Phishing Denemeleri Başarılı Oluyor!


09 Kasım 2014 Pazar 11:40
Phishing Denemeleri Başarılı Oluyor!

İnternet alaminin sonu gelmez saldırı çeşitleri gün geçtikçe kendilerine yeni alternatif yollar çizse de, bilinçli olan kullanıcı kitlesi bu tuzaklara düşmemeyi başarıyor.

Art niyetli kişilerce hazırlanan sahte web siteleri, özel bilgilerinizi ele geçirmek için kullanılan sayısız phishing yöntemleri ve link yönlendirmeleri peki gerçekte ne kadar başarılı oluyor?

Google’ın gerçekleştirdiği detaylı bir çalışmaya göre sanal dünyanın ziyaretçileri ne kadar bilinçli olurlarsa olsunlar phishing gibi tuzaklara yakalanabiliyorlar. Çalışmanın sunduğu verilere göre şimdiye kadar hazırlanmış en başarılı phishing web sitelerine bilgilerini kaptıran kullanıcı kitlesi, siteleri ziyaret edenlerin yüzde 45’ine denk geliyor.

Kısacası kendinden emin bir internet gezgininin sahte bir ağa girmesi ve banka bilgileri gibi verilerini başkalarına kaptırması yüzde 45 oranında mümkün.

14-11/09/phishing.jpg

Çalışmaya göre saldırganlar ve art niyetli yazılımcılar ağırlıklı olarak Çin, Ivory Coast, Malezya, Nijerya ve Güney Afrika’dan çalışmalarını yürütüyorlar.

Ele geçirilen hesaplar üzerinden gerçekleştirilen phishing denemeleri ise şu döngüyü takip ediyor; tuzağa yakalanan e- posta adresi üzerinden sayısız tanıdık kullanıcıya sahte postalar gönderiliyor. Tuzaklı linkler içeren bu e-postalar özellikle de bankalardan gelmiş gibi gösteriliyor ve bazı bankaların tasarım tercihlerini birebir kullanıyorlar.

Google’ın bu konudaki uyarısı ise oldukça basit: Uyanık olun!

:: Bu tür tuzaklara düştüğünüz oldu mu?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Phishing Denemeleri Başarılı Oluyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  saçma sapan yerlerden gelen linklerin yönlendirdiği sosyal ağlar vs. gibi sayfalarda kullanıcı girişi yapmayın. Yani üşengeçlik yapmayıp bi zahmet googledan bulun istediğiniz siteyi.
  + facebook, twitter gibi büyük sitelerin url çubuğuna dikkat edin, genelde kullanıcı girişi yapacağınız zaman url kısmının en başında yeşil güvenlik sertifikası gibi bişey olur. Yani sorun yok 🙂

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Kiþisel bilgilerinizi en kolay çaldýrabileceðiniz yerler, Facebook ve benzeri sosyal aðlar. Bir kiþnin hesabýna bir kez girmeyi baþardýnýzmý, tüm arkadaþ ve arkadaþlarýn da arkadaþlarýnn sayfalarýna sorunsuz giriþ yapabiliyorsunuz. Bir de cep telefonu numarasýný da bir þekilde öðrenebilirseniz, veya biliyorsanýz, o hesaba, kendi hesabýnýzmýþ gibi giriþ yapabiliyorsunuz. Siz yapabiliyorsanýz, baþkalarýda yapabiliyor. Siz daha önce bir baþkasýnýn hesabýna veya bilgilerine ulaþmayý baþarabilmiþseniz, bþkalarýnýnda sizin hesabýnýzda cýrýt atýyor olmasý çok doð***** />

  Henüz bir bamka hesabýnýz yok ve de paranýz da yoksa, O zaman tabii kendinizi rahat his edebilirsiniz. Sizin adýnýza birilierinin sevgili bulma stelerine üye olduðunu fark edene kadar. Yada üye olduðunuz sitede Viagra reklamlarý ile karþýlaþana kadar.

  Üye olduðunuz yerlerde güvenlik ayarlarý varsa, önce o ayarlarý inceleyip, kiþisel bilgilerinizi korumayý öðrenmenizde fayda var.

" Phishing Denemeleri Başarılı Oluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Phishing Denemeleri Başarılı Oluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Phishing Denemeleri Başarılı Oluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!