Nokia telefonlar izinsiz Çin’e veri göndermiş!


22 Mart 2019 Cuma 13:00
ABONE OL
Nokia telefonlar izinsiz Çin’e veri göndermiş!

HMD Global ile yeniden hayat bulan Nokia’nın adı oldukça önemli bir sorunla anılıyor. Ortaya çıkan haberlere göre Nokia telefonlar kullanıcının izni olmaksızın Çin’e birçok kullanıcı verisini göndermiş.

Nokia telefonlar izinsiz veri göndermiş!

Norveç’in önde gelen haber kaynaklarından birisi geçtiğimiz günlerde oldukça önemli bir haberle gündeme geldi. Haberde yer alan bilgilere göre Nokia 7 Plus kullanıcının izni olmaksızın kullanıcı verilerine Çin’e gönderiyordu.

Çin’e özgü üretilen modellerde zorunlu bir durum olan bu veri paylaşımının ilk başta Çin için üretilen bir modelin başka bir ülkede kullanılmasından kaynaklandığı düşünüldü.

Ancak yapılan araştırmalar sonrasında durumun öyle olmadığını ve Nokia 7 Plus modellerinin telefon her açıldığında, ekranı her açıldığında ve kilidi her açıldığında; GPS koordinatları, SIM kart numarası ve cihazların seri numarası da dahil olmak üzere cihazla ilgili birçok kişisel bilginin şifrelenmemiş olarak sunucuya aktarıldığı tespit edildi.

Söz konusu veriler ise devlet destekli China Telecom tarafından yönetilen vnet.cn sitesine gönderiliyordu. Olaylar ortaya çıktıktan sonra yapılan açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla iddialar gerçek.

HMD Global bir kısım Nokia 7 Plus modelinde Çin’deki sürümleri için hazırlanmış bir kod paketini kullanmış ve bunun neticesinde söz konusu veri gönderimi gerçekleşmiş. Tabi tahmin edebileceğiniz üzere gönderilen bir güncelleme ile hemen bu hata giderilmiş.

Söz konusu cihazların hangi ülkelerde satışa sunulduğu veya başka modellerde de benzer sorun bir sorunun olup olmadığı ise şu an için bilinmiyor.

Nokia açıklama yaptı

Konu ile ilgili Nokia cephesinden de açıklama yapıldı. Kişisel olarak hiçbir bilginin üçüncü kişilerle paylaşılmadığını söyleyen şirket, bahsi geçen hatanın Şubat 2019’da tespit edildiğini ve düzeltildiğini söyledi.

İşte Nokia‘nın açıklaması:

“Kişisel olarak tanımlayıcı hiçbir bilginin üçüncü şahıslarla paylaşılmadığını söyleyebiliriz. Vakayı yakından inceledik ve başka bir ülkeye yönelik olan cihaz aktivasyon istemcimizin yanlışlıkla Nokia 7 Plus‘ın tek bir grubunun yazılım paketinde bulunduğunu tespit ettik. Bu hata nedeniyle, bu cihazlar yanlışlıkla cihaz etkinleştirme verilerini üçüncü taraf bir sunucuya göndermeye çalışıyorlardı. Ancak, bu veriler hiçbir zaman işlenmedi ve bu verilere dayanarak hiç kimse tanımlanmadı. Bahsi geçen hata, Şubat 2019‘da tespit edilmiş ve istemciyi doğru ülkeye değiştirerek düzeltilmişti. Etkilenen tüm aygıtlar bu düzeltmeyi aldı ve neredeyse tüm aygıtlarda yüklendi.

Telefon ilk kez kullanıldığında bir defalık cihaz aktivasyon verisi toplamak tüm endüstri için genel bir uygulamadır ve üreticilerin telefon garantisini etkinleştirmelerini sağlar. HMD Global olarak tüketicilerinin güvenliğini ve mahremiyetini ciddiye alıyor ve tüm çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz.”
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
13 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Çin malı telefon almamak lazım. Ama hepsi gönderiyor veri ne yapacagız peki. En iyisi kullanmamak oda olmaz yaşadığımız zamanda olmazsa olmaz bu cihazlar artık.. Yapacak tek şey var internete bağlı olan her cihazı dikkatli kullanmak gerekiyor. Unutmayın bir cihaz internete bağlı ise güvenlik ve mahremiyet garanti altında değildir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

İzinsiz çin!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Hepsi gönderiyor, Nokia olması ne değiştirir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Nokia cihazlarda Android pie güncellemesi ile cihazlarda mikrofon sorunu da oluştu.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Nokia dan şaşmıcan derlerdi bir zamanlar 😂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Vee bütün nokia telefonları karalıyoruz satmasın ülkeyi terketsin kimin umrunda

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

hey gidi nokia ne hale düştü .

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Herkes koyvermiş verilerim gitse ne olur diyor. Bu sorunla mücadele eden, fikir geliştiren kimse varsa ses etsin.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bence bu söylenti de ABD’nin Çin markalarını karalama kampanyalarından biri. Bir de Iphone telefonların nerelere ne gönderdiğini araştırsınlar bakalım.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bizim telefon saticilarimiz casper,vestel,gmobile… Yabancı telefonlarla rekebet edecek fiyata ilk once telefon yapacak sonrada uretim asaması tamamen yerli olacak da bu tür haberlere gulecegiz neyse cift hatlı telefonlardan uzak durunda hem sar zararini hemde çin lilerin casusluklarini aza indirgeyelim bari

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Anlatım bozukluğu var başlıkta

Ahmet
Ahmet
2 yıl önce

Burada başka markaların bekçiliğini yapmıyorum. Ama bu çinlilerin dünya devi olması beni ürkütüyor. Bu adamlar batıdakilerden daha fena. Huawei markasına sempati beslesem de sırf bu yüzden almıyorum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Nokia ne alaka android veya ios hepsi verileri alır

" Nokia telefonlar izinsiz Çin’e veri göndermiş! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia telefonlar izinsiz Çin’e veri göndermiş! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia telefonlar izinsiz Çin’e veri göndermiş! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  2. 2 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  3. 3 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  4. 4 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  5. 5 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  6. 6 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  7. 7 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  8. 8 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  9. 9 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  10. 10 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme