Okunma

Plastik yiyen mantar keşfedildi!


19 Eylül 2017 Salı 08:30
Plastik yiyen mantar keşfedildi!

Plastiklerin düzenli depolama alanlarında parçalanması yaklaşık bin yıl sürebiliyor. 65 yıl önce başlanan plastik üretiminden günümüze 8,3 milyar ton plastik üretildi. Bu plastiklerin yüzde 70’inin şu anda çöpte olduğu göz önüne alındığında önemli bir plastik atık sorunuyla karşı karşıyayız.

Plastik yiyen mantar

Plastikleri yapısında xenobiyotik nedeniyle organik olarak parçalanmak neredeyse imkansızdır. Başka organizmaların ölü bitki ya da hayvanlar üzerine beslendikleri gibi plastik üzerinde beslenip beslenemeyeceğini araştıran Pakistanlı bilim insanları yeni bir mantar türü keşfetti. Aspergillus Tubingensis isimli toprak mantarının plastik üzerinde kolonileştiği keşfedildi. Mantarlar, daha sonra polimerlerin kimyasal bağlarını imha eden bir enzim salgılamaktaydı. Sadece birkaç hafta gibi kısa bir sürede polimer bağlarını parçalayabilen mantar türünün, plastik atık sorunu için çözüm olabileceği düşünülüyor.

Ayrıca plastik yeme konusunda bu mantarlar ilk değil. Bu yılın başlarında keşfedilen solucanlar, bir çantayı yemeye başladıktan 12 saniye sonra 12 miligram plastik azaltmıştı. Keşfedilen mantarın, parçalama işlemini bu solucanlardan daha hızlı yaptığı belirtiliyor.

17-09/19/plastik-yiyen-mantar-shiftdelete.jpg

Plastik yiyen mantarın atık arıtma tesislerinde kullanılması planlanıyor. Araştırmacılar, plastik yiyen mantarın gelişimi için gereken optimum sıcaklık ve pH koşullarını indirdiklerini belirtiyor. Plastik atık toplama alanların bu mantar ve solucanların kullanılması doğaya zarar vermeden atık probleminin önüne geçilmesini sağlayabilir.

:: Plastik yiyen mantarlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Plastik yiyen mantar keşfedildi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  la o mantar aç kalınca adam da yer !!!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  emin olun yeni keşfedilmiştir

 3. SDN Okuru dedi ki:

  inş insan yemeye de başlarlar ve dünya bu azaptan kurtulur

 4. SDN Okuru dedi ki:

  xenobiyotik? Yok öyle bişey

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu evrimin kanitlarindan biridir. Plastik yokken plastik yiyen mantar yoktu. Mutasyonla mantarlar adapte olmaya basladi super bir haber

  1. Anonim dedi ki:

   PİLASTİK DOĞRUDAN KENDİ KENDİNE OLUŞMAZ. BUNU HEPİMİZ BİLİYORUZ. ANA MADDESİ HAM PETROL,HAM PETROLDE FOSİL ATIKTIR. EVRİM DİYORSUN DA BUNU KANITLAYACAK HİÇBİR DİLİL ORTAYA ÇIKARTAMAZSIN. DELİL ÇIKARMAYA ÇALIŞŞSAN DAHİ BU İDDİANI ÇÜRÜTECEK KANITLARDA MEVCUTTUR..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Her sene yeniden keşfediliyor bu mantar arkadaş.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Haha 3 sebelik haber

 8. SDN Okuru dedi ki:

  sene geçti neredeyse bu haberin üstünden.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  2. Oldu bu

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Last of us gerçek oluyor

" Plastik yiyen mantar keşfedildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Plastik yiyen mantar keşfedildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Plastik yiyen mantar keşfedildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "