcut altyapılarını değiştirmek zorunda olduğunu söyledi. Reuters’e yapılan açıklamada, Nokia mevcut altyapıların değiştirmenin doğru olmadığını söyledi. 5G donanımlarının başka bir satıcının 4G donanımının üstüne koymasını sağlayacak bir teknik çözüme sahip olduğunu söyledi.

Nokia, genel olarak 5G siparişlerinde Huawei’yi geride bıraktığını bildirdi. Sunduğu özümünün satıcı değişikliklerinin maliyetini ve karmaşıklığını azaltabileceğini iddia ediyor. Nokia, bu ayın başlarında, 25’i Avrupa’da olmak üzere 42 ticari 5G anlaşması imzaladığını açıkladı.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Nokia 5G için ilk teklifini sundu”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yav arkadaşlar anlayın artık nokiani çin almadı ! Finlandiya merkezli HMD global şirketi aldı ( tamamı eski Nokia ve Microsoft çalışanları ) üretim Çin’de idi diğer tüm markalar gibi , oda artık üretimi hindistana , veri merkezini de Finlandiya Nokia’nın karargahina taşıdılar .

 2. Anonim dedi ki:

  Bu Nokia hangi Nokia ? Çin merkezli MHD Global’ın sahip olduğu Nokia mı? Ayrıca biliyorsunuz ki yap-boz sistemler çokta uyumlu çalışmayabilirler. Şurada kritik iş yapmayan PC mize bile aynı marka model ve hızlarda RAM takmaya çalışıyoruz; Oysa iki başka marka model ram taksak ve hızlarıda farklı olsa sistemimiz yine de açılır. (DDR3-1333 ile DDR3-1600 aynı anda çalışır ama tavsiye edilen kullanım bu değil.)

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Nokia yaparsa iyisi olur

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hadi nokia bir daha gel samsundan kurtar bizi amk 😂

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Nokia nin kaybedecek biseyi yok ama eğer avrupa zorunlu kalırsa nokia ile anlaşırsa nokia yüklü para alican kaybetmek yerine kazanacağı olucak

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Anlaşılan o ki iphone, Dell, ve buna benzer terörist ve hırsız ABD mallarını almayarak boykot edeceksin

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Abd asıl casusluk. Tüm gizlilik kurallarını abd şirketleri çiğnedi huawei değil

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu nokia yı çinliler almamışydı. Yoksa çinliler telefon kısmınımı aldı

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Istanbul ericso’nmus palavra atmayin! Huawei in girmedigi delikmi kaldi telekom sektorunde. Telekom sektorunde calisanlarin ucretlerinide verdigi ucuz teklifler yuzunden dibe cektiginide unutmamak lazim.

 10. viva56 dedi ki:

  Casusluk kime göre?

 11. Anonim dedi ki:

  İstanbul alt yapısı ericson

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu bir haydutluk örneğidir. Nokia yani abd baskı ve tehdit ile ticari dengeleri kendi lehine çevirme gayreti büyük hüsranla sonuçlanacaktır.

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Nokia’nın kaybedecek hiçbir şeyi yok. Hadi bakalım imörika şimdi ne yapacaksın!?

" Nokia 5G için ilk teklifini sundu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia 5G için ilk teklifini sundu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia 5G için ilk teklifini sundu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "