Pentagon bir şirkete milyonlarca IP adresi verdi


26 Nisan 2021 Pazartesi 09:38
ABONE OL
Pentagon bir şirkete milyonlarca IP adresi verdi

ABD ordusu, ağlarındaki güvenlik açıklarını kontrol etmek için alışılmadık bir stratejiye yöneldi. Kentik ve Washington Post, ABD Savunma Bakanlığı’nın Florida’da kurulan Global Resource Systems‘a 175 milyon IPv4 adresinin kontrolünü verdiğini öğrendi.

Şirket, uzun süredir kullanılmayan adreslerin bir kısmını 20 Ocak‘ta yönetmeye başladı. Ancak bu sayı önümüzdeki üç ay içinde hızla artış gösterdi.

Hareket güvenlik açıklarını kontrol etmeye yardımcı olacak 

Pentagon’un Dijital Savunma Servisi direktörü Brett Goldstein, Washington Post’a yaptığı açıklamada, hareketin ordunun IP adreslerinin izinsiz kullanımını incelemek ve önlemek için bir “pilot çabanın” parçası olduğunu ifade etti. Goldstein, atılan adımın “potansiyel güvenlik açıklarını” tespit etmeye yardımcı olacağını da belirtti.

Yetkililerin tam olarak neyi başarmayı umduğu belirsiz. Aynı zamanda Eylül 2020‘de kurulduğu bilinen şirket, halka açık bir web sitesine bile sahip değil.

Kentik’ten Doug Madory, IP adreslerine yönelik bir veri selinin ordunun tehditler veya istismarlar hakkında bilgi toplamasına yardımcı olabileceğini öne sürdü. Ayrıca bazı Çinli şirketler, kendi iç ağları için benzer IP adresi numaralandırma şemaları kullandıklarında, verilerinin bir kısmının ABD‘ye yönlendirilme şansı da sunacağı düşünülüyor.

Gerekçe ne olursa olsun, bunun önemli bir hareket olabileceği öngörülüyor. Ordu, düşman hükümetleri veya siber suçluların uykuda olan IP adreslerini ele geçirmesini önlemek için pilottan edindiği bilgileri kullanabilir. Bir Posta kaynağı, bu aynı zamanda ABD’nin IP adreslerini, isterse kullanabilmesi için yönetebilmesini de sağlıyor ifadelerinde bulundu.

Bu hareket ne kadar tuhaf görünse de, SolarWinds saldırısı ve hükümet sistemlerine yönelik diğer tehditler ışığında önemli olabileceği düşünülüyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

OMG!!!This is Real😂

" Pentagon bir şirkete milyonlarca IP adresi verdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pentagon bir şirkete milyonlarca IP adresi verdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pentagon bir şirkete milyonlarca IP adresi verdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!