Okunma

PC Oyunlarını Korsan Bitirecek


28 Haziran 2008 Cumartesi 21:00
PC Oyunlarını Korsan Bitirecek
Crytek CEO‘su Cevat Yerli, yaptığı bir röportajda Crysis Warhead ile ilgili konuşurken, PC oyunculuğunun en büyük sıkıntısı olan korsan oyunlara da değindi. PC oyunları sektörünü, korsandan en fazla zarar gören sektör olarak tanımlayan Yerli, yapılan her bir yasal satışa karşın 15-20 adet korsan oyun satılmasını PC pazarı için büyük bir utanç olarak nitelendirdi.

Korsana Çare Oyuncuda Gizli

Crysis Warhead için de korsan önleyici önlemler alacaklarının ipucunu veren Cevat Yerli, yapımın tamamen online bir oyun olmadığı sürece her zaman güvenliğinin kırılabileceğini söylerken, yapacakları işin sadece bu kırılmayı daha zor hale getirmek olabileceğini itiraf etti. Korsan piyasasını hızla yükselişinin bilgisayara gittikçe daha az oyun yapılmasına neden olacağını kaydeden Yerli, eğer korsan sektörü bu halde giderse, bilgisayara artık sadece tamamen online olan oyunlar yapmayı düşüneceklerini belirtti.

 
Yazan: Erhan Kahraman
SDN – http://shiftdelete.net
 
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “PC Oyunlarını Korsan Bitirecek”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  korsanı önlicem diye bir ton masraf çıkarıp zaman harcayacağına nasıl daha ucuza oyunlarımızı tüketiciyle buluştururuz mantığıyla hareket etseler daha ii olurdu böylece belki türk tüketicisinide dikkate alıp türkçe dublajlı yada hiç değilse tr altyazılı oyunlar çıkarır bizde adam akıllı oynayabilirdik

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bazı arkadaşlar yok çok ucuz olsun orjinal alırdık demişler. Gerçekten çok zekisiniz. Bir oyun kolay yapılmıyo arkadaşlar. Tamam ben de 100-150 lirayı oyuna yatırmak mantıksız biraz. Ama tutupta 15 liraya zamanının en iyi oyunlarından birni de almaktan hayal kurmaktan ötey geçemez. 45 tl gerçekten bu tarz bi oyun için çok makul.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Daha ucuz olsalardı korsan olmazdı……

 4. SDN Okuru dedi ki:

  amerikada oyunlar 49 dolardan basliyor ve 1 ay icinde 39 sonra29 19 9 dolar diye dusuyor
  bize satan firmalarda 180 den kapi aciyor 150 anca iniyor.
  bu adalet mi?
  madem her tuketici gozunuzde ayni
  butun oyun sirketleri
  fiyatlari tum dunyada ayni yapsin ve ayni anda indirime gidilsin.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  dosta selam .korsana devam…..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İlk youmu yapan arkadaşı kınıyorum. 50 – 100 lira verilmez demiş bir oyuna. 100 lria tabi verilmez ama CRYSIS 50 lriaydı. Bir Pes2008 gibi 180 YTL vey COD4 gibi 170 YTL değil. İki oyun aynı türde değil ama CRYSIS gibi ylın en çok beklenip ve bu beklenişi hakeden oyun için fiyat gayet makul. …

 7. SDN Okuru dedi ki:

  crytek bi ilk yapsın 10 ytlden satsın bak nasıl satılıyo 50 liraya oyun alınmaz…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yavaş yavaş bütün programların online olacağı zamana giderken oyunların online ortama gitmemesi zaten anormal ***** için harddisklerde sadece açık kaynak fizik motorlarının güncellenir sürümlerinin olacaktır.Diğer tüm işlemler tarayıcı,rem ve işlemcilerin işleri olacaktır….

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Tüketiciye fiyat konusunda makul bir uygulama yapılmadıkça korsan bitmez bu dvd film ve müzik içinde geçerli. Bir film vizyonda film masfarlarını fazlasıyla çıkartıp büyük karlar yaptıktan sonra bile dvd olarak pahallıya satılıyor. Oyunlardada reklam alıp maliyeti düşürerek fiyatları aşağıya çekmeleri mümkün zaten her oyun olmasada birçok oyunun reklam aldığını biliyoruz. Hep oyun maliyetlerinden bahsediliyor. Ancak alınan reklamlardan nekadar kar edildiğini bilmiyoruz….

 10. SDN Okuru dedi ki:

  200 YTL ye oyun satarsanız tabiki 1.5 YTL korsan satılır.
  1 Orjinale 20 korsan
  Oyunu 10 YTL den 21 ini de sen satarsın ve aynı parayı kazanırsın.
  200 ytl den satın sonra şöyle korsan böyle korsan.
  tr de aylık geçim seviyesi 600 ytl oyun 200.
  senede 1 tane oyun alabilirsin.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  emeğe saygı oyun fiyatları ucuk ama genede yerli malı yurdun malı kimse bunu korsan kullanmamalı…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Korsana destek verelim yoksa Jack Sparrow aç kalır……:)…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Korsanın tercih edilmesinin başlıca sebebi daha ucuz olması. Örneğin bir oyunun korsan fiyatı 5-20 YTL arasında değişiyor. Oysaki iyi bir oyunun orjinalinin fiyatları 40-50 YTL’den başlıyor. Her korumanın kırılabileceği itiraf edilmiş. Öyleyse, oyun fiyatlarının daha aşağıya çekilmesi daha mantıklı olmaz mı?
  Crysis şuan bir bilgisayar marketinde 45 YTL. Eğer fiyatı 15 YTL olsaydı, şahsen korsana 10 YTL verene kadar, gider orjinalini alırdım.
  Ya da müzikte korsana karşı TTNetMüzik oluşturan TürkTelekom belki TTNetOyun da oluşturur :D…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  oyunları 5-10$ dan satsınlar alalım bir oyuna 50 100 lira vercek adam çıkmaz pek…

" PC Oyunlarını Korsan Bitirecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PC Oyunlarını Korsan Bitirecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PC Oyunlarını Korsan Bitirecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "