NVIDIA, ‘kripto ayarı’ndan geri adım mı attı?


15 Mart 2021 Pazartesi 18:32
ABONE OL
NVIDIA, ‘kripto ayarı’ndan geri adım mı attı?

Nvidia, geçen ay yeni RTX 3060 grafik kartında Ethereum madenciliğinin hash oranını düşürmek için özel bir sistem uyguladı. Normal şartlarda bu sistemin madencilik performansını yaklaşık yüzde 50 sınırlaması gerekiyordu. Ancak ortaya çıkan birçok rapora göre kripto madencilerin korumayı atladı iddiası Nvidia’nın kripto ayarı’nda geri adım mı attı sorusunu akıllara getirdi.

Japon sitesi PC Watch, ilk olarak Nvidia’nın korumalarının bir sürücüyü veya BIOS’u değiştirmeye gerek kalmadan aşılabileceğini ortaya çıkardı. ComputerBase ise PC Watch‘un raporunu doğruladı ve Nvidia’nın son 470.05 beta sürücüsünün birçok RTX 3060‘ta performansı otomatik olarak açtığını ortaya çıkardı. Daha sonra Hardwareluxx‘te bir editör olan Andreas Schilling da bu bulguları destekledi.

Beta sürücüsü performansın kilidini açıyor

Beta sürücüsü, çeşitli RTX 3060 kartlarında Ethereum madenciliği performansının kilidini açıyor. Elbette bu durum, Nvidia’nın test sürücüleri için planladığı şey değildi. 470.05 sürücüsünün, geliştiricilerin Linux için Windows Alt Sisteminin (WSL) performansını ve OpenCL 3.0 desteği gibi yeni özellikleri test etmeleri için tasarlandığı belirtiliyor.

Hatırlayacağınız üzere Nvidia başlangıçta RTX 3060 için madencilik performansını kripto madencileri kartları satın almaktan uzaklaştırmak amacıyla kısıtladı. Şirket bunun yerine Ethereum madencileri için yeni bir Cryptocurrency Madencilik İşlemcisi (CMP) sundu. 

rtx 3060 mining

Nvidia, RTX 3060 madencilik performansına yönelik yazılım kısıtlamalarından emin görünüyordu. Nvidia’nın iletişim sorumlusu Bryan Del Rizzo geçen ay; “Bu sadece bir sürücü meselesi değil. Sürücü, RTX 3060’ta silikon ve BIOS arasındaki karma oran sınırlayıcısın kaldırılmasını önleyen güvenli sistem var” dedi.

Bu konu hakkında Nvidia’nın yakın tarihte bir açıklama yapması bekleniyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" NVIDIA, ‘kripto ayarı’ndan geri adım mı attı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NVIDIA, ‘kripto ayarı’ndan geri adım mı attı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NVIDIA, ‘kripto ayarı’ndan geri adım mı attı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!