Okunma

Hareketsiz radyo teleskobu!


10 Eylül 2017 Pazar 16:00
Hareketsiz radyo teleskobu!

Radyo teleskopları, elektromanyetik tayfın radyo bölgesindeki dalgaları yakalayıp kuvvetlendirerek gözlem yapılmasını sağlıyor. Bu teleskoplar ile yapılan gözlemler evrenin geçmişine dair bilgi vermesinin yanı sıra, geleceğine dair de fikir oluşturuyor.

CHIME radyo teleskobu

Hareketli parçaları bulunmayan radyo teleskobu CHIME’nin (Kanada Hidrojen Yoğunluğu Haritalama Deneyi) montajı başarıyla tamamlandı. Gökyüzünün yarısını bir günde tarayabilen bu teleskop, dört adet 100 m uzunluğunda metal oluklardan oluşuyor ve görüntüleri süper bilgisayarlarla eşleştirerek 3D derin uzay radyo haritaları sunuyor.

13 milyon dolara üretilen hareketsiz dev teleskop, hidrojen gazı radyo emisyonlarını doğru bir şekilde haritalamak üzere tasarlandı. Yalnızca bilim insanlarına evrenin geçmişi hakkında daha iyi bir anlayış sunmakla kalmayıp, aynı zamanda uzak yıldızları ve yerçekimi dalgaları hakkında da bilgi verecek.

17-09/10/radyo-teleskobu-chime-shiftdelete.jpg

CHIME’in geliştirici ekibi, genel haritalandırma ile birlikte Hızlı Radyo Burst’leri ve radyo titreşimlerine yeni bakış açıları sağlayabileceğini söylüyor. Yalnızca birkaç binde bir saniye süren Hızlı Radyo Burst’leri, pulsarların yaydığı kısa patlamalardan çok daha parlak yapıda olması sayesinde evrenin yapısı hakkında bilgi verebilir.

:: CHIME radyo teleskobu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Hareketsiz radyo teleskobu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hareketsiz radyo teleskobu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hareketsiz radyo teleskobu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "