Okunma

Risk Alma, Bilgi Al!


22 Haziran 2009 Pazartesi 08:38
Risk Alma, Bilgi Al!

Araştırma, finans yöneticilerinin Kurumsal Risk Yönetimi konusunda kriz döneminde ciddi adımlar atılması gerektiği görüşünü yansıtıyor. 334 finans yöneticisi ile yapılan araştırmaya katılanların sadece yüzde 30’u finans alanında risk yönetimi prensiplerinin sağlam olduğunu ve politika belirleyicilerin mevcut ekonomik krize etkin yanıt verdiğini düşünüyor.

Halbuki araştırmaya katılanların yüzde 70’i risk yönetimini güçlendirmek gerektiğine inanıyor. Finans yöneticileri, kurum çapında risk yaklaşımını daha ileri taşımak istiyor ve risk analizinin iş birimleri arasında daha kapsamlı entegrasyon gerektirdiğini düşünüyor. Benzer biçimde, veri kalitesinde geliştirmeler amaçladıklarını, yasa ve yönetmelikler ile uygunluğu hedefleyen kapsamlı kontroller yaptıklarını ya da yapmayı planladıklarını belirtiyorlar.

Araştırma sonuçları finans kuruluşlarının performans yönetimini risk yönetimi ile birlikte kullanmaları gerektiğini gösteriyor. Yöneticiler, sadece kredi bölümlerinin değil, tüm bölümlerin riski ayarlanmış bir performans tablosuna ve onu etkileyen davranışlara ihtiyaçları olduğunu belirtiyor. Pazarlamadan satışa, her bölümün stratejilerini risk unsuruna göre oluşturması gerekiyor.

Yöneticilerin tamamı şeffaflığın altını çiziyor. Ayrıca, kredi derecelendirme (rating) ajanslarına yönelik daha güçlü düzenlemelere ihtiyaç olduğunu vurguluyorlar. Son olarak, finans sektörü için en kârlı olduğu düşünülen türev ürünlerin merkezi temizlenmesinin önemine işaret ediyorlar.

Araştırmaya katılanlar, kurumlarındaki risk yönetimini geliştirmekte karşılarına çıkan engelleri de zayıf veri kalitesi, uzmanlık eksikliği ve kurumlarda risk kültürünün eksikliği olarak sıralıyor. Önceki araştırmalarda da olduğu gibi, veri yönetimi, risk yönetimi girişimleri için en önemli konu olmaya devam ediyor. Ankete katılanların sadece yüzde 40’ı şirketlerinde risk yönetiminin öneminin şirket genelinde anlaşıldığını belirtiyor. Yöneticiler finans kuruluşlarında güçlü bir risk yönetimi ve risk kültürü yerleştirilmesi için daha fazla çalışılması gerektiğini kaydediyor.

::
Kurumunuzda risk yönetimi konusunda bilgili bir çalışan var mı?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Risk Alma, Bilgi Al! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Risk Alma, Bilgi Al! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Risk Alma, Bilgi Al! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "