Okunma

Oyun Karakterlerinin İnanılmaz Evrimleri


11 Ocak 2016 Pazartesi 20:00
Oyun Karakterlerinin İnanılmaz Evrimleri

Teknolojinin gelişme hızı hiç kuşkusuz en çok oyun sektörünün işine yarıyor. Yapımcıların aylar boyunca üzerinde çalıştığı oyunlar, sergiledikleri performanslarla, günümüzün en güncel konsollarını bile sonuna kadar zorluyorlar.

Kullanılan grafik ve fizik motorları, sadece oyunun atmosferini geliştirmekle kalmayıp, oyundaki karakterleri de gerçeğe yakın birer model haline çeviriyor.

Bu yazımızda günümüzün en popüler oyunlarında boy gösteren karakterlerinin, yıllar içerisindeki evrimini sizlerle paylaşacağız. Akıp giden seneler insanlardan birçok şey götürse de, oyun karakterlerine de o oranda çok şeyler katmış görünüyor.

Lafı daha fazla uzatmadan sizleri oyun karakterlerinin yıllar içerisindeki evrimiyle başbaşa bırakalım.

The Witcher – Geralt of Rivia

16-01/11/the-witcher.png

RPG dünyasının en önemli oyun karakterlerinden biri olan Rivia’Geralt da yıllar geçtikçe gençleşen figürlerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Yukarıdaki görselden de rahatlıkla görülebileceği üzere 2007 yılında satışa sunulan The Witcher ile 2015 yılında piyasaya sürülen Wild Hunt’ta yer alan Geralt karakteri arasında önemli bir fark bulunuyor.

Dead or Alive – Kasumi

16-01/11/dead-or-alive.png

Köklü bir dövüş oyunu serisi olan Dead or Alive’da yer alan Kasumi karakteri de, yıllar geçtikçe güzelliğine, güzellik katıyor.

1996 yılında yayınlanan Dead or Alive’da yer alan Kasumi karakteriyle, 2012’de yayınlanan Dead or Alive oyununda yer alan Kasumi karakteri arasında önemli bir fark bulunuyor.

Batman Arkham – Batman (Bruce Wayne)

16-01/11/batman-arkam.png

Süper kahraman oyunları kötüdür mantalitesini baştan aşağı yıkan Batman Arkham serisi de yıllar içerisinde kendisini oldukça geliştirdi.

Rocksteady tarafından geliştirilen Batman Arkham serisinin 2009 yılında yayınlanan Asylum oyunuyla, 2015 yılında satışa sunulan Knight oyununda yer alan Batman karakteri arasında, gözle görünür bir fark bulunuyor.

Tomb Raider – Lara Croft

16-01/11/tomb-raider.png

Oyun dünyasının en köklü yapımlarından biri olan Tomb Raider’ı bu listeye koymazsak, olmazdı. Zira Lara Croft, oyun dünyasındaki grafiksel gelişimin en önemli noktalarından birisini oluşturuyor.

Bu görselde ise 2013 ve 2015 yıllarında çıkan iki Tomb Raider oyunundaki Lara Croft karşılaştırmasını görüyoruz. İşin aslı geçen 2 sene arasında Lara Croft modellemesinde çok bir değişikliğin göze çarpmadığını söylemek mümkün. Fakat Lara Croft’un geçmişini düşündüğümüzde, şimdiki modellemenin gerçekten inanılmaz olduğunu söyleyebiliriz.

Just Cause – Rico Rodriguez

16-01/11/just-cause.png

Açık dünya temalı yapım denildiğinde GTA serisiyle birlikte, akla gelen diğer bir isim olan Just Cause da karakter modellemesinde kısa sürede önemli bir yol kat etti.

Yukarıdaki görselde 2006 yılında yayınlanan ilk Just Cause oyunundaki Rico Rodriguez karakterini görüyoruz.  Aradan geçen yıllar Rico’ya bir hayli yaramış. Zira 2015 yılında yayınlanan Just Cause 3’te karşımıza çıkan Rico karakteri, 2006’daki haline nazaran hayli gerçekçi görünüyor.

Star Wars Battlefront – Stormtrooper

16-01/11/star-wars.png

Bu sene, özellikle Star Wars 7’nin satışa sunulmasıyla önemli bir ivme yakalayan Star Wars oyunları, Star Wars Battlefront ile zirve yaptı.

Yukarıdaki görselde 2004 ve 2015 yıllarında yayınlanan Star Wars Battlefront oyunlarından alınma Stormtrooper askeri görünüyor. Aradan geçen 11 senelik zaman diliminde detayların hayli gerçeğe yaklaştığı, elbisenin üzerindeki kir, toz gibi ayrıntılardan rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Street Fighter – Ryu ve Ken

16-01/11/street-fighter.png

Dövüş oyunu denildiğinde Mortal Kombat ile birlikte akla ilk gelen yapımlardan biri olan Street Fighter da yıllar ilerledikçe, daha gerçekçi bir profile bürünüyor.

16-01/11/street-fighter-2.png

Yukarıdaki görsellere baktığımızda isimleri Street Fighter ile özdeşleşmiş olan Ken ve Ryu karakterlerini görüyoruz.

1987 yılında oyuncularla buluşan Street Fighter oyunundaki Ryu karakteriyle, 2016’da satışa sunulması beklenilen Street Fighter 5 oyunundaki Ryu karakterinin hayli farklı göründüğünü söylemek mümkün.

Ratchet & Clank – Ratchet

16-01/11/ratchet.png

Sıradaki karakterimiz, ismi PlayStation’la özdeşleşmiş olan Ratchet. Yukarıdaki görselde 2002 yılında yayınlanan Ratchet & Clank oyunuyla, bu sene satışa sunulması beklenilen Ratchet & Clank oyunundaki Ratchet karakterinin yıllar içerisindeki değişimini görüyoruz.

Yoshi’s Island – Yoshi

16-01/11/yoshi-island.png

Bu listeye ismi Nintendo’yla özdeşleşmiş bir karakter eklemeden geçsek sanırım pek de hoş olmazdı. Mario karakterinin yıllar içerisindeki gelişimini hemen hemen herkes bildiği için biz de listemize Yoshi karakterini dahil ettik.

Yukarıdaki görselde 1995 yılında yayınlanan Yoshi’s Island ve 2015 yılında yayınlanan Yoshi’s Island oyunundan alınan karakter modellemelerini görüyoruz. Açıkça şunu söyleyebiliriz ki, aradan geçen yıllar, Yoshi’yi de hayli gençleştirmiş.

:: Sizce en efsane gelişimi sağlamış olan oyun karakteri hangisi?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Oyun Karakterlerinin İnanılmaz Evrimleri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  max payne olmalıydı kesinlikle!!!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Crysis serisi nerde

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen mortal kombat nasil olmaz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bionic Commando nerede?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Max Payne, Hitman, Splinter Cell gibi oyunlar?n da eklenmesi gerekirdi. Zira Rachet

 6. SDN Okuru dedi ki:

  süper gelişmiş oyun motorlarının gelişimini gösteriyor….

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bütün tırıvırı karakteleri bulmussunuz tebrıkler hanı Kratos hanı Mortal Kombat

" Oyun Karakterlerinin İnanılmaz Evrimleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oyun Karakterlerinin İnanılmaz Evrimleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oyun Karakterlerinin İnanılmaz Evrimleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "