Okunma

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu 8. Yılında


19 Aralık 2012 Çarşamba 13:26
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu 8. Yılında

Geleceğin liderlerini yetiştirmeyi hedefleyen ve bu konudaki başarısını Türkiye’de ve dünyada kanıtlayan Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından bir toplumsal sorumluluk projesi olarak benimsenen Kuzey Kıbrıs Kampusu, 14 lisans ve 3 lisansüstü programa kayıtlı 1.800 öğrencisi ile 8. Akademik Yılında.

Geride bıraktığı 7 akademik yılda 500’ü aşkın mezun veren ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, bu yıl %100, %50 ve %25 burslu kontenjanlarına öğrenci kabul etti.

Öğrenmeyi öğretmek ve sürdürebilmek

Bilginin yarı ömrünün 5–10 yıla indiği yani bugün öğrenilenlerin yarısının 5–10 yıl sonra geçerliliğini yitireceği gerçeğinden hareketle, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda sınıflara hapsolmuş tek yönlü öğretimin çok ötesinde, “öğrenmeyi öğrenme ve sürdürebilme” özelliklerini geliştiren eğitim anlayışı hakim.

ODTÜ’yü ODTÜ yapan en temel unsurlardan çağdaş eğitim anlayışının ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun kuruluşundan bu yana bütün faaliyetlerine yön verdiğini belirten ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, şöyle dedi:

Bilgi, kantinlerde, çimenlerde, yurtlarda, sosyal, kültürel ve spor etkinliklerinde, arkadaş ve hocalarla sohbetlerde, kısaca çoğu kez farkında olmadan yerleşkede yaratılan eğitim ve yaşam ortamında edinilirken, bu iletişim ortamı aynı zamanda bireysel yetenekleri ortaya çıkarmak, toplumsal kültürü yerleştirmek gibi işlevleri de sağlar. Geleceğin liderleri, düşündüğünü serbestçe dile getiren, tartışan ancak çatışmayan, özgür düşünceli ve uygar bireylerden oluşacaktır. Üniversite adaylarını ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda, yarım yüzyıldır Ankara yerleşkesinde olduğu gibi, bu nitelikleri kazandıracak bir ortam beklemektedir.

13 öğrenciye 1 öğretim elemanı

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu‘nda 13 öğrenciye 1 öğretim elemanı düştüğünü belirten Prof. Dr. Turgut Tümer, bu oranın dünyanın birçok gelişmiş araştırma üniversitelerinin oranından daha iyi olduğuna işaret ederek, Öğrenci, öğretim elemanı ve idari personelin aynı yaşam alanlarını paylaştıkları ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda öğretim elemanı başına düşen ideal öğrenci sayısı ve küçük sınıflarda eğitim olanağı, iletişimi daha da güçlendirmekte ve sınıf dışı öğrenmeye katkı sağlamaktadır.dedi.

Bu yıl, tüm kontenjanlar burslu

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu‘nun, SUNY New Paltz ile birlikte yürütülen İşletme Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP) ve KKTC kontenjanları dışında, TC uyruklu öğrencilere yönelik ÖSYS kontenjanlarının tamamı burslu kontenjanlardan oluşuyor.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler, 1 yıl İngilizce Hazırlık Sınıfı ve 5 yıl lisans eğitimi süresince başarı durumuna bakılmaksızın, öğrenim ücretinin %100, %50 veya %25’inden muaf olacak. Bu yıl burslu kontenjanların yaklaşık yarısı %50 burslu kontenjanlardan oluşuyor.

Ayrıca LYS ile yerleştirildiği programla ilgili MF puan türündeki sınav başarı sıralamasında ilk 35.000, TM puan türündeki sınav başarı sıralamasında ilk 25.000, YGS sınav başarı sıralamasında ilk 60.000, DİL sınav başarı sıralamasında ilk 4.000 içindeki öğrenciler Yurt Bursu, lisans programlarında belli başarı düzeyini yakalayan öğrenciler Akademik Başarı bursu alıyorlar.

Profesyonel hayatta da öğrencisinin yanında

Mezuniyetle profesyonel yaşam arasındaki yolculukta da öğrencilerini yalnız bırakmayan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, son sınıf öğrencilerine verdiği Kariyer Koçluğu Programı ile bu süreçte desteğini sürdürüyor.

Öğrencilerinin iş yaşamına atılmadan önce amaçları ve onunla bağlantılı olarak kariyer hedefleri konusunda netleşmeleri, kariyerlerindeki gelişim için etkili olacak aksiyonları belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla Kariyer Koçluğu Programı uyguluyor.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu‘nda profesyonel bir firma aracılığıyla gerçekleştirilen bu program ile öğrencilere, ideal iş vizyonu, iş arama stratejisi, özgeçmiş oluşturma, iş görüşmesi ve iş tekliflerinin değerlendirilerek müzakere edilmesi konularında koçluğun yanı sıra danışmanlık veriliyor.

Kişisel gelişimlerine katkı

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu için kaliteli bir eğitimin yanı sıra öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamak da büyük önem taşıyor. Gerçekleştirilen “5 Yıldızlı Buluşmalar” ile Türkiye’nin farklı sektörlerinde önemli başarılara imza atan profesyoneller, öğrencilerle buluşturuluyor.


5 Yıldızlı Buluşmalar organizasyonunun son konuğu, Intel Türkiye Ülke Müdürü Burak Aydın oldu.

Yoğun çalışma tempoları içinde “Teneffüs” programı ile nefes alan öğrenciler, eğitim aldıkları lisans ve yüksek lisans programları dışında edebiyat, güzel sanatlar, spor, mizah gibi alanlarda Türkiye’nin başarılı isimleri ile bir araya gelerek sohbet ediyorlar, atölye çalışmaları gerçekleştiriyorlar.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu mezunlarının %47’sinin tamamına yakını özel şirketlerde çalışırken, %17’si ABD’de, Avrupa’da, ODTÜ Ankara’da ya da diğer saygın üniversitelerde yüksek lisans yapıyor. %36’sı ise ya askerliklerini yapmakta ya da iş görüşmelerini sürdürüyor.

Yeşil kampus çalışmaları

2011 Yılından bu yana Yeşil Kampus çalışmalarını sürdüren ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, bu çalışmalar kapsamında, projeye gönül veren akademik ve idari personel ile öğrencilerini bir araya getirerek Yeşil Kampus Koordinasyon Kurulu’nu oluşturdu.

Kurul tarafından hazırlanan sürdürülebilir ve iklim dostu vurgularıyla oluşturulmuş bir toplumsal sorumluluk açılımı olan strateji belgesi Kampus Yönetim Kurulu’nca onaylanarak web sayfasında yayımlandı.

Kampus dahilindeki enerji üretimi (jeneratörler), iletimi ve tüketimindeki verimliğin artırılması, bilinçsiz kullanım ve israfın önlenmesi, enerji maliyetlerinin sürdürülebilir kılınması; iklim değişikliği ile mücadele edilmesi amacıyla Kampusun sera gazı emisyonlarının azaltılması; arazi kullanımı ve yağmur suyu yönetim planı ile doğal kaynakların korunmasının sağlanması; atık yönetim planı ile çevre kirliğinin önlenmesi ve toplumun enerji ve çevre konularında bilinçlendirilmesi, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun çevre ve enerji politikasının öncelikli ve önemli bileşenlerini oluşturuyor.

Yurt olanakları

Yeni kayıt yaptıran her öğrenciye ilk 2 yıl yurtlarında barınma garantisi veren ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda, I. II. ve III. Yurt binalarında toplam 1590 kapasite ile tek kişilikten dört kişiliğe kadar seçenekleri olan, öğrencilere en son teknoloji kullanılarak donatılmış, güvenli, rahat ve bakımlı bir yaşam ortamı sunuluyor.

Mimari ödüllü kampus

Halen 130 bin metrekare kapalı ve 200 bin metrekare’ye yakın peyzaj alanına sahip ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda bütün mimari projeler, tasarım yarışmaları sonucunda seçiliyor ve her inşaat ve peyzaj faaliyetinin 2002 yılında hazırlanan “Master Plan”a uygunluğu gözetiliyor.


ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer

Bugüne kadar 11 ayrı tasarım grubu Kampus’un projelendirilmesinde görev aldı, hazırlanan projelerin tamamının yapımı tasarım gruplarının denetiminde gerçekleştirildi ve projelerin bir kısmı ulusal ve uluslararası ödüllere layık görüldü.

2006 Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi Yapı Dalı Ödülü, 2006 AMV Genç Mimar Ödülü, alınan ödüllerden bazıları.

Spor merkezleri ve tesisleri

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu‘nun yaklaşık 20 bin metrekarelik alana yayılmış olan spor merkezi ve tesislerinde basketboldan voleybola, Uzakdoğu sporlarından plaj voleyboluna, squash’tan atletizme, hentboldan golfe hemen her alanda spor aktivitesi gerçekleştirmek mümkün.

Öğrenciler, spor toplulukları ve spor kulüpleri bünyesinde basketbol, futbol, yüzme, voleybol, masa tenisi, satranç, tenis, orienteering ve shotakan karate gibi spor branşlarına ve spor yarışmalarına katılabiliyorlar.

