Okunma

PCI Express 3.0 Kullanıma Hazır


21 Kasım 2010 Pazar 06:08
PCI Express 3.0 Kullanıma Hazır

PCI Express’in yeni standardı olan PCI Express 3.0, birçok ek özellik ve yüksek bant genişliği ile ilgi çekiyor. Bu yeni standart 8 GHz saat frekansı ile çalışıyor. Aynı zamanda da PCIe 1x (2.5 GHz) ve  PCIe 2x (5 GHz) standartları ile de uyumlu.

8 GHz saat frekansının avantajı, tek bir hat üzerinden (x1) 1 GByte/saniye’lik bir bant genişliğine ulaşması. Bunun anlamı 32 hat üzerinden (x32), toplamda 32 GByte/saniye’lik gibi inanılmaz bir bant genişliğine ulaşması (Intel P67 ve H67 Ortaya Çıktı).

 

Donanım üreticileri PCIe 3.0 standardının teknik özelliklerine bugünden itibaren erişebiliyorlar. Yakın bir zaman içinde, bu teknolojiyi yeni nesil anakartlarda  görebileceğiz.  

 

Günümüzdeki PCI Express’in 8B/10B kodlama işlemi, yeni nesil 128B/130B kodlama işlemi ile değiştiriliyor. Bunun anlamı, daha yüksek bir verim elde edilmesi. Yani bant genişliğinin, saat frekansı değiştirilmeden, x16’ya göre iki katına çıkması demek.

PCIe 3.0’in diğer bir yeniliği, Güç tüketimini dinamik olarak yapabilmesi. Buna ek olarak Latency Tolerance Reporting teknolojisi gözden geçirildi ve hata ayıklama işlemi de yenilendi.

:: Bu yeni standart sayesinde grafik performansı artacak mı?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" PCI Express 3.0 Kullanıma Hazır konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PCI Express 3.0 Kullanıma Hazır ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PCI Express 3.0 Kullanıma Hazır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "