Nokia’dan Açıklama: “Lider Google Değil, Biziz!”


19 Eylül 2010 Pazar 15:30
Nokia’dan Açıklama: “Lider Google Değil, Biziz!”

Google’ın kendi mobil işletim sistemini geliştirmesi ve dahası Android‘in kısa sürede çok ciddi bir başarıya ulaşması, Nokia ile Google’ı iki rakip konumuna getirdi. Her ne kadar Symbian’ın pazar payı Android’den çok daha fazla olsa da, küçük yeşil robotun popülaritesi emektar mobil işletim sistemine ezici bir üstünlük kuruyor. Zira mobil yazılım geliştiricilerinin ciddi bir çoğunluğunun Android saflarına kayması da bunun önemli bir göstergesi.

 

Symbian^3 ile önemli bir atağa kalkan Nokia, özellikle Nokia World Congress 2010 etkinliğinde adeta gövde gösterisi yapmıştı. Burada yeni Ovi Maps’i de tanıtan firma, akıllı telefonlara özel ücretsiz sunduğu sesli sürücü ve yaya navigasyonu yazılımını çok daha fonksiyonel bir hale getirdiğini duyurmuştu. Nokia, yaptığı açıklamalarda mobil navigasyon hizmetlerinin gelecekte çok daha popüler hale geleceğini ön görmüş. 2013 yılına gelindiğinde cep telefonlarında GPS’ten faydalanan kullanıcı sayısının 800 milyona ulaşacağını tahmin ettiklerini açıklayan Finlandiya’lı üretici, bu oran içindeki en büyük dilimin yine kendilerinde olacağını iddia etmiş.

 

En Çok Ovi Maps Kullanılıyor

Açıklamalarında Google Maps’e de değinen firma yöneticilerinden Niklas Savander, sanılanın aksine Ovi Maps’in mobil navigasyonda Google Maps’ten çok daha fazla bir kullanım oranının bulunduğunu ifade ediyor. Ovi Maps’in daha çok kullanılmasını sadece cep telefonları için tasarlanmış oluşuna bağlayan Savander, Google Maps’i sistem kaynaklarını aşırı tüketen canavar bir uygulama olarak nitelemiş.

 

:: Cepte sizin tercihiniz hangisi? Ovi Maps mi Google Maps mi?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nokia’dan Açıklama: “Lider Google Değil, Biziz!” konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia’dan Açıklama: “Lider Google Değil, Biziz!” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia’dan Açıklama: “Lider Google Değil, Biziz!” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  2. 2 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  3. 3 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  4. 4 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  5. 5 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  6. 6 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  7. 7 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  8. 8 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  9. 9 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  10. 10 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!