Okunma

Panellerin verimliliği iki katına çıkabilir!


19 Haziran 2017 Pazartesi 19:00
Panellerin verimliliği iki katına çıkabilir!

Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, güneş hücrelerinin verimliliğini yüzde 50’nin üstüne kolayca çıkarabileceğine inandıkları yeni bir alaşım geliştirdiler. Yeni malzeme, hem verimlilikte artış sağlarken, panel maliyetlerini azaltacak potansiyelde.

Yeni bir yarı iletken

Yeni yarı iletken arsenik, galyum, bizmut ve azot karışımından üretildi. Daha önce test edilen alaşımlara göre yüzde 25 daha ucuz olan bu yarı iletkenin, yakın kızıl ötesi ışığı emebilen dünyanın en uygun maliyetli malzemesi olduğu belirtiliyor. Güneş panellerinde kullanılabilecek potansiyeldeki malzeme, sıradan güneş panellerinde yüzde 25 olan verimliliği, yüzde 50’lere kolaylıkla çıkarabilir.

17-06/19/gunes-paneli-verimliligi-shiftdelete.jpg

Araştırmacılar, silikonun maliyetlerinin düşmemesi nedeniyle artık yeni malzemelerin geliştirilmesi gerektiği düşüncesinde. Birden fazla malzemenin kullanıldığı bu alaşım ile paneldeki her katman belirli ışık türlerine odaklanır ve fotonlardan en yüksek verim elde edilir.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Panellerin verimliliği iki katına çıkabilir!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Verimlilik konusunda baya bi comert davranmissiniz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Öncelikle bu malzemelerin ne kadar kaynakları olduğuna bakmak gerekir ki az orandadır. Bu nedenle dünyada çokça bulunan silisyum kullanmaya devam. Bu malzeme anca uzay araçlarında kullanılabilir. Zaten şu an panel verimleri uzay araçlarında yüzde 40 seviyesinde

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hadi hayirlisi.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  pil haberi yokmu elektiriği her türlü üretiriz mühüm olan piller

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tür haberlerin artmasını bekliyoruz. Yenilenebilir enerji ile ilgili her gün bir haber yapsanız gençlerimiz bilinçlendirme kullanımı artar ülkemiz dışa bağımlılışını birazda olsa kırar.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Güneş Paneli olmalı başlık panel direk tv panelini akla getiriyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  %25 verimlilik mi varmış şu an güneş panellerinde. O verimlilik sadece Uluslararası Uzay İstasyonu panellerinde yok mu? Perakende de satılan paneller %17-19 teorik, %12-15 pratik verimle çalışıyorlar.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  inşallah böyle bir şey vardır ve hızla günlük hayata geçer gelecek temiz enerjide ve bu konuda yaşanan gelişmeler gelecek adına umut verici

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Çok zehirli. Kesinlikle kullanılmamalı.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bu sitede bu tür haberler görmek istiyorum. Teşekkürler.

" Panellerin verimliliği iki katına çıkabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Panellerin verimliliği iki katına çıkabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Panellerin verimliliği iki katına çıkabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "