Okunma

Rekabet Kurulu’ndan Turkcell’e Soruşturma


03 Ağustos 2012 Cuma 09:49
Rekabet Kurulu’ndan Turkcell’e Soruşturma

Şirketler arasındaki rekabet zaman zaman istenmeyen noktalara da taşınabiliyor. Birçok farklı sektörde rekabeti engelleyen şartları ortadan kaldırmak için çalışmalarda bulunan Rekabet Kurumu bağlayıcı nitelik taşıyan kararlar alıyor.

Kurumun bünyesinde faaliyet gösteren Rekabet Kurulu tarafından alınan karara göre Türkiye‘nin en büyük iletişim şirketlerinden olan Turkcell‘e, sektördeki rakibi Vodafone‘un faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiası ile soruşturma açıldı.

Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, araç takip hizmeti sunan işletmelere GPRS alt yapı hizmeti sağlayan Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ‘nin, bu işletmeler ile yaptığı dikey anlaşmalar ve çeşitli uygulamalar yoluyla Vodafone Telekomünikasyon AŞ’nin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren 5 Aralık 2007 tarihli şikayet başvurusunu, Rekabet Kurulu yeniden değerlendirdi.

Kurumun resmi açıklaması şöyle:

Araç takip hizmeti sunan işletmelere GPRS alt yapı hizmeti sağlayan Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin, bu işletmeler ile yaptığı dikey anlaşmalar ve çeşitli uygulamalar yoluyla Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.’nin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren 05.12.2007 tarihli şikayet başvurusunu, Rekabet Kurulu yeniden değerlendirdi.

Dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 18.07.2012 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 12-38/1110-M sayı ile karar verdi.

Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri, 6. maddesi ise hakim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır. Soruşturma yukarıda belirtilen şikayet başvurusu üzerine yapılan önaraştırma sonucunda verilen 02.04.2008 tarih ve 08-27/306-97 sayılı Kurul kararının Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edilmesi nedeniyle, 4054 sayılı Karun’un 4. ve 6. maddelerinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.

Açıklamanın tam metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  

:: Şirketlerin rekabeti için ne düşünüyorsunuz?

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Rekabet Kurulu’ndan Turkcell’e Soruşturma”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yok mahkeme nin çalışması iyi de aslında o dava türkcell lehine sonuçlanmıştı diye biliyorum da yeni den el almışlar ya da yanlış hatırlıyorum ki sanmıyorum bu dava türkcell lehine sonuca karara bağlanmıştı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bu fiyatlar tamamen bizim telefonla çok konuşma alışkanlığımızdan kaynaklanıyor. gavur açıyor teli ‘seninle görüşmem lazım yarın şurada buluşalım mı?’ o kadar. bizde ‘nasılsın, neler yapıyosun, yenge nasıl, çoluk çocuk nasıl, havalar nasıl…. bitmez. firmalarda bunu kullanıyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell icin pahali imaji kafalara kazinmis fakat her kategoride ihtiyaciniza uygun paketi bulabiliyorsunuz. Belki hepsi rakiplerinden ucuz degil ama en fazla 4-5 TL’lik fark var. Verilan musteri memnuniyeti odakli kaliteli hizmet dusunulurse kesinlikle hak ediyor..

 4. Toughwolf dedi ki:
 5. SDN Okuru dedi ki:

  Arada okadarda cok fiyat farki ***** turkcell yani dag tas heryerden 3g hizmeti dahil alabiliyorsunuz..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  oyun bilmeyen köçeğe oyna demişler o da alanım dar demiş sözüm ona bu da o misal türkcell in kalitesiyle başa çıkamayınca başlıyorlar çamuş atmaya birin de türkcell e pahalı diye dava açıl dı evet gene aynı türkcell e piyasa fiyatlarının altında servis veriyor diye dava açıldı okudum gördüm bir çoğu inanmayacak ne yapsın türkcell pahalı yapsa suç ucuz yapsa suç

 7. ahmeta dedi ki:

  Karamehmet’in içinde olduğu hiç bir kuruluşu sevmiyorum,
  Zamanında Telsimi de kapattırıp tekel olmaya çalışmıştı.
  Turkcell’in pahalı iletişimine hayır!!!!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  iyi de arkadaşım kaliteyi ucuza istiyoruz diyosun da adamın 2 katı kadar baz istasyonu doğal olarak masrafı var kimse zorla tutmuyor turkcell de isteyen avea ya geçsin

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell değilmi üçkağıt

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafone büyük firmalarla boy ölçüşemeyince faturalara bindiriyor herşeyi. Darısı Vodafone’nin.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Gelişiyoruz olcak bunlar

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell’in kalitesine gerçekten herhangi bir suçlama getiremezler zira ülkemizde en çok yatırımı yapan ve gerçektende kaliteli yaptığına inandığım bir ***** şu ki ne kadar kalite o kadar pahalı mantığını ***** operatörlerin yaptığı kampanyaların üzerine yarı özellikli iki kat pahalı kampanyaları bile reklamlarda güle oynaya anlatı***** ülkede insanlar bu kadar para ödemek zorunda değ***** bir el atılması gerek.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafone zaten yalan. Kalite her zaman el yakar.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell attığı kazıkların cezasını ceker inşallah…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Fransada free mobile kullaniyorum, cep telefonlarına sinirsiz arama, 1 gb hizli internet, sınırsız sms, mms 12 euro. Turkiyede insanlar cok kaldırılıyor, yazik diyorum.

 16. eSa dedi ki:
  Alıntı Uranos Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  2007 tarihli şikayet diyor mahkemelerimizin maşallahı var

  Yeniden değerlendirmeye aldı deniliyor. Demek ki zamanında incelenmiş.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  ben sırf fiyatlar yüzünden vodafone a gectim. memnunum fena sayılmaz

 18. spybot dedi ki:

  Turkcelle baş edemezsiniz

 19. Uranos dedi ki:

  2007 tarihli şikayet diyor mahkemelerimizin maşallahı var

 20. REDFOKS dedi ki:

  Kalite iyide birde şu türkcell’in fiyatlarına el atsalar fena olmaz.

" Rekabet Kurulu’ndan Turkcell’e Soruşturma konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rekabet Kurulu’ndan Turkcell’e Soruşturma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rekabet Kurulu’ndan Turkcell’e Soruşturma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "