Okunma

Nokia Booklet 3G Ön İnceleme


03 Eylül 2009 Perşembe 14:00
Nokia Booklet 3G Ön İnceleme

Aylardır merakla beklenen cihaz Nokia tarafından birkaç gün ünce halkın beğenisine çıkartıldı. Bu cihazla birlikte Nokia’a da kişisel bilgisayar dünyasına giriş yaptı. Şimdilik daha performanslı bilgisayarlar üretmeyeceğini duyuran firmanın önümüzdeki günlerde neler yapacağı ise henüz belli değil. Nokia’nın kişisel bilgisayarına yakından bakıyoruz.

Nokia Booklet’in tasarımı firmanın cep telefonlarını andırıyor. Köşelerde kullanılan yuvarlak tasarımlar ürünün isminin Nokia olduğunun garantisi. Bu ürün pil ömrü açısından da oldukça cömert vaatler sunuyor. Nokia’dan gelen açıklamaya göre Booklet 3G’nin pil ömrü 12 saat. Bu süre ne kadar doğrudur bilinmez. Bu süre ölçümünü, ürün test merkezimize geldikten sonra sizinle paylaşacağız.

12 saat pil ömrünün avantajı bilgisayarınızı gün boyu yanınızda taşıyıp hiç elektriğe ihtiyaç duymayacağınız anlamına geliyor. Bu ürünün bir artısı da Windows 7 işletim sistemi ve Intel Atom işlemci ile birlikte gelmesi.

Ürünün dış malzemesi alüminyumdan. Bu malzeme tek parça olarak kullanılmış. Ve ürünün kalınlığı 19,9 mm. Ürün üç farklı renkte kullanıcıların beğenisine sunulacak. Bunlar buz beyazı, gök mavisi ve siyah.

Ürün kablosuz bağlantı özellikleri açısından da oldukça başarılı çözümler sunuyor. Booklet üzerinde tüm dizüstü bilgisayarlar üzerinde standart hale gelen kablosuz bağlantı Wi-Fi özelliği bulunuyor. Bunun yanı sıra ürünün isminden de anlayabileceğiniz gibi 3G / HSPA arabirimi cihazın üzerinde konumlandırılmış.

Cihazın üzerine Nokia servisi OVI entegre uyumu da oldukça başarılı olmuş. Bu sayede takvim ve rehberinize kolaylıkla eşleme sağlıyorsunuz.

Entegre Nokia hizmetleri içersinde Ovi Suite 2.0, Nokia Music PC, Ovi Haritalar, Sosyal Hub, SMS ve Nokia software updater bulunuyor.

Ürünün teknik özelliklerine baktığımızda, Nokia Booklet 3G’nin 1250 g ağırlığında ve 264 x 185 x 19,9 mm boyutlarında olduğunu görüyoruz. Ürünün işlemcisi Inetl Atom Z530 ve 1,6 GHz hızında. Bu işlemcinin TDP değeri 15 watt.

Nokia Booklet üzerinde 1 GB DDR2 533 MHz bellek kullanmış. Bu tarz bir ürün için 1 GB bellek yeterli gibi gözükse de 2 GB olsaydı daha iyi olurdu. 

Ürünün üzerinde bulunan sabit disk 1.8 inç ve SATA arabirime sahip. 120 GB depolama alanı sunan bu diskin dönüş hızı ise 4200 RPM. Diskin dönüş hızının yavaş olduğu söylenebilir. Çünkü genellikle standart Netbook’lar üzerinde 5400 RPM disk kullanılıyor.

Nokia Booklet 3G’nin ekranı 10.1 inç ve 1280 x 720 piksel çözünürlüğü destekliyor. Ürün üzerinde 16 hücreden oluşan 56,8 wh li-ion pil kullanılmış. Ürünün pil ömrünün uzun olmasının sırrı böylece açıklığa kavuşmuş oldu. Çünkü standart Netbook’lar üzerinde altı veya dokuz hücreli pil kullanılıyor.

Nokia Booklet 3G’nin bağlantı özelliklerine baktığımızda kablosuz ağ kartının 802.11 b/g/n desteği olduğunu görüyoruz. Özellikler “n” desteğinin bulunması sevindirici. Böylelikle Booklet 3G kablosuz ağları yüksek performans ile kullanabilir. Wi-Fi’ın yanı sıra ürünün üzerinde Bluetooth bağlantı arabirimi de bulunuyor.


3G dahili modeme de sahip Nokia Booklet 3G, bu sayede GSM hattı üzerinden yüksek hızda internete bağlanmanıza olanak sağlıyor.

Ürünün üzerindeki çıkış ve girişlere baktığımızda öncelikle bir adet HDMI bağlantısının olduğunu görüyoruz. USB arabirimler ise toplamsa 3 adet. Bir adet kulaklık çıkışına sahip ürünün SD kart yuvası ve birde SIM kart yuvası bulunuyor.

Nokia internet üzerinde görüntülü konuşma yapacakları da unutmamış. Ve hemen ekranın üst bölümüne 1.3 megapiksel kamera konumlandırmış. Bu kameranın kalitesini daha bilmesek de Nokia’nın cep telefonlarını baz alarak oldukça iyi olduğunu düşünüyoruz.

Ürünün klavyesi standart klavye boyutuna oldukça yakın. Klavyenin üzerinde 78 tuş bulunuyor. Nokia’nın en baskın olduğu konulardan biri ise yazılım. Nokia, Booklet 3G ile birlikte kullanıcılara geniş bir yazılım desteği sunuyor. Bunlar:

Windows 7 Starter Edition, Home Premium veya Professional işletim sistemi
MS Office Small Business 60 day trial
MS Internet Explorer 8
HDD protection utility
Hotkey utility
Knock Control utility
Power Profile Switcher
Nokia Update Manager
Ovi Suite
Ovi Maps Gadget
Social Hub
F-Secure Internet Security 2010 trial

Ürünün daha piyasaya çıkmadan kullanıcılar arasında ses getirmesi Nokia açısından oldukça olumlu. Çünkü ürünün tutup tutmayacağı konusunda çeşitli varsayımlar var. Biz yine de ürünü elimize almadan detaylı yorum yapmaktan kaçınıyoruz. Ürünü en yakın zamanda test merkezimizde ağırlayıp, yorumlarımızı siz değerli okuyucularımıza sunacağız. Ürünün fiyatıyla ilgili ayrıntıları buradan görebilirsiniz.

::
Nokia Booklet 3G hakkındaki yorumlarınızı buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nokia Booklet 3G Ön İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia Booklet 3G Ön İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia Booklet 3G Ön İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "