Online Yazılım Mağazaları Arasındaki Fark!


27 Mayıs 2012 Pazar 08:00
Online Yazılım Mağazaları Arasındaki Fark!

Herşey kızımın heyecanlı tıklamalarla bir uygulama satın almasıyla başladı. iPad’de fabrika ayarı olarak gelen App Store şifresini 15 dakika içinde hatırla özelliği sayesinde 4 yaşındaki kızım bir uygulama satın aldı (toplam bedeli 5 dolar).

Durumu farketmem ise adresime gelen bir maille oldu. Hemen konuyu araştırdım ve küçük kızımın böyle bir satın alma yaptığını öğrendim. Apple’da böyle durumlar için özel bir sayfa bulunuyor (Express Lane) ve derdinizi anlatıyorsunuz. İngilizce olan sayfaya durumu basitçe yazmanız yeterli.

Gerekli şikayeti yaptıktan sonra (çünkü uygulama haksız yere 2 kez çekim yapmıştı kredi kartımdan) 12 saat içinde Apple’dan e-posta bildirimi geldi ve konuyla ilgilendiklerini belirttiler. Bu e-posta otomatik bir yanıt değil bizzat bir yetkili tarafından yazılmıştı.

Ertesi gün ise şikayetimin haklı olduğunu ve çekilen miktarın kredi kartıma yatırılacağını belirten bir e-posta aldım. Postayı gönderen kişi her zaman kendisiyle iletişime geçebileceğimi belirtiyor ve bizzat ismini de veriyordu. Zaten 10 dolarlık miktar birkaç gün içinde kredi kartıma iade oldu.

Google cephesinde durum farklı

Elbette rahat durmayan kızım bu sefer Android’li bir tablette benzer bir durumla karşı karşıya bıraktı beni. Bu sefer rakam biraz yüksekti ve 50 dolara yakın bir satın alma yapılmıştı. Kızım bu sefer uygulama içinden bir satın alma yapmıştı (uygulama da burada).

Bunu hemen farkettim (çünkü Google’ın sahip olduğu Android işletim sisteminde uyarı sistemi çok daha hızlı çalışıyor). Google bana siparişimi 15 dakika içinde iptal edebileceğimi belirtiyor ve nasıl yapacağını da anlatıyordu. Ancak tablet bilgisayarı hemen açmama rağmen adı geçen iptal bölümünü bulamadım (zaten yoktu).

15 dakika dolduktan sonra Google topu uygulama geliştiriciye atıyor. Ona bir e-posta göndermenizi istiyor ve paranın iade edilip edilmeyeceğinin uygulama geliştiricinin insafına kaldığını ifade ediyor (kelimeler böyle değil ama bu anlama geliyor).

İlk iptal e-postamı atmamın (ikincisi de gönderdim) yaklaşık 1 hafta geçti. Hala geliştiriciden bir ses yok. Muhtemelen de gelmeyecek. Bu acı tecrübeden sonar Google Wallet hesabımdaki kredi kartı bilgilerimi de sildim (Gmail hesabım için ek kapasite satın alıyordum ve bu bilgiler gerekliydi). Bundan sonra en mantıklı çözüm sanal kredi kartı kullanmak sanırım.

Yaşayarak öğrendiğim bu örnekten de anlaşıldığı gibi Apple müşterilerine özel bir önem veriyor ve sorunlarını çözmek için ciddi çaba sarfediyor. Ancak Google tarafında yapılan kurguların henüz yeterli olduğunu söylemek zor. Müşteriyle uygulama geliştiriciyi karşı karşıya getiren bir yaklaşımın doğru olduğunu söylemek mümkün değil.

Elbette App Store‘un ya da genel olarak Apple’ın da belli zaafiyetleri var. Ancak online yazılım mağazası konusunda firmanın epey önde olduğunu söyleyebilirim. Öte yandan her iki mağazanın da bana geri ödeme yapmasını beklemiyorum (sonuçta ortada bir satın alma durumu vardı). Ancak Apple‘ın en azından konuyu incelemek için dönmesi buna karşılık Google‘ın topu geliştiriciye atması beni gerçekten şaşırttı.

:: Online yazılım mağazalarını kullanıyor musunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

41 yorum - “Online Yazılım Mağazaları Arasındaki Fark!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Haberdeki karşılaştırmanın çok yanlış yapıldığını düşünüyorum. Bir tarafta işletim sisteminin kendi mağazasından yapılan bir ödemenin iadesi, öte tarafta programın içinden yapılan bir ödemenin iadesi söz konusu.
  Geliştiriciler ile yaptıkları anlaşmalara göre sistem değişecektir fakat, gördüğüm kadarıyla mağaza alışverişlerini geliştiricilere hemen aktarmıyorlar. Ama program içi alışverişleri az bir miktar bekletip ya da bekletmeyip aktarıyorlar. Haliyle, geri ödeyebilme imkanları da farklı oluyor.
  Yazını bu kadar taraflı ve yönlendirici yazmamanı öneririm.
  Benzer iade sistemleri benzer mağazalarda sa geçerli. Steam mesela. İncele, görürsün.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  google bence asrın hatasını yaparak geliştirici kayıp edecek zaten google playde korsan kullanımın önüne geçilmezken şimdide satın alan kullanıcılar istediyi zaman iade alabiliyor sadece ürün hasarlı bahnesiyle form doldurmaları yeterli buda buda uygulamayı kullan at misali dünyanın en iyi uygulaması yapılsa dahi kullanıcı kullanıp usandıktan sonra iade alacak böyle bir saçmalık sanırım yeryüzü ticaretinde yok yakında sanırım ücretli uygulamalarıda kaldırabilirler google herzaman yaptıgı şey milleti ticaret maksatı bahanesiyle dolandırmak nasıl bircok adsenseliyi banlıyorlar ilk başta yayınlıyorsunuz sorun yok taki ücreti isteyene dek kesin bir bahane bulup arada kullanıcıları banlayıp kazançların ustune yatması gıbı kısacası google pişmanlıktır

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  AppStore dan daha çok uygulama indirirdi aslında ama… kimbilir belikide şarj bitmiştir.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  ne güzel saçmalamışsın kardeşim. apple da sen uygulamayı satın almışsın ama android de uygulama içinden birşeyler satın almışsın. bunların ikisini aynı kefeye koymak da ayrı bi sorun. objektif yaklaşmanı tavsiye ederim apple taraftarı olduğun çok belli. saygılar

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Öncelikle BlackBerry marka telefon sahibi (sadece telefon-mesaj özelliklerini kullanan) bir baba olduğumu belirterek yazıya başlıyayım. Bir süredir telefonumu değiştirmek istiyorum ve IPhone-Android hakkında araştırma yapıyorum. Özgür Bey’e yazısı için teşekkürler fakat ben bu iki ürünün işleyişlerini ve yapılarını kıyaslamak yerine birebir benimle ilgili olacak bir bakış açısı ile kıyaslamayı tercih ederim…diyorum ve yazıma hızla devam ediyorum.

  Google Play’den yapılan satın almalarda 15 dakikalık geri dönüş şansı tanınması harika bir özellik imiş. Bunu okuduktan sonra benzeri marketlerde aynı özelliği ararım bir tüketici olarak. Apple tarafında ne kadar kişisel ilgi-alaka gösterilmiş olsa da diğerini tercih ederim çünkü kuralı belli ve sabit. Bir gün Apple müşteri hizmetlerinin kafası karışık gününde olmayacağını vs bilemem. Ayrıca menülerde dolaşmak birisine e-mail yazmaktan daha kolay.

  İkinci olarak; hemen hemen aynı özellikteki telefon için Apple’a fazladan vereceğim min 500 TL’yi düşünüyorum. 6 yaşındaki kızım böyle hatalar yapmayacak kadar büyüyene kadar kaç tane uygulama satın alır acaba? Bunların kaçında 15 dakikalık süreyi yakalayamadan uygulama elimde kalır? Veya yorumlarda bir arkadaşın yazdığı gibi benzeri uygulamalar Google Play’de 1 dolar fazla ise; aradaki fiyat farkı kaç uygulama eder?Bu soruların tam cevapları yok ama sanki hepsi Android’i işaret ediyor.

  Bu yazıyı okumadan önce Android’e biraz daha yakındım ve şimdi daha da yakınım. Yazınız için tekrar teşekkürler.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Haberi doğru okuyun arkadaşlar Apple’dan uygulama almış Android’le de BEDAVA bir uygulamadan IN-APP PURCHASE yapmış. Google’dan geçiyor yani direk geliştiriciyle ileşitişim kurması gerekiyordu ve de öyle yapmış geçmiş olsun droidhen benim epostalarıma cevap veriyor hep, bir daha denemenizi öneririm. Ve 15 dakika politikası sadece paralı uygulamalar için geçerlidir, oyun içi ödemelerde bu geçerli değildir ve uyarılır. Büyük ihtimalle o oyunun içinde DISABLE IN-APP PURCHASES(ya da çocuk kilidi) diye bi seçenek olduğundan

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Ayni durumu bende yasadum. Sms limit remover kurdum ve apk hicbir isr yaramadi. 2 dk icinde odeme iptali icin butonu aradum ama dedikleri yer o buton yoktu. Sonra gelistiricye mqil attim ilkinde cevap versdu ikincisinde vermedi ve oyle kaldi.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Google’ın kendisi 15 dakika sağlıyor, o sebeple geri dönüş yapmamış olabilirler. Apple’ın ise yaklaşımı oldukça takdir edilesi..

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence App Store konusunda şansınız yaver gitmiş. Daha önce de aynı şey başına gelen ama parası iade edilmeyen biri vardı. Haberi de birçok teknoloji sitesinde yayınlanmıştı. Parasının da iade edilmemesinin sebebi o kişinin çocuğunun uygulama almak yerine uygulama içi destek paketi alması ve uygulama içerisinde bunları kullanmış olmasıydı. App Store’un en kötü yanı da bu. Oyun içinde iken direk satın alma yapabiliyorsunuz. Çocuklar için bulunmaz nimet. Play’de ise paket almak istediğinizde sizi markete yönlendiriyor ve onay istiyor. Hem App Store hem de Play Store için konuşmak gerekirse en güvenli yol sanal kartınızı buralara tanımlamak ve kendiniz uygulama almadan önce sanal karta limit aktarıp alışverişi bu şekilde yapmak. Zaten birçok bankanın hem Android hem de iOS uygulamaları var. Bu işlemleri yapmak 5 dakika bile sürmü***** />

  Play marketin ise App Store’a göre daha özgür olduğu doğrudur. Özgür diyorum çünkü evet belki denetleme kısmı zayıf olabilir ama her uygulama için size o uygulamanın neler yapabileceğini gösteren bir ekran sunuyor. Şimdi siz bir oyun indiriyorsunuz ve bu oyunun mesaj atmak için izin aldığını görüyorsanız ve buna izin veriyorsanız o zaman hatalı olan siz olursunuz. Ama bu özgürlüğün en güzel yanı iOS’te App Store’a koyamayacağınız ve Cydia yolu ile dağıtmak zorunda olduğunuz tüm uygulamaları Play markete koyabiliyorsunuz.

  Ayrıca ortaya çıkan zararlı yazılım hakkındaki hikaye haberlerin ne kadar büyütüldüğü de ortada. Şu ana kadar Android’de en çok zarar veren zararlı yazılım sadece ücretli bir uygulamayı bedava kullanmaya çalışanların başına gelmişti. İlginç olan ise o kadar forum gezip okumama rağmen bir kişinin de marketten şunu indirdim telefon mefta oldu gibi bir şey yazmaması. Ama bu sistemi kullanmayanlara göre marketin virüs kaynıyor oluşu.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamların kerizledigini söyleyen zamzumgcular Avrupa’da size satılan telefonların fiyatını araştırın sonra burada kimi kerizlediklrrine kndiniz karar verin arkadasın durumu hakkında hiç bir fikrim yok ama bu kadar hasetcilik ve kindarlik cok saçma insan istediğini istediği gibi yapar Google play daha yenide paralı uygulama satmaya başladı ve Apple in 0.99 sattığı bı cok ii uygulama Google playde 2-3 dolar bu mü kerizlenmrk Google bunu ii yapıyor araştırmalar gostrriyorki App Store ve Google play arasındaki fiyat farkı 3 kata yakın ve Apple sadece 5 farklı cihazla piyasada android 50 üzeri cihazla ve ekran görüntüleri birini desteklerse digerini desteklemez ama App Store için farklı iPad ayrı Store iPhone ayrı mac ve ipoda farklı iste anlayış

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadasin birisi Apple icin istese Google ve Microsoft’u satin alacak gucu var demis. Arkadaslar isin gercegi suki Apple dunyanin en fazla nakit parasi olan sirketi ama Toplam gayrimenkulleriyle birlikte dusundugumuz zaman Microsoft Apple’i belkide 2 defa satin alabilecek para gucune sahip. Lutfen tam bilgi sahibi olmadan kulaktan dolma bilgilerle konusmayalim…

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Satış rakamlarına bak diyen arkadaş
  Esas sen neyin kafasini yasiyosun
  Sirketlerin degerleri daha bir hafta olmadi aciklanali
  182 milyar dolar-apple’in degeri
  14 milyar samsung’un degeri aradaki farklari sn karsilastir
  Birde ey yorum sahipleri
  2000 tl’ye iphone 4 alan arkadas
  O turkiyedeki operatorlerin sacmaligi olan fiyat artisi
  Apple’la bir ilgisi yok
  Ben amerika’da yasiyorum suan turkiyedeyim 2 gun sonra donucem
  Amerikada
  İphone 4 =500$
  İphone 4S= 650$
  samsung galaxy =780$ dolar
  Sen neyin kafasindasin anlamadim
  Siz sadece turkiyeye gore yorum yapiyosunuz .. Yazik bi halt bilmeden yorum yapanlara

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  4 yaşında kıza bak önce Apple store’dan sonra Google Play’den uygulama alıyor. Yerim onu

  Google play kullanan arkadaşlar evet 15 dk olayı var ve bunu kötü niyetli kullanan kişilerde var. 15 dk içinda uygulamanın apk dosyasını kaydeden programlarla kopyalayıp iade eden cok siz neden bulamadınız anlamadım.

  Apple’a gelirsek farkını burda da belli ediyor. Play uygulama çok olsun diye denetlemiyor sonra yok sahte program,yok klon program,viruslu programlar kol geziyor. Apple ise ciddi ciddi denetleyip koyuyor.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Haberi doğru okuyun arkadaşlar Apple’dan uygulama almış Android’le de BEDAVA bir uygulamadan IN-APP PURCHASE yapmış. Google’dan geçiyor yani direk geliştiriciyle ileşitişim kurması gerekiyordu ve de öyle yapmış geçmiş olsun droidhen benim epostalarıma cevap veriyor hep, bir daha denemenizi öneririm. Ve 15 dakika politikası sadece paralı uygulamalar için geçerlidir, oyun içi ödemelerde bu geçerli değildir ve uyarılır. Büyük ihtimalle o oyunun içinde DISABLE IN-APP PURCHASES(ya da çocuk kilidi) diye bi seçenek olduğundan

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Androidciler basmış yine burayı. Kabul edin işte. Bak teknoloji uzmanı adam bile söylüyor Apple iyidir diye. Hala konuşuyorsun. Yok öyle yok böyle diye. Apple rules!

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Android’in 15 dakikada geri alma olayı iyiymiş, para anında hesaba iade ediliyorsa 15 dakika içerisinde bir çok uygulamayı deneyip geri iade etme şansımız bile olabilir ama dediğiniz gibi kullanıcı dostu olmayan karışık bir sistemleri de olabilir.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  uygulama içi satın almada google’a ilk dakikada bildirseniz bile bişey yapacağını sanmıyorum. Apple’ın uygulama içi satışlara müdahale yetkisi var mı bilmiyorum. Çünkü uygulama içi satışta direk olarak oyun üreticisine para gönderiyorsunuz. Oyun içi item veya oyun parası alıyorsunuz. Diğer yandan uygulama üreticisi olsam "yanlışlıkla almışım" gibi bir bahane ile bana gelinse ben de kabul etmem. Google 15 dk içinde iade imkanı sağlıyor ve uygulamayı değerlendirme fırsatı veriyor (her ne kadar 15 dk da değerlendirme yapmak zor olsada). Diğer türlü sınırsız iade hakkı kötü niyetli kullanımları beraberinde getirir.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  uygulama içi satın almada google’a ilk dakikada bildirseniz bile bişey yapacağını sanmıyorum. Apple’ın uygulama içi satışlara müdahale yetkisi var mı bilmiyorum. Çünkü uygulama içi satışta direk olarak oyun üreticisine para gönderiyorsunuz. Oyun içi item veya oyun parası alıyorsunuz. Diğer yandan uygulama üreticisi olsam “yanlışlıkla almışım” gibi bir bahane ile bana gelinse ben de kabul etmem. Google 15 dk içinde iade imkanı sağlıyor ve uygulamayı değerlendirme fırsatı veriyor (her ne kadar 15 dk da değerlendirme yapmak zor olsada). Diğer türlü sınırsız iade hakkı kötü niyetli kullanımları beraberinde getirir.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Özgür Bey, Google evet müşteri ile ilişkileri kopuk olan bir firma, kesinlikle Apple kadar düzgün davranmıyor fakat bu şeklide bir haber hazırlamanız taraf tutmaktan başka bir şey olmamış. Bir çok SDN okuru gibi ben de sizin yazılarınızın samimiyetsiz olduğu düşüncesindeyim.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Kim ne derse desin, Apple. 🙂

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Demek ki neymiş? Çocuk yapmaan önce iyi düşünecekmişsin.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Merak ettim yorum yapanların kaçının çocuğu var? Hele bir yazın bakalım

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne çok bilmiş okuyucu var bu sitede. Adam başindan geceni anlatmis. Yok reklam diyen, samimi bulmayanlar falan. Akıl verenler de başka bir alem.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  bu yonuyle bayagi kotu ama 15dakika icinde iade edilmesi cok guzel bir sey, istedigin programi deneyip geri iade edebiliyorsun. Ozetlemek gerekirse: cocugunu varsa AppStore kullan, yoksa PlayStore:)

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Reklam kokan yazılar bunlar özgür bey bir de taraflı olmadıgınızı söylüyordunuz!

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi de bi olayda app satın alınıp iade edilmiş diğerinde app içerisinden bir şeyler satın alınmış, bana ikisi farklı olaylar gibi geldi.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple Dünya’nın en iyi şirketi Şuan istese Google’ı da Microsoft’u da Samsung’u da alabilecek güce sahip,yani rakip gördüğünüz şirketler aslında sadece apple’ın istemesiyle rakip,istese tek olabilir. Birde en iyi şirketi demekten kastım, iyi bir müşteri hizmetleri, hızlı cevapları, ve müşteri ile otomatik e-mail’lerle değil gerçek kişilerle bağlantı kuruyor.

  Kardeşim sen neyin kafasını yaşıyon satışlar hakkında hiçbir fikrin yok Bu yılın son çeyreğine bak bakalım hangi firma ne kadar satmış.Dalga mı geçiyon anlamadım.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  50 dolarlık ne almış allah aşkına 😀 😀 Afedersiniz ama salladığınız resmen belli.. 4 yaşınızdaki kızınız gidecekte yanlışlıkla uygulama alıcak on kez onaylayacak da… O zaman satın almalara şifre koysaydınız bir kez başınız yanmış bu olaydan? Play Store’un ayarlarında var o seçenek. Google sizin kızınızdan sorumlu değil malesef.. 15 dakikayı geçmiş ve hiç bir 50 DOLARLIK UYGULAMANIN GELİŞTİRİCİSİ SİZE CEVAP VERMEMEZLİK YAPMAZ. o yüzden uygulamaları da paylaşın da görseydik keşke. 🙂

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Özgür bey,bende sizi samimi bulmuyorum.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  uygulama satın alma ile uygulama içi satın almanın farkını biliyorsunuzdur umarım bence boşa kötülemeye gerek yok. Hiç objektif olmamış bu haberiniz.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  sen kalk adamlar ederi 1200 lirayı geçmeyecek iphone 4 ü 2000 liraya sat, oradan 800 lira kar et, dolayısıyla daha fazla kazanç sağla ve daha fazla birim ***** kalk google kötü de..Uygulamayı satın almasaydın sende kardeşim..4 yaşındaki kızında bayağı bir fantastikmiş bu arada, 2 markettende uygulama satın alabilmiş şaşırtıcı…demek istediğim sallama kardeşş

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  27.05.2012 11:55 sen çok iyi saçmalamışsın bakıyoruda bugün tapındığınız apple microsoft olmasa yoktu kuruluşunu incele microsoft desteklemese bugün apple varmıydı yokmuydu öyle marka değeriyle nakit parasıyla bir firma dünyanın en iyisi olmuyor canım insanları kerizleyen bir firma olan apple 5 para etmez bir şirkettir o kadar ötesi yok bunun asla ve asla alternatifi olduğu sürece apple a direkt olarak tek bir kuruş paramı vermem dolaylı olarak alınanıda helal etmem

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Google play de ilk 15 dakika iptal edebiliyorsunuz sorun cikmiyor bende

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  15 dakikayı değerlendirseydin başına böyle şeyler gelmezdi

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Size kesinlikle katılmıyorum Özgür Bey. İki cihazın da yazılım mağazalarını kullanmaya başlamadan önce bir anlaşma kabul ediyorsunuz. Android bu sınırı 15dk koymuş ve siz de kabul etmişsiniz. 4 yaşındaki kızınızın yaptığı satın almaları firmalara yüklemeniz bence yanlış. Ayrıca şu da var ki Apple kapalı kutu mantığında çalışan aşırı fiyat etiketlerini tüm dünyaya yenilik adında sunabilen bir firma, tabii ki müşteri hizmetleri daha iyi olabilir. İyi günler.

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple Dünya’nın en iyi şirketi
  Şuan istese Google’ı da Microsoft’u da Samsung’u da alabilecek güce sahip,yani rakip gördüğünüz şirketler aslında sadece apple’ın istemesiyle rakip,istese tek olabilir.
  Birde en iyi şirketi demekten kastım,
  iyi bir müşteri hizmetleri,
  hızlı cevapları,
  ve müşteri ile otomatik e-mail’lerle değil gerçek kişilerle bağlantı kuruyor.

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple’in kullanicilarina her konuda daha fazla deger verdigi acik zaten. Daha korumaci. Google ise ozgurluk adi altinda sorumluluktan kaciyor ve yuku developperlara birakiyor.

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  en önemli güvenlik kuralı: çocuğa göz kulak olmak 😀

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple hastalari niye hasta zannediyorsunuz? Kendilerini özel hissediyor; benim bildigim bikac sebep;
  1. Yukaridaki mesele
  2. Kutulari samsunk gibi basit karton kutu degil, sanki mücevher kutusu
  3. Apple türkiye türkce kullanim kilavuzu koymak icin diyorki kutular acariz koyar kapatiriz. Apple olmaz diyor. Fabrikadam sonra müsteriden baska kimse kutulari acamaz. Onlarda disina koyup üstüne bidaha kapliyor.

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  özgür bey sizi hiç samimi bulmuyorum açıkca söylemem gerekirse olay gerçekse de ki şüphe etmem platformunuz yalandan haber yapacak bir platform değil ama malesef apple odaklısınız ve bunu aşırı belli ediyorsunuz o yüzden sitenizde içinde apple olan haberler malesef bana inandırıcı gelmiyor kusura bakmayın ** tarafsızsanız ki bunu hissettirmiyorsunuz bütün shiftdelete olarak, özür dilerim**

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  demekki neymiş? google playdeki uygulama sayısı appstoreunkine yaklaşsa da hizmet farkı varmış

" Online Yazılım Mağazaları Arasındaki Fark! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Online Yazılım Mağazaları Arasındaki Fark! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Online Yazılım Mağazaları Arasındaki Fark! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!