Okunma

Nokia’dan Dokun ve Hisset


06 Kasım 2007 Salı 22:00
Nokia’dan Dokun ve Hisset
Nokia ve diğer önde gelen cep telefonu üreticileri iPhone’un albenisine belki kolayca çözüm bulabilirler; ama o dokunmatik ekran; kesinlikle küçük bir baş belâsı. Hayır kriminal laboratuvarın işini kolaylaştıracağınız miktarda üzerinde bıraktığınız parmak izlerinden bahsetmiyoruz: Herhangi bir kas hafızasını oturtmayı zorlaştırıcı ve "yahu nereye bastım ben şimdi" dedirten algılama mekanizması mercek altına alınıyor. Görünene göre bu konuda, alışılageldik klavyelerin de yerini alabilecek bir teknoloji var.

Mesele Nerede?

Mesele şurada: İnsanlar olarak etki ettiğimiz herşeyden bir tepki bekliyoruz. Dolayısıyla bu tepki yerine getirilmeyince de yoksa bir yerde hata mı var, şeklinde kuruntulara kapılabiliyoruz. Ayrıca size tepki vermeyen ne olursa olsun, alışma süresi daha uzun olur. Nokia ise bu sorunu basit bir şekilde çözmeyi hedefliyor. Dokunulan katmanın üzerine 0,1 mm‘lik bir boşluk bırakılarak buraya piezo (elektrikle uyarılan parçacıklar) sistemi yerleştiriliyor. Bu şekilde, gerçek bir klavyenin tuş yüksekliğinin çok cüzi bir miktarı da olsa basılma duygusunu ve piezo ile geri gelen tepkiyi hissedebiliyorsunuz.

Bilgi için: Nokia
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nokia’dan Dokun ve Hisset”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    tek kelime ile süper

" Nokia’dan Dokun ve Hisset konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia’dan Dokun ve Hisset ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia’dan Dokun ve Hisset ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "