Okunma

PNY Quadro Etkinliği Gerçekleştirildi


19 Kasım 2011 Cumartesi 09:50
PNY Quadro Etkinliği Gerçekleştirildi

Geçtiğimiz günlerde Taksim Point Otel’de gerçekleşen PNY etkinliğinde, Quadro ekran kartları tanıtıldı. Quadro kartların, profesyonel kullanımda ne gibi farklar yarattığı, demolar ile anlatıldı. 3D tasarım yazılımlarında standart ekran kartlarına oranla çok daha yüksek performanslı çalışan Quadro’lar ile yapılan 3 boyutlu modelleri inceleme fırsatını bulduk. Son derece eğlenceli geçen etkinliğin sonunda da PNY Güney Avrupa Satış Müdürü Raphael Berthelot ile röportaj yaptık.

Ben: Bize Quadro ve Tesla teknolojileri hakkında bilgi verir misiniz?

Raphael: Quadro grafik kartları üç boyutlu profesyonel uygulamalar için tasarlanmıştır. Bunlar sertifikalı, test edilmiş kartlar. Sadece donanım değil, donanım artı yazılım çözümü. Çünkü bunun en önemli özelliği de kartların uygulamalara ayarlanmış olması. Quadro da yine üç boyutlu uygulamalar için tasarlanmış. Son kullanıcıya daha iyi performans sağlıyor. Kullanıcılar aynı zamanda ürünün güvenilirliğinden de yararlanıyor.

Quadro kartlar Nvidia tarafından üretiliyor ve kendi standardını garanti ediyor. GeForce kartlarda Nvidia sadece GPU’yu satıyor ve her ortak firma kendi kartını oluşturabiliyor. Bu yüzden de GeForce’larda güvenilirlik ve performans bakımından belirli farklar olabiliyor.

PNY’nin bozulma oranı yüzde 1’de iken diğer firmaların ürünleri yüzde 2 ve 3’ün üzerine çıkabiliyor. Quadro’da bu olamaz çünkü Nvidia’nın kendisi tarafından üretiliyor. Bu yüzden ürünün kalitesi çok iyi, anahtar konumdaki kurumsal müşterilimize hitap ediyor.

Ürünün diğer faydası da yaşam döngüsü. GeForce 3 ile 6 aylık yaşam döngüsüne sahipken Quadra 2 ile 3 yıl arasında bir döngüye sahip ki büyük şirketler için bu çok önemli. Aynı kartı 2-3 yıl sonra da kullanabilmek çok önemli. Biz de bu yüzden uzun bir döngü vaad ediyoruz. Şirketlerin 6 ay gibi kısa periyotlarda kart değiştirmesi maliyetler açısından hiç de iyi değil.

Quadro üç boyutlu uygulamalar ve görselleştirmeyle alakalı. Tesla, Nvidia için yeni bir iş alanı. Quadro’da çok hızlı performans görebiliyorsunuz çünkü çoklu çekirdeğe sahip. Örneğin dört çekirdekli CPU ile 148 çekirdekli CPU’yu karşılaştırdığınızda farkı görebilirsiniz.

Nvidia uygulama trafiğinde çok çalıştı. Cuda dediğimiz bir platform var, buradaki amaç belli grafikleri kullanmak yüksek performanslı işlemler için. Tesla hesaplamalar için kullanılıyor. En önde gelen 5 süper bilgisayara baktığınızda hepsinde GPU teknolojisi kullanıldığını göreceksiniz. Bazıları Hybrid sistemler, CPU ve GPU kullanıyor fakat hepsi GPU’yu kullanıyor. Çünkü çok daha hızlı ve güç tüketimini de azaltıyor. Tabii çok yüksek sistemlerden bahsediyoruz. Bu, daha küçük çapta ancak yine de hesaplama yapan üniversite bilgisayarları için de geçerli. Birçok üniversitenin araştırma departmanı da bu yüzden Tesla teknolojisini entegre etmeye başladı.

Tesla aynı zamanda yazılımlarda da kullanılıyor ve bu sayede Quadro’ya da güç katıyor. İki üç Quadro kullanmak yerine Tesla sayesinde tek Quadro kullanılabiliyor.

Ben: Quadro teknolojisinin gelişmesi, kartlarda performans dışında ne getiriyor?

Raphael: Performansın yanında en önemli kriter müşterinin güveni ve uzun süre ürünü kullanabilmesi. Çünkü uzun süre kullanmak isteniyor. Sertifikalar da önemli tabii. Eğer müşteri AutoDesk’den yazılım almak istiyorsa 3D Studio Max gibi, öncelikle hangi grafik kartının kullanılacağı kontrol ediliyor. Bu tarz uygulamalar için de tek sertifikalı kart Quadro.

Nvidia, Quadro ile profesyonel alanda piyasanın yüzde 85’ini elinde bulunduruyor. Bizim Nvidia ile anlaşmamız da Quadro’yu dünyaya dağıtmaya yönelik. Bu ortaklığa Nvidia 10 yıl önce başladık. Başlangıçta 3 boyut desteği yüzünden sınırlı alanda kullanılıyordu. Fakat artık bu desteği birçok uygulama verebiliyor. Mesela AutoCad’in giriş düzeyi yazılımları bile. Bu yüzden piyasa genişliyor.

Avrupa’ya 1 milyon Quadro kart gönderdik. Piyasa gün geçtikçe gelişiyor. Geçen seneye göre yılın ilk yarısında yüzde 50 geliştik. Türkiye’ye gelirsek, piyasamızı genişletmek için en önemli üç-dört ülkeden biri. Öncelikle ülkedeki nüfus. Büyük bir ülke ve endüstriyel alanda ihtiyacı çok olan bir ülke. Çok fazla Quadro ihtiyacı olan yazılım kullanılıyor. Bu yıl Türkiye’de büyümemiz, Avrupa’nın geri kalanına göre çok daha fazlaydı. Sadece bu yıl Türkiye’de yüzde 71 büyüdük. Biz önümüzdeki yıl yüzde yüz büyümeye ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.

:: PNY’nin ev kullanıcıları için hazırlanan ekran kartlarını Türkiye’de görmek ister misiniz?

 
yazarRuşen Göbel

Teknolojiye olan ilgisini ve bilgisini SDN okurlarıyla paylaşmaya hazır olan Ruşen, aynı zamanda sıkı bir iOS takipçisi.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" PNY Quadro Etkinliği Gerçekleştirildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PNY Quadro Etkinliği Gerçekleştirildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PNY Quadro Etkinliği Gerçekleştirildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "