Prototype 2 İnceleme


08 Ağustos 2012 Çarşamba 14:00
Prototype 2 İnceleme

Süper kahraman hikayeleri bana hep ilginç gelmiştir. Filmler veya oyunlar olsun zaten ana karakter olarak süper kahraman olma mertebesine erişmiş karakterimiz, bunun üzerine bir de süper güçler elde ederse artık bir anlamda nirvanaya ulaşmışlardır.

Üstelik bu, oyunlarda daha bir belirginleşiyor sanki. Bu yüzden olsa gerek, süper kahraman oyunları pek yenilik vaadetmese de genelde ortalamanın üzerinde bir başarıya sahiptirler.

Prototype’ın ilk oyununu yaklaşık bir sene kadar öncesinden takip etmeye başlamıştım sanırım. Çıkana kadar o kadar çok büyütülmüştü ki, gözümüzde bir başyapıt çıkacağından neredeyse emindik. Günler geçti, oyun çıktı ama beklediğimiz bu değildi. Başyapıt olamamasına rağmen, yine de iyi bir oyundu. Benim ise gözümdeki tek eksiği hikayesinin sığ olmasıydı.

İkinci oyunda ise tanıtım videolarından takip ettiğimiz üzere, karşımızda ilk oyundaki karakterimizi düşman olarak alan bir oyun duruyordu. Açıkça söylemek gerekirse oyun çıkmadan önce pek bir beklentiye sahip değildim. Sonuçta Alex Mercer karakterini yok etme fikri basitti, hatta ikinci oyunun çıkmasının ana nedeninin finans olduğu konusunda beni şüphelendirmişti.

Mercer virüsünün etkisi

Merak etmeyin arkadaşlar, şüphelerimizin çoğunu boşa çıkarmış bir oyun var karşımızda. Öncelikli olarak hikayemizden bahsedelim. Evine dönmesine kısa bir süre kalan James Heller adındaki karakterimiz, ailesinin katlinden sonra bunun Mercer Virüsü ve Alex Mercer ile bir ilgisi olduğunu düşünüyor ve oyuna Mercer ile savaşırken başlıyoruz. Özel güçlerimizi de bu savaşta Alex’ten bizzat alıyoruz. Bundan sonrası ise basit : Ailemizin katillerini bulup intikam almak!

Öncelikle bu intikam ögesi o kadar çok işlendi ki artık bayma noktasına gelmiş durumda. Ama bu konu üzerinde giderken araya küçük küçük hikayeler serpiştirmişler ki bu hikayeler sizi oyuna bağlıyor. Hikayeler genellikle virüs ve virüsün nasıl yayıldığıyla ilgili çeşitli bilgi parçacıkları içeriyor. Bu bakımdan ilk oyundan daha dolu dolu bir oyun var karşımızda.

Oynanış mekanikleri ise ilk oyunla hemen hemen aynı. Yine uçabilir, binaların üzerinde yürüyebilir ve kılık değiştirebiliriz. Yeni şeyler de eklenmiş durumda. Artık iki özelliğimizi de aynı anda kullanıp çeşitlilik yakalayabiliyoruz. Kendi mutantlarımızı oluşturup, kontrol edebiliyoruz.

Pençeler ile Wolverine tadı yakalamak

İlk oyundaki gibi bu oyunda da çeşitli silahlarımız aynı kalırken, birkaç tane de yeni silah eklenmiş. Ellerimizi pençe, kılıç veya kırbaç tarzı silahlara dönüştürebiliyoruz. Bunun yanında Blackwatch denilen düşman askerlerinden çeşitli silahlar temin edebiliyoruz. Bu silahlar bir tüfekten tutun da, helikopter roketine kadar geniş bir yelpazeye sahip.

İlk oyunda –nasıl olduğunu tam hatırlamasam da- tüm silahlarımızı geliştirebiliyorduk. Burada da aynısı korunmuş durumda. Claw’larınızdan tank kullanma becerinize kadar her şeyi geliştirebilirsiniz. Özellikle bu bakımdan oyuncuyu ekrandan ayırmayan bir oyun var karşımızda. Bu özellik sayesinde oyunun başında saatleriniz uçup gidecektir.

Geliştirme konusunu biraz daha açarsak, çeşitli yollardan yapıldığını belirteyim. Oyunda level sistemi var ve her level atlayışımızda bir özelliğimizi geliştirebiliyoruz. Bunun yanında, şehirde gezinirken çıkan sarı yumruk işaretlerindeki karakterleri ‘consume’ özelliğimizi kullanarak deyim yerindeyse onları absorbe ederek, virüs özelliklerimizi veya tüfek roketatar gibi silah özelliklerimizi geliştirebilme şansını sağlıyoruz.

Bunun dışında yan görevleri yapıp çeşitli mutasyonlar kazanabiliyoruz. Böylece karakterimizi tank dayanıklılığında, roketatar gibi yumrukları olan bir şeye kolayca dönüştürebiliyorsunuz. Öyle ki bir süre sonra sanki “Ölümsüzlük modu” açmışçasına şehirde rahatça dolaşabilirsiniz.

Burası New York şehri

Biraz da hikayemizin geçtiği şehirden bahsedelim. İlk oyunla aynı yer olmasına rağmen şehir oldukça geliştirilmiş. İlk oyundaki “Hayalet şehir” bu oyunda yerini canlılığa bırakıyor.

Aynı bir virüs salgını sonrasındaki şehir gibi, insanlar maske takmış durumda ve hayatlarını biraz daha uzatmaya çalışıyorlar. Bunun yanında da şehrin kontrolünü bir nebze de olsa askerler almış durumda. Şehrin canlılığı gerçekten fevkalade olmuş. Bu da atmosfere büyük bir katkı sağlıyor.

Atmosfere büyük katkısı olan diğer şey ise grafikler. Grafikler özellikle gece saatlerinde çok tatlı duruyorlar. Belki günümüzün en güncel grafikleri olmayabilirler ama böyle bir açık dünya oyununa fazlaca yeten bir yapıya sahip grafikler.

Ses ve müzikler için ise yeterli seviyede diyebilirim. Oyunda bu kısım diğerlerinin yanında “Eh işte” konumunda kalmış. Bazı konuşmalar kaliteli olsa da, özellikle müzikler ikinci plana itilmiş gibi geldi bana.

Yine de çevredeki düşman askerlerinin, biz devasa bir yaratıkla dövüşürken söylediği “Heller’a bakın, inanılmaz, bunu gördünüz mü!” tarzı konuşmaların oyunda yer alıyor olması da atmosfere bağlanmanızı sağlıyor. O konuşmayı duyup da gaza gelmeyecek birini tanımıyorum.

Heller bir Alex mi sorusu

Oynanabilirlik konusunu en sona bıraktım arkadaşlar. Genel olarak oyun güzel olsa da en büyük handikapı tekrarlanan görevler olduğu için oynanabilirlik konusunda sınıfta kaldı. İlk oyunun da en büyük sorunu olan kendini tekrarlama olayı bir nebze olsun atılsa da büyük çoğunluğu hala duruyor.

Görevlerin hemen hemen çoğu “Üsse sız, belirli bir şeyi yok et, üsten kaçıp izini kaybettir.” şeklinde ilerlediğinden birkaç görev sonra sıkıyor. İlk oyunda da bu böyleydi ve bu oyunda da böyle olunca, oyunun gözümde ciddi puan kaybına uğraması kaçınılmaz oluyor.

Bunun dışında önemli bir eksi olarak bahsedebileceğim gereksiz kasma konusu var. Oyun bir süre sonra kasmaya başlıyor ki bu sorun forumlarda da en çok konuşulan problemlerden. Henüz bir yama da yayınlanmadı ama ileride çözüleceğine eminim. Yine de 45 dakikadan sonra oyunun kasmaya başlaması hoş bir durum değil.

Oyun genelinde güzel bir oyun olmuş diyebilirim. Ancak daha iyi olabilirdi. Bunun da ana sebebi şüphesiz tekrar eden görevler. Yine de James Heller’ın hikayesini öğrenmenizi ve ona intikamında yardım etmenizi tavsiye ederim. Zira oyun ilk oyundan çok daha ileride bir oyun olmuş.

Not: Yazı için Ali Aşkın’a teşekkür ederiz.

8/10

Artılar: Atmosferin ilk oyuna göre inanılmaz gelişmesi,hikayenin basit durup sonradan karmaşıklaşması, karakter geliştirme sistemi, oyun süresi.

Eksiler: Tekrarlayan görevlerin bir süre sonra sıkması, ilk oyundakinden fazla bir şey sunamaması.

:: Prototype 2’yi nasıl buldunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
22 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

İdare eder bir oyun pek sarmıyor acıkcası ama piyasada ki oyun kıtlığında idare ediyor işte 😀 Darksiders 2 çıksın hele bi 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Sonunda oyun içi görüntüler daha iyi.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Bilmem kaç yüzliralara ekran kartı al görüntülere bak peh….vasat…

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

pc kaldirmıyor aga

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

prototype 1 e göre grafikler başarılı ki daha fazlası olmasın yoksa pc kaldırmaz gtanın arabasızı 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

ben bıtırdım oyun ve grafikler güzel

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

beyler ben bitirdim oyunu bitirdikten sonra new game cıkıyor ama oda pek sarmadı oyun guzel ısleyıs guzel oyun ıcı goruntuler guzel ama cok kısa suruyor 2 gunde bıttı oyun ama genede denemenızı tavsıye ederım.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Bence 10 numara oyun… Grafikler, konu, oynanış…

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Hunt görevi dışında bir şey yok , sıkıcı , indirmenizi tavsiye etmem.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Ciddi puan kaybı deyipte hala 8 puan veriyorsanız orada çelişki var demektir. 2. oyunu oynamadım ama 1. oyunu hiç bitiremedim sırf bu rutin göreve ve hareketler yüzünden.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Oyuma para vercegime 2 sene sonra alcgm laptop icin para biriktiririm

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

oyunu yonadım fakat korsanadan kasma yapıyor nedenini araştırdım oyundaki dosyaları kuramamışlar o yüzden bu oyun activisionun yaptığı en kötü oyunlardan biri….

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Ben 2..

.

Ben 2-3 aralıksız oynadım. Hiçbir kasma olmadı. Hem de dizüstü PC’de oynarken.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

pek çok devastator gitmiş groundspike b.k gibi olmuş afedersiniz alan etkili vuruşları yok yumruklarını yere vurma ***** daha dinamik cart curt ama hikaye çok sıradan bu devirde. oyun çıkmadan önce de trailerlarıyla bize oyunun sonunu söylediler zaten. oyuna eklediklerinden çok oyundan çıkardıkları daha farkedilir şeyler bence.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Dediğiniz gibi görevler bir yerden sonra sıkıyor. 3-4 görevde bir farklı bir kırıntı iş koysalar da genel olarak hep aynı işleri yapmaktayız. Sadece oyunun sonunu görmek için istemeyerek yaptığım bir çok görev oldu. Bazı ayrıntılara hiç inilmemiş direkt kabaca geçilmiş. Bazı animasyonlar arttırılabilirdi. Ama onun dışında gerçekten sizi eğlendiren bir yapım. Özel güçlerinizi sonuna kadar kullanıyorsunuz, uçuyor, kaçıyor ve bir ölüm makinası oluyorsunuz. Karakter çizimleri az ama güzel. Giydiğimiz ‘skin’ler gerçekten muhteşem.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

oda gir sız filan gerçkten sıkıcı ama şu en son M diye bir görev çıkıyor alexle savaşıyoruz ya o süper işte

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce
Yanıtla  SDN Okuru

Ben bu oyunun ikincisini begendim ama 2yi bn teyzemlerin bilgisayari var ondan oynadim super ya oyunun yarisini bir gun ichinde bitirdim ikinci gun alexle savasmaya gittim bn ilk once alexle savasicami bilmiyordum helikoptere binicem saniyodm bna inanmiuorsan sana birkach kanit soliym ilk once M yerine variyon alexle arkadashlarida geliyor sanirim alexle 5 kishi alex dahada guchlenmek ichin onlarida nebilm kendinemi cekiyo sonrada savasiyorus alex bizden epey bi guchlu oluyor bn onu yenedim kach kez denedim ama nafile chok guchlu bnde ertesi gune biraktim ama bi baktim kuzenim silmis oyunu ona chooooook sinirlendm 😠 eh ishte bnde yenemedim saygilarla saglicakla kal☺

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Ama bi Mercer değil Heller 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Bu oyun para için Alex Mercer'in Gözden çıkarılması.

dood
dood
2 yıl önce

Aga be bu oyunla büyüdük biz bi tekrar indireyimde nostalji olsun

" Prototype 2 İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Prototype 2 İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Prototype 2 İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  2. 2 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  3. 3 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  4. 4 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  5. 5 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  6. 6 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  7. 7 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  8. 8 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  9. 9 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  10. 10 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!