Paylaşımlı ekran kartıyla ilgili bilmeniz gereken her şey


03 Mart 2021 Çarşamba 22:01
ABONE OL
Paylaşımlı ekran kartıyla ilgili bilmeniz gereken her şey

Bilgisayar satın alırken en çok sorulan sorulardan biri olan paylaşımlı ekran kartı konusuna değineceğiz. Bu makalemizde “Paylaşımlı ekran kartı nedir?, Paylaşımlı ekran kartı nasıl kullanılır? ve Paylaşımlı ekran kartı iyi midir?” sorularına cevap vereceğiz.

Paylaşımlı ekran kartı nedir?

Bilgisayarlarda grafik işlemlerini gerçekleştiren ekran kartları, paylaşımlı ve paylaşımsız olmak üzere iki kategoriye ayrılıyor. Paylaşımsız ekran kartı olarak bilinen donanım, kendi sistem belleğine sahip.

Paylaşımsız ekran kartı ve Paylaşımlı ekran kartı.

Paylaşımlı (Onboard) ekran kartları, işlemcide yer alan ve RAM ile beslenen grafik arabirimleridir. Paylaşımlı ekran kartları, her ne kadar paylaşımsız ekran kartlarına oranla düşük performansa sahip olasalar da günümüzde CS:GO, LoL ve Dota 2 benzeri oyunları rahatlıkla oynatabilmektedir. Ayrıca güç tüketimi konusunda avantaja sahip olan paylaşımlı ekran kartları, grafik belleği gerektirmeyen işlerde kullanıcıların beklentilerini fazlasıyla karşılamaktadır.

Paylaşımlı ekran kartı nasıl kullanılır?

Paylaşımlı ekran kartları, sistem tarafından otomatik olarak tanınmaktadır. Bu yüzden sürücüleri güncel bilgisayarlarda kullanım için herhangi bir ek işlem gerekmemektedir.

Paylaşımlı ekran kartı nedir?

Paylaşımlı ekran kartı performans ayarı.

Performanslı kullanım senaryosu için Denetim MasasıGüç Seçenekleri menüsünde yer alan ayarlarda değişiklik yapmanızı tavsiye ederiz. Kullandığınız güç seçeneğinin sağ alt kısmında yer alan Plan Ayarlarını Değiştir sekmesine tıklayın. Ardından karşınıza çıkan menüde yer alan Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir sekmesine tıklayarak ilgili menüye girin.

Paylaşımlı ekran kartı nasıl kullanılır?

Menüde, kullandığınız işlemci markasını bulduktan sonra + (artı) butonuna tıklayarak paylaşımlı ekran kartı için performans ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Paylaşımlı ekran kartı iyi midir?

Paylaşımlı ekran kartı iyi midir?

RAM ile ortak kullanım nedeniyle performans düşüşüne sebep olan paylaşımlı ekran kartı modelleri, RAM ve işlemci kapasitesi ile sınırlı. Bu yüzden, yeni nesil oyun oynamak isteyen kullanıcıların beklentilerini ne yazık ki karşılayamıyor. Eski nesil işlemciye sahip kullanıcılar, paylaşımlı ekran kartı konusunda sorun yaşayabiliyor.

Paylaşımlı ekran kartları, performans konusunda beklentilerin altında kalsa da güç tüketimi anlamında kullanıcıları memnun etmeyi başarıyor. Özellikle dizüstü kullanıcıları için paylaşımlı ekran kartları daha uzun pil ömrüyle dikkat çekiyor.

Ağırlıklı olarak Office programları kullananlar için paylaşımlı ekran kartları yeterli olacaktır. Ayrıca yeni nesil ekran kartlarının bazı oyunları oynatabildiğini hatırlatmakta fayda var.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Paylaşımsız ekran kartları, her ne kadar paylaşımsız ekran kartlarına oranla düşük performansa sahip olasalar da ???

" Paylaşımlı ekran kartıyla ilgili bilmeniz gereken her şey konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Paylaşımlı ekran kartıyla ilgili bilmeniz gereken her şey ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Paylaşımlı ekran kartıyla ilgili bilmeniz gereken her şey ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  2. 2 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  3. 3 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  4. 4 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  5. 5 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  6. 6 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  7. 7 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  8. 8 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  9. 9 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  10. 10 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?