Öte yandan, Spor ve Rekreasyon Müdürlüğü, öğrenci, personel ve misafirlerin katılımına açık olarak aerobik, step, Latin dansları dersleri, tenis, fitness ve vücut geliştirme programları, tüplü dalış sertifika programları, mini golf sporu yarışmaları gibi bireysel veya grup spor programları düzenliyor.

Zengin kütüphane

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun 3.500 metrekare kapalı alana sahip kütüphanesinde 60 bin ciltlik raf ve 450 kişilik oturma kapasitesi, grup çalışma odaları, 30 kişilik çoklu-ortam odası ve 76 kişilik bir seminer odası bulunuyor.

Bütün alanların internet bağlantısı ile desteklendiği Kütüphane, haftanın 7 günü öğrenci ve çalışanların yanı sıra dış kullanıcılara da hizmet veriyor. ODTÜ Ankara Merkez Kütüphanesi ile doğrudan internet erişimi olanağı sağlayan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Kütüphanesi’nin koleksiyonu, 25.000 basılı kitap, 250’den fazla popüler dergi ve günlük gazete, 145 veritabanı aboneliği ile 55.000 elektronik dergi ve 91.000 elektronik kitap ile multimedyadan oluşuyor.

:: ODTU KKK için ne düşünüyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu 8. Yılında”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yurtlarda 2 yıldan fazla süre kalınamıyor mu?bu süre neye göre belirleniyor?

 2. trnc dedi ki:
  Alıntı tambjk Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  "toplumsal sorumluluk projesi" buna gülerim ben.

  Eğitim kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun gelen öğrenci seviyesi ve potansiyeli yüksek olmadıktan sonra değişen çok fazla birşey olmaz ne yazık ki.
  Eğitimin seviyesi size verilen ile değil, öğrencilerin alabildiğiyle ölçülür. Kaliteli eğitim sadece potansiyeli yüksek öğrenciler ile mümkün olabilir diye düşünüyorum.
  Sonuç itibariyle neredeyse barajı geçen her öğrenci kıbrıs üniversitelerine girebiliyor.

  ilk zamanlar ben de sizin gibi düşünüyordum, odtü kkk’yı binlerce öğrenci kazanabilir ama mezun olacak öğrenci sayısı burslu öğrenci sayısı kadardır diyordum. burada geçirdiğim 3 yıldan sonra yanıldığımı anladım. özel gelen öğrencilerde genellikle alt yapı olmuyor, doğrudur. bu nedenle 1. sınıfta tökezleyebiliyorlar, sınıf tekrarına kadar uzayabiliyor bu iş. 1 sene tekrardan sonra hırslanıp çalışma kültürü kazanmış o kadar öğrenci var ki anlatamam.

  şöyle bir örnek vereyim, lisede eşit ağırlık bölümünü okuyupta odtü kkk makine müh.’ne yerleşen bi arkadaşım vardı. ilk senesi berbattı, notları 10-20 yi geçmiyordu. 2. sene çocuk çalışmaya başladı, çünkü odtünün yatarak geçilecek bir üniversite olmadığının farkına vardı. şimdi burslulara taş çıkaracak cinsten ortalaması var.

  özetlemek gerekirse, hali hazırda çalışma kültürü olan öğrenciyi mezun etmek kolaydır. normal bir üniversitenin yaptığı iş bir ise, odtü kkk’nın yaptığı iş ikidir. öğrenciyi kazanıp, odtü mezunu yapmak kolay bir iş değil.

  Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  ciddi misin @trnc?

  orada misafirhanede kaldım hatta

  ofise gidince fotoğraf da yollarım sana

  kampus şahane 😉 pardon, kampüs

  aynen, kampüsümüzü seviyorum. şehirden uzak, sakin, ufak bir yaşam alanı.

  fotoğrafları bekliyorum

  ayrıca ufak bir not: upload hızının download’ı 10 a katladığı günler de oluyor

  an itibariyle odtü kkk’dan speedtest sonuçları

 3. trnc dedi ki:
  Alıntı tambjk Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  "toplumsal sorumluluk projesi" buna gülerim ben.

  Eğitim kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun gelen öğrenci seviyesi ve potansiyeli yüksek olmadıktan sonra değişen çok fazla birşey olmaz ne yazık ki.
  Eğitimin seviyesi size verilen ile değil, öğrencilerin alabildiğiyle ölçülür. Kaliteli eğitim sadece potansiyeli yüksek öğrenciler ile mümkün olabilir diye düşünüyorum.
  Sonuç itibariyle neredeyse barajı geçen her öğrenci kıbrıs üniversitelerine girebiliyor.

  ilk zamanlar ben de sizin gibi düşünüyordum, odtü kkk’yı binlerce öğrenci kazanabilir ama mezun olacak öğrenci sayısı burslu öğrenci sayısı kadardır diyordum. burada geçirdiğim 3 yıldan sonra yanıldığımı anladım. özel gelen öğrencilerde genellikle alt yapı olmuyor, doğrudur. bu nedenle 1. sınıfta tökezleyebiliyorlar, sınıf tekrarına kadar uzayabiliyor bu iş. 1 sene tekrardan sonra hırslanıp çalışma kültürü kazanmış o kadar öğrenci var ki anlatamam.

  şöyle bir örnek vereyim, lisede eşit ağırlık bölümünü okuyupta odtü kkk makine müh.’ne yerleşen bi arkadaşım vardı. ilk senesi berbattı, notları 10-20 yi geçmiyordu. 2. sene çocuk çalışmaya başladı, çünkü odtünün yatarak geçilecek bir üniversite olmadığının farkına vardı. şimdi burslulara taş çıkaracak cinsten ortalaması var.

  özetlemek gerekirse, hali hazırda çalışma kültürü olan öğrenciyi mezun etmek kolaydır. normal bir üniversitenin yaptığı iş bir ise, odtü kkk’nın yaptığı iş ikidir. öğrenciyi kazanıp, odtü mezunu yapmak kolay bir iş değil.

 4. Troy dedi ki:

  ciddi misin @trnc?

  orada misafirhanede kaldım hatta

  ofise gidince fotoğraf da yollarım sana

  kampus şahane 😉 pardon, kampüs

 5. SDN Okuru dedi ki:

  dağın ortasında brakılmış bir yer, sosyal olanaklar deseniz avcılık filan yapılabilir, adı var diye bu işkenceye akatlanılmaz kıbrısın en iyi okulu doğu akdeniz üniversitesi gerisi hikaye, forumlarda araştırırsanız öğrencilerin can sıkıntısından ne yapacaklarını şaşırdıklarını görürsünüz

 6. tambjk dedi ki:

  "toplumsal sorumluluk projesi" buna gülerim ben.

  Eğitim kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun gelen öğrenci seviyesi ve potansiyeli yüksek olmadıktan sonra değişen çok fazla birşey olmaz ne yazık ki.
  Eğitimin seviyesi size verilen ile değil, öğrencilerin alabildiğiyle ölçülür. Kaliteli eğitim sadece potansiyeli yüksek öğrenciler ile mümkün olabilir diye düşünüyorum.
  Sonuç itibariyle neredeyse barajı geçen her öğrenci kıbrıs üniversitelerine girebiliyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  neden kıbrısa açarlar ki aç mersine kampüsü ohh miss 😀

 8. trnc dedi ki:
  Alıntı mikail86 Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Kendilerini Odtulu olacaksiniz diye kandirilip mezun olunca Kibris’daki diger universitelerden farkli gorulmuyen bir okuldur. Kendilerini kandirmasinlar. Hatta soyle bir soz vardir.
  -Hangi okuldasin?
  *ODTU
  -Vaayy!!!!
  *Ama Kuzey Kibris Kampusu
  -Himmmm…

  Kampüsü gördün mü, eğitimi standartlarını biliyor musun, kaç mezun tanıyorsun? Eminim makaleyi bile okumamışsındır, ancak gelin boş boş sallayın

 9. mikail86 dedi ki:

  Kendilerini Odtulu olacaksiniz diye kandirilip mezun olunca Kibris’daki diger universitelerden farkli gorulmuyen bir okuldur. Kendilerini kandirmasinlar. Hatta soyle bir soz vardir.
  -Hangi okuldasin?
  *ODTU
  -Vaayy!!!!
  *Ama Kuzey Kibris Kampusu
  -Himmmm…

 10. trnc dedi ki:

  @Troy ben de ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsündeyim, bilsek karşılardık

  Kampüsteki Türkçe hocamızla tartıştık, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampus’u değil ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüs’ü olacak. Rektör inatla kampus demeye devam ediyor

  Alıntı DeepLune Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  makaleyi tam okumadım öyanlış hatırlamıyorsm orası özel üniversite değilmi

  Devlet üniversitesi

 11. trnc dedi ki:

  @Troy ben de ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsündeyim, bilsek karşılardık

  Kampüsteki Türkçe hocamızla tartıştık, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampus’u değil ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüs’ü olacak. Rektör inatla kampus demeye devam ediyor

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ben 2012 ODTU KKK makine muhendisliginden mezun oldum. Gercekten makalede yazanlara sonuna kadar katiliyorum. Suan Turkiye’deki en buyuk otomotiv sirketlerinden birinde ise girdim. Bu arada okulumuda cok ozledim.

 13. DeepLune dedi ki:

  makaleyi tam okumadım öyanlış hatırlamıyorsm orası özel üniversite değilmi

" ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu 8. Yılında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu 8. Yılında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu 8. Yılında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "