Okunma

Oturduğunuz Yerden Dünya’yı Kurtarın!


04 Ağustos 2009 Salı 11:55
Oturduğunuz Yerden Dünya’yı Kurtarın!

Boş vakitlerinizde dünyayı kurtarmak istiyorsanız, Intel’in bir projesiyle bunu gerçekleştirebilirsiniz. Intel yetkilileri GridRepublic ile bir çalışma içerisine girmiş ve Dünya’mızın en büyük sorunlarından biri olan iklim değişimleriyle savaşmak için bir proje yürütmeye başlamışlar. Bu projeye göre devasa bir bilgisayar, araştırma yapmak üzere kullanılıyor.

 

Bilgisayarın gerçekleştirdiği işlemler oldukça seri ve fazla olduğundan dolayı, çok büyük bir işlemci gücü gerektiriyor. Bu da takviye işlemci anlamına  geliyor. İşte bu noktada bizler devreye giriyoruz. GridRepublic sitesinden komüniteye katılarak bu devasa bilgisayarın, yapması gereken işin bir kısmını bizim işlemcimiz üzerinden yapmasını sağlıyoruz.

Dünya İçin

Yüksek düzeyli olan bu araştırma, yüksek işlemci gücüne ihtiyaç duyuyor. Bu denli bir işlemci de oldukça pahalı ve zahmetli. Bu sorunun önüne geçebilmek için, dünya üzerindeki internete bağlanabilen bilgisayarlardan yararlanmayı tercih etmişler ve bu tercihlerinde son derece başarılı olmuşlar. Intel’in komünite için çözümü Facebook platformundan insaanların, bilgisayarlarının işlemcilerini bu projede kullanabilmek.

 

Buradaki mantık [email protected] ile tamamen aynı. [email protected]’da protein yapılarını araştırma amaçlı bir çoklu kullanıcılı işlemci projesiydi. Bu tür projelerdeki amaç, tek bir bilgisayarın kaldıramayacağı seri ve ardışık işlemleri, dünya üzerindeki kullanıcıya açmak ve onların işlemcilerinden faydalanmak.

Devasa Proje

Komüniteye katıldıktan sonra bilgisayarınıza indirdiğiniz bir uygulama aracılığıyla projeye katkıda bulunuyorsunuz. Bu sayede proje genelindeki devasa bilgisayar, işlemlerini daha hızlı bir şekilde yapabiliyor. Siz de bu projenin bir parçası olmak ve iklim değişikliğine karşı alınması düşünülen önlemler için çorbada tuzunuz olsun istiyorsanız GridRepublic‘in sitesini ziyaret etmenizi öneririz.

Komünite geniş olduğundan dolayı, işlemcinize aşırı bir yük binmiyor. Çoğu zaman hissetmiyorsunuz bile. Özellikle bilgisayar başında değilken, GridRepublic’ten indirdiğiniz yazılımı daha da etkin hale getirip, daha çok yardım etmiş olabilirsiniz.

GridRepublic ayrıca dün itibariyle Facebook üzerinden de bir uygulama hazırladığını açıkladı.

:: Bu komüniteye katılmak ister misiniz?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Oturduğunuz Yerden Dünya’yı Kurtarın!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Kotamızı doldurmasınlar :))

  2. SDN Okuru dedi ki:

    DF

  3. SDN Okuru dedi ki:

    hadi lan kendi fabrikaları küresel ısınmayı tetikliyor çaresinide bizden bekliyorlar.

" Oturduğunuz Yerden Dünya’yı Kurtarın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oturduğunuz Yerden Dünya’yı Kurtarın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oturduğunuz Yerden Dünya’yı Kurtarın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "