Okunma

R2-D2 Yaratıcısı Tony Dysen Öldü


05 Mart 2016 Cumartesi 13:00
R2-D2 Yaratıcısı Tony Dysen Öldü

Star Wars serisindeki ünlü R2-D2’nun yaratıcısı Tony Dysen 68 yaşında evinde ölü bulundu.

NBCnews‘nin haberine göre Tony Dysen’ın komşuları ünlü ismi günlerdir göremeyince polise haber verdi. Tony Dysen’ın ölümünde şüpheli bir durum olmadığı ve doğal nedenlerden ötürü öldüğü belirtildi.

16-03/05/tony-dyson-r2-d2-1457174991.jpg

Tony Dysen’ın yaptığı R2-D2 ilk olarak 1977 yapımı Star Wars: A New Hope filminde görülmüştü. R2-D2, Ralph McQuarrie tarafından tasarlanıp John Stears tarafından özel efektlerle filmde kullanılmıştı.

Dyson’ın resmi internet sitesinde yazana göre R2-D2’nun 8 farklı versiyonunu yaptığını ve hayatının en heyecan verici dönemi olduğunu belirtiyor.

Tony Dysen, Star Wars’un yanı sıra Superman II , Dragon Slayer, ve Moonraker filminin yapımında da yer aldı. Sony, Philips ve Toshiba gibi şirketlerde de çalıştığı biliniyor.
yazarFatih Koç

Bilgisayar Mühendisliği okuyan Fatih, bir yandan da teknoloji, oyun ve sinema sektörüyle ilgileniyor. İnternet ile tanıştığı günden beri MMO oynuyor ve oyun yapımcısı olma yolunda ilerliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “R2-D2 Yaratıcısı Tony Dysen Öldü”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Mars'a R2-D2'nun yeni versiyonu BB-8 benzeri ama daha gelişmiş bir robot gönderilmesi planlanıyor. Dağa taşa kum teperlerine çıkmak araştırmak daha kolay olacak. Şimdi anladınız mı Tony Dysen gibiler neden bu kadar değerli çünkü hayal gücü herşeyin başlangıcı. Bizim akıllılar yaratıcılık yazma günah diye iletiler atmış 😀 Adamlar güneş sisteminde koloniler kurmak için hazırlık yaparken bu bilince hayranım. 1000 yıl öncesinde yaşamaya devam.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Herşey düşünceyle başlar düşünmek ve harekete geçmek ise bazılarının yapacağı eylemdir. Yine olaya rahmani açıdan bakan hayatında gördüğü tanıdığı herşeyi din veya dinler üzerinden değerlendiren düşüncesiz insanlar yüzünden toplum bu haldedir. İnsanoğlu gördüğü duyduğu somut şeylerden ilham alır üretkenliğini arttırır maneviyat ruhu besler sadece ezanla oruçla bu iş olmaz sen iyiniyetli ve başkalarına ilham veren bir insan değilsen kısaca sadece ibadet ederek kısayoldan cennete gitmeyi planlıyorsan acınacak durumdasın demektir ama senin için bile ümit vardır çünkü her insan değerlidir!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Enel hak… Allah beni yarattı ben robotu yarattıysam Allah robotu da yaratmış olur. 2 gram aklınızla bunlara takılmayın bence…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  iyi !!!! haberin icerigi diye bütün degerlerimizden feragat edelim ,herkesin namusu kendisine göre ayri bir degeri vardir ama bu deger müslümanlarin ortak yönüdür kafaniza göre edebiyat parcalamayin ,yaratmak kelimesi yoktan var etmek icin kullanilir bu ise ancak Allahin vasiflarindandir ,cehaletinizi baska sekillerde örtmek baska bir cehalettir

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bilimden gram haberi olmayan tipler sonra bu ülke niye geri kalıyor alttaki yorumlara bakın anlarsınız. Yapay zeka, kuantum bilgisayar üretildiğinde ne yapacaksınız onu merak ediyorum. R2-D2 Yaratıcısı Tony Dysen o kadar çok çocuğa ilham verdi ki bugün bu alanda çalışan yetişkinlerin kahramınıdır.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yaratmak Allâh-u Te'âla mahsusdur !!!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Takıldığınız şeye bakın. Habere odaklanın. Elbette hepimizi herşeyi yaratan tektir, o da Allah'dır. Bir siz bilmiyorsunuz bunu. Sahiplenmeyi bırakın artık bilinçsizce. Önemli bir şey oluşturdu bu kişi ve iz bıraktı Dünyamızda önemli olan bu. Bu arada sizin Türkçe bilginiz de yetersiz ama detaya girmeye gerek yok. Önemli olan haberin içeriği.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Tasarlayan diyin yapan falan diyin de arkadaş Yaratıcı ne demek

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Oh

" R2-D2 Yaratıcısı Tony Dysen Öldü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere R2-D2 Yaratıcısı Tony Dysen Öldü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda R2-D2 Yaratıcısı Tony Dysen Öldü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "