Okunma

Öğrencilerin Tercihi Dizüstü Bilgisayar


06 Ağustos 2013 Salı 06:25
Öğrencilerin Tercihi Dizüstü Bilgisayar

Son yıllarda popülerliğini giderek artıran tabletler, PC pazarındaki düşüşün baş aktörü olarak gösteriliyor. Buna rağmen, üniversite öğrencilerinin dizüstü bilgisayarları daha çok tercih ettiği son çalışmalar ile ortaya kondu.  

ABD’de gerçekleştirilen bir anket çalışmasına göre, üniversite öğrencileri arasında yüksek bir dizüstü bilgisayar sahipliği oranı bulunuyor. Tabletlere rağbet ise oldukça düşük.

Deloitte araştırma firmasının yıllık “okula dönüş” araştırmasının sonuçlarına göre, üniversite öğrencileri arasında yüzde 82’lik bir dizüstü sahipliği oranı bulunuyor.

Öğrencilerin yüzde 80’i ise akıllı telefon kullanıyor. Buna karşın, tablet kullanımı ise sadece yüzde 18 oranında. Bir başka değişle, öğrencilerin yaklaşık beşte biri tablet sahibi. Geri kalan beşte dörtlük kısım ise tercihini dizüstü bilgisayardan yana kullanıyor.

Dizüstü bilgisayarların ağırlıklı olarak tercih edilmesinde öğrencilerin dersler ve çeşitli çalışmalar için fiziksel klavyeye duyduğu ihtiyaç ve masaüstü işletim sistemlerinin üstünlükleri gösteriliyor.

Ayrıca odalarında tek cihaz ile tüm ihtiyaçlarını karşılamak isteyen öğrencilere daha gelişmiş ses, daha büyük ekranda görüntü olanağını dizüstü bilgisayarların sunmasının da sonuçlarda etkili olduğu belirtiliyor.

:: Tercihiniz dizüstü bilgisayar mı tablet mi?

 

 

 

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Öğrencilerin Tercihi Dizüstü Bilgisayar”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  masa üstü exper muhteşem bir bilgisayardır bu abd işlemci 4 çekirdek 2 ekrankartı 4bin ren çift hatriks deli bir bilgisayardır abisi bu

 2. fk555897 dedi ki:

  Bilgisayar benim bile okulda çok işime yarıyor. Özellikle hocaların gözünde iyi bir etki uyandırmaya çalışırken yaptığım ödevlerde

 3. SDN Okuru dedi ki:

  aslında geleceğin tabletleri windows lar olacak. windows un hem tablet hemde laptop olan pcleri çok iyi. istediğim oyunu oynarım , tak diyede ekranı çıkarıp istediğim yere götürürüm.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  MAsaüstü en iyisi la 😀

 5. bilgehanl.03 dedi ki:

  Doğrudur. Dizüstü bilgisayar bir öğrencinin eli ayağıdır. (Bilgisayar bölümü öğrencisi için )

 6. zoki dedi ki:

  @marancı doğruyu söylemiş.
  ancak laptop’ın işe yaramayacağı nadir ***** ki bir öğrenciye.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İkisi de değil. İkisi de masaüstü pc’nin verdiği rahat kullanım kolaylığını vermiyor. Zaten tabletlere bir türlü ısınamadım. Şu anki aklım 3 sene önce olsaydı dizüstü pc almazdım. Aldığıma pişman oldum. Masaüstü pc nin en büyük avantajı özgürce her bileşenini seçip bir araya getirebiliyorsun. Bu zamana kadar toplama bir dizüstü pc görmedim. 🙂

 8. marancı dedi ki:

  İşine yarayacak olsada olmasada üniversiteyi kazanan her öğrencinin istediği veya aldığı ilk şey; laptop.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  napcan tableti Asus notebook un tadını verir mi ver-e-mez

 10. SDN Okuru dedi ki:

  tablet de neymiş netbookun yanında 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  tablette tüketirsin, dizüstü bilgisayarda üretirsin.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikadaki öğrenciler Apple ın macbook Pro ve macbook air cihazlarını ağırlıklı olarak kullanıyorlar

 13. SDN Okuru dedi ki:

  tabiki laptoptan gerisi yalan tam olarak ihtiyaçların yüzde yüzünü karşılıyor win8 tabletler bu işi biraz değiştirebilirdi ama fiyatı şimdilik fazla

 14. SDN Okuru dedi ki:

  E tabi oyle….

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Tablet Z akar öğrenciler bakar

" Öğrencilerin Tercihi Dizüstü Bilgisayar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Öğrencilerin Tercihi Dizüstü Bilgisayar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Öğrencilerin Tercihi Dizüstü Bilgisayar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "