Perseverance Mars’taki ilk hareketini gerçekleştirdi


05 Mart 2021 Cuma 11:15
ABONE OL
Perseverance Mars’taki ilk hareketini gerçekleştirdi

Mars yüzeyinde iki haftalık süre içerisinde kendi kendine yaptığı sağlık kontrollerinin ardından, NASA’nın Perseverance gezgini, uzak gezegendeki geçmiş yaşamın işaretleri için merakla beklenen hareketine başlamak üzere.

4 Mart Perşembe günü gezginin resmi Twitter hesabındaki iki gönderi, yüksek teknolojili mobil laboratuvarın, altı buçuk aylık yolculuğunun ardından her şeyin iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak için önemli testlerin bir parçası olarak birkaç hamle yaptığını gösterdi.

Perseverance, hareket için gerekli tüm kontrollerini tamamladı

Gezici, yarım yıldan uzun bir süredir ilk kez hareket ettiğini gösteren kısa bir klibin yanında, “Bu hafta çok sayıda sağlık kontrolü yapıyorum, işe koyulmaya hazırlanıyorum. Alet testleri, görüntüleme ve kolumu hareket ettirme gibi listemdeki birçok görevi kontrol ettim” notu paylaşıldı.

Paylaşımdan bir süre sonra, gezginin altı tekerleğinden birinin ileri geri döndüğünü gösteren başka bir klip, “Direksiyonumun hızlı bir testi ve ben yuvarlanmaya hazırlanırken işler iyi görünüyor. Ekibim ve ben harekete geçmeye hevesliyiz. Adım adım.” mesajlıyla birlikte yayınlandı.

Kontrollerin çoğu tamamlandı ve görevi denetleyen NASA‘nın California merkezli Jet Propulsion Laboratuvarı‘ndan herhangi bir anormallik bildirilmedi. Bu durum gezginin bulunduğu Jezero Krateri‘nin yüzeyinde ilk geçici sürüşünü yapmaktan sadece birkaç gün uzakta olabileceğini gösteriyor.

Hatırlayacağınız üzere misyonun ana hedeflerinden biri, kızıl gezegende geçmiş yaşamın işaretlerini aramak. Jezero Krateri bir zamanlar suyla doluydu ve bu yüzden böyle bir keşif yapmak için mükemmel bir şans sunduğu düşünülüyor.

Numune toplama sistemi ile donatılmış ilk gezgin olan Perseverance, gelecekteki bir görevle dünyaya taşınması için ilginç kaya ve toprak örneklerini de paketleyecek. Bu durum bilim adamlarının, gezginin iki yıllık görevi sırasında yaptığı keşifleri doğrulamak için materyali daha güçlü araçlarla incelemelerine olanak tanıyacak.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Perseverance Mars’taki ilk hareketini gerçekleştirdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Perseverance Mars’taki ilk hareketini gerçekleştirdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Perseverance Mars’taki ilk hareketini gerçekleştirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  2. 2 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  3. 3 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  4. 4 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  5. 5 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  6. 6 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  7. 7 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  8. 8 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  9. 9 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  10. 10 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor