Okunma

Robot In, Öğretmen Out


29 Aralık 2010 Çarşamba 08:01
Robot In, Öğretmen Out

Aybaşından itibaren 29 Robot Güney Kore’de gençlere İngilizce öğretmeye başladı. Engkey isimli yumurta şekilli robot, Kore Bilimsel Teknoloji Enstitisü tarafından geliştirilmiş.

Ülkenin güney doğusundaki Daegu şehrindeki 21 ilkokulda öğretmenlerin yerine geçen bu robotların yüz kısmında TV’ye benzer bir panel yer alıyor. Robotlar yaklaşık bir metre boyunda.

Ders süresince çocuklarla konuşurken robot tüm sınıfı dolaşarak öğrencilerle yakınlaşıyor. Ayrıca çocuklara kitap okuyor ve müzik çalarak çocukların dans etmesini sağlıyor.

Robotun yüz ifadesi için avatardaki Kafkasyalı kadının yüzü seçilmiş. Filipinli İngilizce öğretmen robotlar uzaktan kumanda edilebiliyor. Robotun üzerindeki kamera etraftaki yüz vurguları tarayıp robotun avatarı yüze bu refleksleri yerleştiriyor.

:: Bu tarz bir uygulamayı Türkiye’de görmek ister misiniz?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Robot In, Öğretmen Out”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Eve’e benziyor elleri kafası felan kapandığında tam bir yumurta…

    ayrıca ders konusunda robotlara karşıyım, kesinlikle öğretmen olmalı orda, insanın duygularını, endişelerini vs en iyi anlayan yine insandır.

" Robot In, Öğretmen Out konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robot In, Öğretmen Out ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robot In, Öğretmen Out ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "