Okunma

Dizüstüler Kapışıyor


21 Aralık 2010 Salı 19:36
Dizüstüler Kapışıyor

Dizüstü bilgisayar, Netbook, akıllı cep telefonu derken şimdi bir de tablet PC’ler çıkıverdi. Piyasada her kullanıcıya uygun bir ürün var. Yeter ki isteklerinizi doğru belirleyin.

Sizde ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir dizüstü seçmek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız rehberimize bir göz atabilirsiniz.

Bugün sizlerle paylaşacağımız konu ise daha farklı. Sizler için piyasada satışta bulunan beş adet oyun oynayabileceğiniz dizüstü bilgisayarı karşılaştırdık. Öncelikle bu beş ürünün genel özelliklerine bakalım ve ardın test sonuçlarımızı değerlendirmeye geçelim.

HP DV6-2070et ( 839 € + KDV )

Testimize katılan ürünlerden bir tanesi HP’nin DV6-2070et modeli. Sade bir tasarıma sahip olan dizüstünün hakim rengi siyah. DV6’nın genişleme yuvalarının çoğu kasanın sol bölümünde yer alıyor

Bu da sağ el ile fare kullananların işini kolaylaştıran bir özellik. Ürünün üzerindeki giriş ve çıkışlarla canınızı sıkmak istemiyorum çünkü her tarz kullanıcıya yetecek kadar genişleme yuvası mevcut.

HP bu ürünü eğlence bilgisayarı olarak kategorize ediyor. 15.4 inç’lik ortalama büyüklükte bir ekrana sahip ürünün donanım açısından da oldukça üst seviye olduğunu söyleyebiliriz.

Intel Core i7 Q720 (1.6 GHz) işlemcisi bulunan DV6 üzerinde HP 3 GB’lık bellek kullanmış. Burada bizleri şaşırtan ise dizüstü üzerinde kullanılan iki bellekten birinin 1066 MHz diğerinin ise 1333 MHz olması. Bu durumun bize gönderilen dizüstünün test cihazı olmasından kaynaklanabilir.

Ürünün üzerinde bulunan Nvidia GeForce GT 230M grafik yongası da oldukça iyi düşünülmüş bir seçim. 500 GB sabit diske sahip dizüstü bilgisayarın üzerinde Altec Lansing hoparlörler yer alıyor.

Ürün Windows 7 Home Premium işletim sistemiyle birlikte geliyor. Ayrıca ürün ile birlikte gelen yazılım desteği de oldukça başarılı. DV6 ile birlikte HP MediaSmart Suite, HP Total Care Setup, HP Total Care Advisor, HP ProtectSmart, Cyberlink DVD Suite, Windows Media center, Windows Mail, HP Games Console, Norton Online Backup (30 günlük deneme sürümü) ve Microsoft Works ve Microsoft Office Home ve Student 2007 60 Günlük Deneme Sürümü geliyor.

Toshiba Qosmio X500( 2100 $ + KDV )

Testimize katılan diğer bir dizüstü bilgisayar ise Toshiba’nın Qosmio X500 modeli. Test katılımcılarımız arasında en büyük ekrana sahip olan katılımcı Qosmio X500 modeli. Dizüstü bilgisayarın ekran genişliği 18.4 inç. Bu dev ekranın çözünürlüğü de 1920 x 1200 piksel (Full HD).

Katılımcılar arasındaki tek Full HD çözünürlük desteği sunan Qosmio X500 modeli Intel Core i7 Q720 işlemcisini üzerinde barındırıyor. Bu işlemciye ek olark dizüstü üzerinde 8 GB bellek kullanılmış.

Dizüstü bilgisayarın oyun performansı için sistem Nvidia GeForce GT 360M grafik yongasını kullanıyor. Bu grafik çözümünün oldukça başarılı olduğunu söylemeliyiz.

1 TB depolama alanıyla kullanıcılara her şeyin ötesinde bir çözüm sunan Toshiba Qosmio X500, Blu-Ray okuyucusuyla birlikte sizlere hizmet etmek için hazır.


Acer Aspire 5943G ( 1119 € + KDV )

15.6 İnç ekrana sahip bu dizüstü bilgisayarın tasarımı oldukça ilgi çekici. Intel Core i5-450M işkemcisini kullanan dizüstü bilgisayarın 4 GB DDR3 1333 MHz belleği bulunuyor.

Testimizdeki tek ATI temsilcisi olan ürünün üzerinde ATI Mobility Radeon HD 5650 yongası kullanılmış. Bu yonganın performansına önümüzdeki sayfalarda yakından bakacağız.

Ürünün tüm güzel yazılım ve donanım özelliklerinin yanı sıra dizüstü bilgisayara ilk baktığınızda göze çarpan şey ise çift modlu touchpad. Normal görünümlü bir touchpad‘e benzeyen Acer’ın yeni sitil toucpad‘i sistemin multimedya işlevlerini de kontrol ediyor.

Örneğin, film tuşuna basmanızın ardından Windows Media Player yazılımı açılıyor ve tek bir tuş ile bu yazılıma erişme imkânına sahip oluyorsunuz. Ürünün üzerinde parmak izi okuyucusu da bulunuyor.

Ayrıca dizüstü bilgisayarın Dolby Home Theater ses desteği sunduğunu da belirtmeliyiz. Ürünün üzerinde sekiz hücreye sahip batarya bulunuyor.

Acer Aspire 5742G ( 599 € + KDV )

Kardeşine göre fazla şatafatlı olamayan Aspire 5742G modeli üzerinde Acer Intel Core i5 M460 işlemci kullanmış. Bu işlemci 2.53 GHz. 3 GB DDR3 1333 MHz bellekle desteklenmiş bu dizüstü bilgisayarın performans açısından bir sorunu bulunmuyor.

Hatta ekran kartı performansı diğer modele göre daha iyi. Çünkü Acer bu model üzerinde Nvidia GeForce GT 420M yongaya sahip ekran kartı kullanmış. 15.6 inç ekrana sahip bu modelin maksimum çözünürlüğü ise 1366 x 768 piksel.

Acer’ın bu iki modelde sunduğu yazılım desteği de tartışılmaz bir gerçek. Eğer firmanın verdiği yazılımlar olmasa ürünlerin performanslarını tam anlamıyla kullanamıyorsunuz.

Ürün üzerinde ne yazık ki Blu-Ray desteği yok. Bunun yerine Acer DVD yazıcı çözümünü tercih etmiş. Ürünün üzerinde altı hücreye sahip batarya bulunuyor.

Sony Vaio VPCCW1S1T ( 2677 TL )

Test katılımcılarımızın en küçük ekrana sahip olanı Sony Vaio VPCCW1S1T. Ürünün ekran genişliği 14.1 inç. Sony Vaio’nun işlemcisine baktığımızda bir önceki neslin temsilcisi Intel Core 2 Duo P7450’yi görüyoruz.

Ürünün üzerinde 5 GB bellek kullanılması oldukça sevindirici. Eski nesil işlemci kullanıyor olmasına rağmen Nvidia GeForce GT 230M grafik yongasını kullanan dizüstü bu konuda oyun tutkunlarının hevesini boşa çıkarmayacak bir performans sergiliyor.

Klasik Vaio çizgilerini ve klavye tasarımını üzerinde barındıran bu dizüstü bilgisayarın performansını önümüzdeki sayfalarda görebilirsiniz.


Nasıl test ettik?

Performans Puanı (Yüzde 50)

Performans puanını belirlemek için iki test yazılımı ve bir de oyundan faydalandık. Ofis ve multimedya performansını ölçmek için PC Mark Vantage yazılımından faydalandık. İkinci test programımız ise MobileMark 2007.

Dizüstü bilgisayar pille çalışırken bu program ile çeşitli uygulamalar gerçekleştirdik ve çıkan Productivity puanını değerlendirmeye aldık. Son olarak dizüstü bilgisayarları Unigine Heaven oyununun test uygulamasına maruz bıraktık ve çıkan fps değerlerini performans puanına ekledik. Bu dört testimizin sonuçları ışığında performans puanımızı oluşturduk. Performans puanı toplam puana yüzde 50 etki ediyor.

Teknik Özellikler Puanı (Yüzde25)

Toplam puana 1/4 etki eden bu puan cihazın üzerine entegre edilen ve kullanıcının işini kolaylaştıracak özelliklerin toplamından oluşuyor.

İşlemci komut setleri, boş bellek yuvası, disk kapasitesi, ekran kartı belleği, ek ses teknolojisi, parlak ekran, dahili mikrofon, dijital çıkış, işlev tuşları, touchpad özellikleri, usb giriş sayısı, firewire bağlantıları, pcmcia yuvaları, wireless, bluetooth, infrared, kart okuyucu, DVD yazıcı, paralel veri seri port, geniş ekran, vga çıkışı, s-video, hdmi, dvi bağlantıları ve bunun gibi özellikler bu puanı oluşturmamızda etkili oldu. Teknik özellikler puanı toplam puana yüzde 25 etki ediyor.

Taşınabilirlik Puanı (Yüzde 25)

Taşınabilirlik puanını oluşturmak için MobileMark 2007 programını ve bir video DVD kullandık. Mobile Mark 2007 programıyla dizüstü bilgisayarın ofis ve multimedya uygulamalarındaki pil süresini ölçtük.

Daha sonra tam dolu pil ile cihazlar üzerinde video DVD uygulamasını oynattık. Ve pil süresi tam bitene kadar geçen zamanı ölçtük. Bu iki uygulama ile çıkan sonuca cihazın boyut ve ağırlık değerlerini de ekledik. Sonuçta cihazımızın mobil kullanımdaki performansını ölçtük. Taşınabilirlik puanı toplam puana yüzde 25 etki ediyor.

{GRAPH::917}
{GRAPH::927}
{GRAPH::928}
{GRAPH::929}
{GRAPH::930}
{GRAPH::931}
{GRAPH::932}
{GRAPH::933}
 

{GRAPH::934}
{GRAPH::935}
{GRAPH::936}

{GRAPH::937}

Sonuç

Testimize katılan 5 dizüstü bilgisayarın ortak özelliği de harici grafik yongasına sahip olmaları. Fakat bu harici grafik yongaların performansları birbirinden farklı. Dizüstülerin sadece oyun performanslarına baktığımızda Toshiba Qosmio X500 bir adım önde koşuyor.

Bu dizüstü bilgisayarın tek dezavantajı boyutu ve ağırlığı. Ürünün 4.6 kg ağırlığı bulunuyor. Toshiba’nın bu dezavantajı dışında performans açısından herhangi bir sorunu yok. Test kategorilerimizin hemen hemen hepsinde en yüksek puanları hak etti.

{GRAPH::938}

Teknik özellikler puanlamamıza baktığımızda yine Toshiba’nın liderliğinin devam ettiğini görüyoruz. Ürünün üzerinde 8 GB bellek olduğunu görünce gözlerimize inanamamıştık. Ayrıca dizüstü bilgisayar depolama açısından da oldukça geniş (1 TB) bir alan sunuyor.

Toshiba’nın büyük ekranı, cihazı taşınabilirlik açısından kötü etkiliyor. Büyük bir pile sahip olmasına rağmen cihazın pil ömrü 2.5 saatin biraz üzerinde. Bu kategorideki test birincimiz ise Acer Aspire 5943G modeli. Ürün bir tam dolum ile 5 saatin üzerinde rahatlıkla çalışabiliyor. Bu değer ekran parlaklığı kısılarak çoğaltılabilir.

Cihazların test süresince ekran parlaklıklarının %100’de olduğunu belirtmemizde fayda var. Acer’ın Aspire 5943G modelini Sony’nin Vaio VPCCW1S1T modeli takip ediyor. Bu ürünün pil süresi ise 3,5 saat civarında.

Genel toplama baktığımızda taşınabilirlik açısından kötü sonuçlar elde eden Toshiba’nın Qosmio X500 model dizüstü bilgisayarı test birincimiz olmaya hak kazandı. Bu bilgisayarı Acer’ın Aspire 5943G modeli takip ediyor. HP üçüncü, Acer’ın diğer katılımcısı dördüncü ve Sony Vaio’da beşinci oldu.

Sony’nin beşinci olması bizleri de üzdü fakat ürünün teknolojisi bir önceki nesle ait ve performans açısından da diğer abilerine göre geride kalıyor.

:: Testimize katılan ürünler hakkındaki yorumlarınızı buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Dizüstüler Kapışıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  HP DV6-2070et beyendim

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Acer AS5943G Bimekslerde mevcut

 3. SDN Okuru dedi ki:

  “Acer Aspire 5943G” bunu nerden satın alabiliriz ki ?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  sizi kınıyorum 🙂 onca marka ve model arasından bunları cımbızla mı seçtiniz? herhangi bir tekno marketin sitesine girerek çok daha oyuncu dostu onlarca model bulabilirsiniz. eh yanılıyorsm yanılıyorsun kardeşim diyin…
  Editorün Notu: Biz tüm firmalardan ürün istedik, göndereyenler düşünsün.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  SDN yi ve yazar kadronuzu gerçekten çok beğenerek okuyor ve takip ediyorum, ama şurada kıyaslamış olduğunuz dizüstüler bence Monster in yanında hiç kalır. ( hele ki oyun oynamak için ) Bunların içinde Monster dizüstülerinden herhangi birininde olmasını ve aradaki farkın görülmesini isterdim…

  Saygılarımla Gökhan KÃœÇÃœK

 6. SDN Okuru dedi ki:

  asusun g serisi unutmusun Editörün notu: Unutmadık, firma göndermedi

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Süper bir karşılaştırma olmuş. Teşekkür.

" Dizüstüler Kapışıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dizüstüler Kapışıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dizüstüler Kapışıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "