Okunma

Öğrenen Bilgisayara Hazır Olun!


02 Mart 2009 Pazartesi 11:43
Öğrenen Bilgisayara Hazır Olun!

HP Labs’in devrenin dördüncü elementini geliştirmesi sayesinde insan beyni gibi analog çalışabilecek ve kendi kalıcı iç belleğine sahip olduğu için anında açılıp kullanılabilecek bilgisayarlara artık bir adım daha yaklaştık. Memristor adı verilen bu yeni gelişme wired.com tarafından “2008’in devrim yaratan on teknolojisi” listesine de dahil edildi.

Yeni Memristor İle Tanışın

Memristor üzerinde çalışan HP Labs bilim insanları flash bellekten çok daha hızlı olan ve bilgisayarların bilgiyi insan beynine benzer şekilde analog olarak işlemesine olanak tanıyan yeni bir bilgisayar belleği türü geliştirme konusunda önemli bir gelişme kaydettiler. Bu gelişmenin anlamı artık bilgiyi hatırlayan, mevcut cihazlardan çok daha az güç tüketen ve günün birinde geçmiş davranışlara dayanarak öğrenebilecek entegre devreler içinde memristorların tasarlanmasının mümkün olması. Memristor’un keşfi bilgisayar kapatıldıktan sonra bile belleğindeki bilgiyi hatırlayan, bu sayede açılması için hiç beklemek gerekmeyen çok daha enerji tasarruflu bilgisayar sistemlerinin geliştirilmesini olanaklı kılıyor.

Öğrenen Bilgisayarlar

Analog modundaki memristor ise uzun vadede bilgisayarların istediğiniz şeyi öğrenebilmesini sağlayacak. Bugün bir bilgisayarın gösterdiği her türlü öğrenim davranışı yazılım sonucu olduğu halde, yakın bir gelecekte bilgisayarın kendisinin yani donanımın öğrenebilmesi mümkün olacak. Bunu da mümkün kılan bilgisayarların memristor sayesinde analog olarak çalışabilmesi olacak. Yani artık bilgisayar deyince akla yalnızca “1” ve “0” gelmeyecek. Bilgisayarların analog paralel çalışabilmesi sayesinde elde edeceği öğrenme yeteneği de özellikle yüz tanıma, konuşmayı anlama türünden yapay zeka uygulamalarında son derece önemli gelişmelere olanak tanıyacak.

:: Bu teknoloji hayata geçince bilgisayarlarımızda ne gibi farklılıklar olmasını beklersiniz?
yazarRuşen Göbel

Teknolojiye olan ilgisini ve bilgisini SDN okurlarıyla paylaşmaya hazır olan Ruşen, aynı zamanda sıkı bir iOS takipçisi.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Öğrenen Bilgisayara Hazır Olun! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Öğrenen Bilgisayara Hazır Olun! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Öğrenen Bilgisayara Hazır Olun! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "