Perseverance Mars’ta özçekim yaptı


31 Mart 2021 Çarşamba 22:58
ABONE OL
Perseverance Mars’ta özçekim yaptı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars Keşif Programı kapsamında; Perseverance Rover aracını 18 Şubat 2021’de Mars’a inişini gerçekleştirdi.

Dünya’dan fırlatılışından itibaren 7 aydır Mars yolunda olan Perseverance Rover; inişini gerçekleştirdikten sonra Mars’ın Jezero kraterinden başlayarak keşif yapmaya başladı. Fotoğraflar göndermeye devam eden araç gezegende bir de özçekim yaptı.

Perseverance bu sefer kendisinin de yer aldığı bir fotoğraf gönderdi

Bilim adamları, ülkenin güneydoğusundaki Nontron köyüne yakın bir Fransız dağından sonra “Mont Mercou” olarak adlandırdıkları 6 metre yüksekliğindeki kaya oluşumunu da içeren etkileyici netlikteki özçekimi tüm dünya ile paylaştı.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/03/perseverance-marstan-ozcekim-fotograf-gonderdi-1.jpg

NASA yaptığı açıklamada: “Ekip, kızıl gezegenin bu bölümü için Nontron ile ilgili takma adları seçti. Çünkü aynı zamanda Mars yörüngelerinde de rastlanan ve Nontron’a yakın bir bölgede bulunan bir tür kil minerali olan nontronite’i tespit etti.” ifadelerine yer verdi.

Perseverance fotoğraf çekildiği yer daha öncesinde Mars ‘a gönderilen Curiosity’nin 30. örneğini deldiği nokta olması yönüyle de dikkat çekiyor. Curiosity, parçacıkları topladıktan sonra, numuneyi gezgin içindeki aletlere dikkatlice aktarmadan önce onları toza çeviriyordu. Daha sonra Dünya’daki bilim ekibi, kayanın durumunu daha iyi anlamak ve Mars’ın geçmişiyle ilgili herhangi bir sırrı çözüp çözmediğini anlamak için numuneyi uzaktan analiz ediyordu.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/03/perseverance-marstan-ozcekim-fotograf-gonderdi-33.jpg

Mars’ta ilk uçuş gerçekleşiyor

Helikopterin yer aldığı gezgin, inişini gerçekleştirdikten sonra ilk görüntüleri paylaşmıştı. Öncesinde de Mars‘a birçok araç gönderen NASA, bu sefer gezginin içine Ingenuity adında helikopter yerleştirdi. Bu küçük helikopter, başka bir gezegende uçan ilk araç olacak.

Gezgin ile helikopter arasındaki entegrasyon işlemleri tamamlayan; NASA‘nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki (JPL) ekip; sistemin hazır olduğundan emin olmak için son kontrolleri gerçekleştiriyor. NASA, Ingenuity‘nin test uçuşlarına; araç konumlandırmasına ve diğer ayrıntılara bağlı olarak Nisan ayının ilk haftasında başlamayı planladığını duyurdu.
yazarEnes Emre Kılınç

Çocukluğundan beri meraklı olduğu bilim ve teknoloji alanlarında içerik üretmeyi seven Enes Emre aynı zamanda Biyomedikal Mühendisliği okuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Perseverance Mars’ta özçekim yaptı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Perseverance Mars’ta özçekim yaptı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Perseverance Mars’ta özçekim yaptı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme