Okunma

Öğrenciler Hololens İle Yeni Bir Boyut Yaptı!


11 Haziran 2016 Cumartesi 05:00
Öğrenciler Hololens İle Yeni Bir Boyut Yaptı!

ABD’de University Of Washington Bilgisayar Bilimi öğrencileri, Microsoft’un Hololens çözümü içerisinde yeni bir boyut meydana getirdiler.

Sahip oldukları AR ve VR cihazları ile oluşturdukları karma gerçeklik teknolojisi içerisinde farklı bir dünya oluşturmayı başardılar.

Microsoft Hololens’e yeni bir boyut geldi

Öğretmeleri, University Of Washington Bilgisayar Bilimi CSE 481V öğrencilerine, “Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik” yazılımları ve teknolojileri kapsamında 10 hafta süresince bir uygulama meydana getirmelerini istedi.

Öğrencilerin söz konusu projede kullandığı materyaller ise Oculus, Vana, HTC’nin AR/VR cihazları oldu.

36 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen projede, öğrencilerin 25 Microsoft Hololens cihazına erişim hakları bulunuyordu.

Basit mantıkta bir resim uygulaması olarak görülen arttırılmış gerçeklik uygulaması, oda tarama sürecini başlatan nitelikte oldu.

Öğrenciler sahip oldukları AR/VR cihazlarını Hololens ile birleştirerek, bulunulan ortamdaki eşyaların diledikleri renk değişimine ulaşmalarına tanık oldular.

Yani, bir anda sarı kırmızı renge bürünebiliyor, masanın üzerinde yer alan bir proje anında kahverengi rengine dönüşebiliyordu.

Holoscanner adı verilen proje, sınıfın öğrencileri için bir başlangıç adımı gibi gözükse de, Microsoft’un söz konusu öğrenciler ve proje ile ilgilendiğine ilişkin fikirleri olduğu Tech Crunch’taki haberde yer aldı.

CSE 481V sınıfının eğitmenlerinden biri olan Steve Seitz; kendisinin ilk başta 36 kişinin yeni bir cihaz ve platform geliştirme noktasında endişe duyduğunu; fakat sadece 10 hafta süresince öğrencilerin ortaya koyduğu sonuçtan oldukça etkilendiğini ifade etti.

:: Öğrencilere destek verildiği takdirde, sağlanan imkanları kullanarak çok farklı sonuçları meydana getirebilmelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Öğrenciler Hololens İle Yeni Bir Boyut Yaptı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar yapiyor helal la

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu proje ***** de bizim projelere ***** olsun

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Dostum hololens ve vr cihazlar rakip degiller en azindan alanlari farkli hololens arttirilmis gerceklik iken digerleri sanal gerceklik.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Millet neler yapiyor. Bizde yerimizde sayalim

 5. SDN Okuru dedi ki:

  hololens vr dan daha iyi olacak galiba böyle giderse

" Öğrenciler Hololens İle Yeni Bir Boyut Yaptı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Öğrenciler Hololens İle Yeni Bir Boyut Yaptı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Öğrenciler Hololens İle Yeni Bir Boyut Yaptı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "