Online Hizmetler vs Yazılımlar


03 Haziran 2010 Perşembe 17:45
Online Hizmetler vs Yazılımlar

İnternet dünyasının gelişimiyle birlikte yazılımların da pabucu dama atılır hale geldi. Yazılımlar, sisteme kurulduktan sonra internet bağlantısına ihtiyaç duyarak ya da hiç ihtiyaç durmadan işlevlerini gösterirlerken, online hizmetlerden yararlanmak için sadece internet bağlantısı yeterlidir. Hal böyleyken birçok kullanıcının tercihi online hizmetler olmaya başladı.

Bir yazılım düşünelim. Piyasa fiyatı 100 Dolar olsun. Kullanıcı, 100 Dolar vererek bu hizmeti satın alıyor ve kullanmaya başlıyor. Öteki tarafta aynı hizmeti internet üzerinden veren ve ücretsiz veya daha düşük ücret talep eden bir online hizmet var. Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz? Üstelik bilgisayarınız yanınızda değilken, internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayar aracılığıyla, bu hizmetten yararlanabiliyorsunuz.

İşte internet dünyası son aylarda bu tartışmaya cevap arıyor. Bir tarafta yazılımların gücünü hafife almayanlar, diğer tarafta online hizmetlerin ne kadar faideli olduğunun altını çizenler. Biz de kendimizce bir karşılaştırma yapalım.

MS Office vs Google Docs

Microsoft’un Office yazılım paketini bilmeyen yoktur herhalde. İçerisinde barındırdığı Word, Excel, PowerPoint başta olmak üzere ofis yazılımları ile kullanıcıların bu tür isteklerine hizmet veriyor. Tabii ki belli bir ücret karşılığında. Karşısında ise Google’ın ücretsiz olarak sunduğu Google Docs var.

Google Docs aracılığıyla Word, Excel, PowerPoint başta olmak üzere, popüler ofis yazılımlarının online servislerinden yararlanabiliyoruz. Bu dökümanları arşivimize yükleyip, internet üzerinde yeni döküman oluşturabiliyoruz. Ayrıca arkadaşlarımızla bu dökümanları paylaşabiliyor ve klasörleyebiliyoruz.

Paint.NET vs Pixlr.com

Microsoft’un, üniversite öğrencileriyle beraber  geliştirdiği Paint.NET, PSD formatındaki dosyaları da okuyabilen bir fotoğraf işleme editörü. İsminin sonundaki .NET takısı, bu hizmetin online verildiğini düşündürmesin size. Kendisi bir yazılım. Üstelik ücretsiz ve de başarılı bir yazılım.

Diğer tarafta ise Pixlr.com var. Basitçe Pixlr, online bir fotoğraf editörü. Pixlr ile fırça aracılığıyla tasarım yapabilir, düzeltme araçları aracılığıyla yüklediğiniz fotoğraflar üzerinde oynama yapabilirsiniz. Üstelik Pixlr da bedava.

Avira Antivir vs Virustotal.com

Avira Antivir, ücretsiz antivirüs desteği bulunan popüler antivirüs yazılımlarından biridir. Sistemi yormayan, kaynakları çok fazla harcamayan bir yapısı ve sade bir arabirimi vardır. Avira Antivir güncel virüsleri tespit etme konusunda da bir hayli başarılı. Virüs veritabanı hiç de hayal kırıklığına uğratmayacak cinsten.

Online antivirüs servisi olarak ise Virustotal.com var. “Bir internet sitesi, sistemin güvenliğini nasıl sağlayabilir ki?” diye düşünebilirsiniz. Fakat bu site, anlık koruma yerine, bire bir dosya inceleme servisini bizlere ulaştırıyor. Siz, virüslü olduğunu düşündüğünüz dosyayı ya da dosyaları siteye yolluyorsunuz, site sizin için o dosyaları inceliyor. Elektronik posta destekleri de mevcut. Tabii ki ücretsiz.

:: Sizce yazılımlar, yavaş yavaş yerlerini online hizmetlere bırakacak mı?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Online Hizmetler vs Yazılımlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Online Hizmetler vs Yazılımlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Online Hizmetler vs Yazılımlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  2. 2 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  3. 3 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  4. 4 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  5. 5 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  6. 6 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  7. 7 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  8. 8 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  9. 9 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  10. 10 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?