Okunma

Oyun Konsolları Savaşa Hazırlanıyor


14 Haziran 2009 Pazar 07:08
Oyun Konsolları Savaşa Hazırlanıyor

E3 fuarında Microsoft ve Sony firmalarının açıkladığı yeni hareket algılama teknolojisi Nintendo tarafında paniğe yol açmadı. Nintendo Başkanı Satoru Iwata her iki firmanın geliştirdiği hareket algıla teknolojisinin şimdilik kullanıma hazır olmadığını ve kendilerinin Wiimote teknolojisinin oldukça başarılı olduğunu beyan etti.

Microsoft’un Xbox 360 oyun konsolu için geliştirdiği hareket algılama teknolojisi Natal Projesi olarak adlandırılıyor ve bir kontrolör istemiyor. Natal projesi algılayıcısı, dünyanın ilk RGB kamera kombinasyonuna sahip. Bu algılayıcı derinlik ölçerek çalışıyor. Bu işlem sırasında çoklu mikrofon ve kişiye özel yazılımlardan faydalanıyor.

Microsoft’un eski hareket algılama teknolojisi 2D kamera ve kontrolör kullanıyordu. Natal projesi ile kontrolör kaldırıldı ve kamera sistemi 3D’ye yükseltildi. Microsoft’un açıklamasına göre Natal emirlerinizi, yönlendirmelerinizi ve hatta sesinizdeki değişikliği bile algılayabiliyor.

Sony’nin hareket algılama kontrolü de özel bir kamera ile çalışıyor. Bu kameraya özel bir ışıklandırma eşlik ediyor. Eye Toy adı verilen bu teknoloji kritik limitlere sahip olsa bile kontrol edilebilirliği oldukça yüksek.

Henüz bilinmeyen ve yeni ortaya çıkan bu iki teknoloji sayesinde Microsoft ve Sony kullanıcıların ilgisini çekmeyi hedefliyor. Elinizde bir şey olmaksızın araba sürmek oldukça hoş olabilir ama bu teknolojilerin varlığını ve devamını kullanıcılar belirleyecek. Bakalım oyun konsolları rekabetinde önümüzdeki günler Microsoft, Sony ve Nintendo arasında hangi firmaya gülecek.

:: Elinizde bir şey olmaksızın virajları dönebilecek misiniz?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Oyun Konsolları Savaşa Hazırlanıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oyun Konsolları Savaşa Hazırlanıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oyun Konsolları Savaşa Hazırlanıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "