Philips çalışanı: ABD, Türkiye’yi dinlemek istedi


16 Şubat 2020 Pazar 16:40
Philips çalışanı: ABD, Türkiye’yi dinlemek istedi

Tüm dünyaya şifreli iletişim cihazı satan Crypto AG, Amerikan ve Alman istihbarat servisleri tarafından satın alındı. Bu satın almanın ortaya çıkmasının ardından Philips’in eski çalışanlarından biri olan kriptolog Cees Jansen, ilginç iddialarla gündeme geldi. Jansen’in iddialarına göre Philips, Türkiye’ye kırılması kolay cihazlar sattı.

Cees Jansen’in Türkiye ile ilgili iddiaları dikkat çekti

Jansen yaptığı açıklamada şifresini kırmayı kolaylaştırdıkları cihazın Aroflex adında bir teleks olduğunu açıkladı. Bu cihaz NATO üyeleri arasındaki güvenli iletişimi kurmak için kullanılıyor. Ancak, Türk hükümeti iç görüşmelerde kullanmak ve kendi elçilikleri ile iletişim kurmak için de bu cihazdan satın almak istedi. Jansen’in iddiasına göre, ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı, bu cihazın kırılması kolay bir cihaz olmasını istedi. Bu konuda iş birliği yapmayı reddeden Almanya’nın ardından ABD yönünü Hollanda’ya ve üretici Philips’e çevirdi ve iletişimi bu şekilde devam ettirdi.

Piyasadaki cihazlar ikiye ayrılıyor. Bunlardan biri Aroflex diğeri ise Beroflex. Beroflex diğer cihaza göre daha kolay kırılıyor. Kolay çözülen şifreleme cihazı işleri çok daha kolay hale getiriyor.

Türkiye’ye doğrudan Beroflex satılması durumunda Türk hükümetinin bunu anlayacağını söyleyen Jansen, bu sebeple kendisinden Aroflex görünümlü Beroflex bir cihaz üretilmesinin istendiğini söyledi.

philips türkiye dinlemesi

Bu talebi sorgulamayan ve patronlarının söylediğini yapan Jansen, aradan geçen zaman için fikrinin değiştiğinin altını çizdi.

Tabii tüm bunlar Jansen’in iddiası. Şimdilik şirket cephesinden yapılmış herhangi bir açıklama bulunmuyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Philips çalışanı: ABD, Türkiye’yi dinlemek istedi”

 1. Anonim dedi ki:

  Burada kullanılan “Türkiye” ifadesi evinde, işinde gücünde türk halkı değil askeri iletişim. Çünkü evimden NATO’ya teleks çekmek, telefon etmem pek olağan değil.

  Askeri iletişimde bu uzun zamandır bilinen bir gerçek bu yüzden ordumuz uzun zamandır farklı ve açık kaynaklı şifreleme teknolojileri üzerinde çalışmakta ve kullanılmakta.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Philips bunu dendiyse ABD demek ki her ortak olduğu kendi markası dışından bu işlevi gerçekleştiriyor. Kendi mali güvende ondan yapmıyor, başka ülkenin mali ile yapıyor ki olay açığa çıkınca onların mali diye hem suç hemde iftira atarak aradan siyriliyor, bu ABD (Fransa ve Almanya yunanistan bulgaristan, İsviçre ABD mandası devletler), itrail, İngiliz, cin, rus gavuru kadar dünyayı sömürenler yok. Aci, ıstırap, pahalılık geri kalmışlık herşeyin sebebi

 3. Anonim dedi ki:

  Kendi teknolojisini uretemeyen ulkelerin hali budur. Baskalarinin oyuncagi olursun. Ayni sey isletim sistemleri icinde gecerdi. Biran once Kritik noktalardaki bilgisayarlarin yerli isletim sistemlerine gecmelidir.

 4. Anonim dedi ki:

  Hollanda yine şaşırtmadı Almanya da etiklikte yine yargı dağıtmaya devam ediyor

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Philips’in tıraş makinesi dışında kaliteli bir ürününe rastlamadım.

  1. Anonim dedi ki:

   aynen abi philips çok berbat..en son tvsini almıştım 3 buçuk sene oldu ledleri yandı..servis 700 tl istiyor..buyur burdan yak..

 6. Anonim dedi ki:

  Senelerdir hiç bir şekilde Philips almıyorum. En kalitesiz ve pahalı ürünler bu markada. Ya Philips olupta çabuk bozulmayan bir ürünüm olmadı desem yalan olmaz

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  o zaman hiçbir philips ürünü almıyoruz demektir

 8. Anonim dedi ki:

  Yine mi kandırıldık!

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şaşırdık mı?Tabikide hayırrrrrr…

 10. Anonim dedi ki:

  Bu Casper da telefonlarını hep philips ten alıyor adını basıyor umarım onlarda bi dinleme sıkıntısı yoktur diyeceğim ama neden olmasın diye düşünmüyor değilim

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şerefsizler

 12. Anonim dedi ki:

  yaptirim uygulanmali

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şaşırdıkmı tabiki hayır.Sam amca herkezi dinlemiş.

 14. Anonim dedi ki:

  Merak etme philips bu millet seni boykot edecek kadar çap sahibi değil

  1. Anonim dedi ki:

   Türklere çapsız mı diyorsun ?

  2. Anonim dedi ki:

   Sende haklısın bebeğim muah öpüyorum

  3. Anonim dedi ki:

   :=))

" Philips çalışanı: ABD, Türkiye’yi dinlemek istedi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Philips çalışanı: ABD, Türkiye’yi dinlemek istedi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Philips çalışanı: ABD, Türkiye’yi dinlemek istedi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "