Online Video Sitelerini Neden Seviyoruz?


01 Mart 2009 Pazar 15:57
Online Video Sitelerini Neden Seviyoruz?

Tek bir kapısı kilitli, diğer üç yanı geçişe açık olan Nasreddin Hoca‘nın türbesine dönen YouTube’un giriş çıkışlarını artık bilmeyen kalmadı. Öte yandan YouTube erişime kapalıyken, diğer online video paylaşım servisleri de kıymete bindi.

Her ay online video servislerindeki muazzam büyümeyi konu alan raporları size haber yapıyoruz. Yıllık büyümeler ise çok daha şaşırtıcı. Ancak tüm bu başarının tek bir sırrı var: Beleşe olan yatkınlığımız!

Kimse Ücretli Video İzlemiyor

Parks Associates‘in raporu da bu tezi doğrular nitelikte; son altı ayda internetten video izleyen veya indiren kullanıcıların sadece %8′i bu içeriğe para ödemiş. Yani eğer internetten ücret karşılığı video izlediyseniz, küçük bir azınlıkta yer alıyorsunuz demektir.

Filmleri DVD veya televizyondan izleyen ya da sinemaya giden %80‘in üzerindeki kitle ise, online video servislerini sadece bedava oldukları için tercih ediyor.

Nostalji Faktörü

YouTube ve benzeri diğer servislerin diğer cazibesi ise, başka hiçbir yerde bulunamayacak olan videoları barındırıyor olması. 90lı yıllara ait kliplerin bulunduğu kolaj çalışmalarının binlerce kez izlenmesi de bunun kanıtı sayılabilir.

Bir televizyon programındaki unutulmaz bir sahneyi ya da sevdiğiniz komedyenin amatör zamanlarındaki gösterilerini parayla dahi olsa edinebileceğiniz başka hiçbir ortam bulunmuyor. Bu da kullanıcı kaynaklı içerikle beslenen video paylaşım servislerinin ekmeğine yağ sürüyor.

TV Kanalları da Uyandı

Ne kadar tekrarlanırsa tekrarlansın, bazı yayınların her zaman daha fazla izleyici bulabileceğini fark eden kanallar da, ülkemizde olmasa bile yurtdışında kendi yayınlarını ücretsiz olarak HD kalitesinde kullanıcıların beğenisine sunmaya başladı.

Televizyon ağlarının, binlerce kullanıcısı olan video paylaşım siteleriyle baş edip edemeyeceği ise bilinmiyor. Peki sizce çok daha erişilebilir ama düşük çözünürlüklü videolar mı kazanacak yoksa HD kalitesinde ancak henüz emekleme aşamasında olan resmi yayınlar mı?

:: Siz online video servislerini neden tercih ediyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Online Video Sitelerini Neden Seviyoruz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Online Video Sitelerini Neden Seviyoruz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Online Video Sitelerini Neden Seviyoruz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!