Okunma

Rome 2: Total War Duyuruldu


03 Temmuz 2012 Salı 07:34
Rome 2: Total War Duyuruldu

SEGA, bugün ödüllü Total War PC strateji oyunu serisinin yaratıcısı The Creative Assembly’nin PC için Total War: Rome II’yi geliştirmekte olduğunu duyurdu. Dünya tarihinin en bilinen dönemlerinden birini konu alan Total War: Rome II bir oyunda görmüş olduğunuz en kapsamlı sıra-tabanlı sefer moduyla, en sinematik gerçek zamanlı savaşları bir araya getirecek.

Total War: Rome II oyuncuları Roma senatosunun tehlikelerle dolu politik arenasının içine sokacak ve bir yandan aile sorunlarıyla boğuşurken, diğer yandan ‘dost’ ve müttefiklerin sadakatini sorgulamaya zorlayacak. Görülmüş en büyük orduya komutanlık etmek, dünyanın ilk süper gücü olma yolundaki yolculuğunuzda karşılaşacağınız zorluklardan yalnızca biri olacak.

Bir imparatorluğun kurulmasına yardımcı olacak mısınız? Cumhuriyeti korumaya mı çalışacaksınız? Yoksa gücün büyüsüne kapılıp, herkesin nefret ettiği o kötü adam mı olacaksınız? Kimleri fethedeceksiniz? Kimlere ihanet edeceksiniz? Kimleri kurban edeceksiniz?

Total War: Rome II 2013 yılında piyasaya çıkacak.

:: Rome Total War oyununu oynamış mıydınız?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Rome 2: Total War Duyuruldu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  film yapsalarmis daha uygun olurmus rome total warı 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ya biz empire’a geçtik nedir bu 😀 tekrar roma’ya dönmek ohoho biz ateşli silahlara alıştıydık

 3. whitedragon dedi ki:

  Müthiş bir oyun geliyor artık bu total war serilerine tam türkçe desteği gelse tadından yenmez.."Civilization Of Ottoman" türk yapımı oyunumuz ama ne yazıkki böyle birçok proje başladı ama bir türlü tamamlanamadı..

  Sahile çıkan askerler
  Artık gemiler ve ordular aynı savaş içinde kontrol edilebilecek. Asker taşıyan Biremeler kıyılara dayandı , Romanın diğer gemileri mancınıklarla sahile çıkan askerlere koruma sağlıyordu , askerler hücum için karaya çıkarken düzgün bir halde yürüyorlar , pozisyon alıyorlardı. Daha sonra CA ya bu "Rolling Start"ın önce ki oyunlardaki Deployment kısmı mı diye sordum , fakat asıl husus bu değilmiş – bunu yerine CA açılışların gerçekçiliğini arttırmak için yeni yollar arıyormuş , yani daha zengin durumlar bizi bekliyor olabilir. Sahil çıkarmaları onaylanmış bir özellik , CA geleneksel olmayan başlangıçlar içinde ayrı bir oda ayırmış durumda.

  "Total war büyüklüğü hakkında çok özel bir şey var" dedi James Russell. "Dikkatlice bakarsan oyuna zoom yapınca 2 askerin birbiriyle savaştığını görebilirsin , kamerayı uzaklaştırınca da binlerce , binlerce askerin savaştığını görebilirsin , bu özelliği gerçekten Roma 2 de göstermek istiyoruz"

  Yapımcılar bize savaşı göstermek için serbest kamera açısı kullandılar – Roma okçuları tahta bir platform arkasından Kartacalılara karşılık veriyor , kuşatma kuleleri ilerliyor , denizden Roma mancınıkları surlarda gedik açıyordu. Sokaklar gerçekten de büyüktü. Artık eskisi gibi sokak sokak askerlerine bakmanıza gerek kalmayacak bunun yerine CA yeni bir kamera açısıyla , kamerayı uzaklaştırınca 1km2’yi içine alabilecek bir şekilde yukarıdan bakmamızı sağlıyacak ve askerlerimiz komuta odalarında olduğu gibi basit ikonlarla askerlerimizi izliyebileceğiz. Birlikleri bu açıdan kontrol etmek pek kullanışlı olmayacak fakat askerlerin o andaki pozisyonlarını görme imkanımız bizi şehrin sokak aralarında kaybolmaktan kurtarıcak.

  Savaşları daha ilgi çekici ve anlaması kolay hale getirmek için özel teknikler kullanılıyor. Bunlardan biriside bir askeri birliğin içine karakter ekleyerek savaşı onun gözünden görme imkanımız olacak. İzlediğim demo da Scipio’nun askerlerini Kartaca surlarını ele geçirmek için kuşatma kulelerine koşuyordu. Aynı anda karaya çıkan askerler bir kaç santim yukarıda olan generallerinin emirlerini dinliyorlardı (bunu pek anlamadım bir kaç santim diyince acaba at üzerindeki Scipio’dan mı yoksa oynayan kişinin zoom yaptıktan sonrasını mı kastetti ?).

  Scriptli mi ? Evet. CA savaşın ortasının standart bir oynanış olacağı hakkında yorum yapmadı. Ama güzel değil mi ? Kesinlikle , özellikle Romalılar surlara ulaştığında. Shogun 2 de 1’e 1 Samurai duelloları oluyordu , Rome 2 ile bu daha ileri gitmiş – askerler birbirlerine hamle yapıyor kılıç saldırılarına karşı yanlara çekiliyor (dodge) hücum sırasında da kalkanlarıya birbirlerine çarpıyorlardı, CA’nın bu konu hakkında uzun araştırmalarının hakkını vermek gerek ki tarihi uzmanlar eşliğinde deneyimli re-enactors (yeni den canlandırma) eşliğinde animasyonların yapımına başlanmış – tabii ki oyunun animasyon desteği bir ***** />

  James Russell’ın anlattığına göre "Hepsi birbirinden farklı görünen askerlerinize (bu ilginç olucak) surları almaları için emir verdiğinizde bunu sadece onlar değil sizde yaşayacaksınız" dedi , " ve ne yaptıklarını izleyin , hemen birbirlerinin klonu halinde değilde , sizin için elinden geleni yapan hepsi birbirinden farklı görünen , merdivenleri tırmanan askerler göreceksiniz".

  Surlar alındı , savaş sokaklarda devam ediyor . Roma birlikleri alışılmadık yerden şehre girdi – Sahil kısmındaki surlarda ki gediklerden – yol kesiminde Kartacalıları çevreleme hareketiyle kıstırdılar. Demonun bu kısmı diğer total war oyunlarındaki gibiydi , fakat sokakların büyüklüğü savaşı dayanılmaz halde zorlaştıracak ve gerçekten "savaş yönetiyorum" dedirtecek ve diğer total wardaki gibi şehrin merkezini ele geçirmek yerine sizi zorlayacak bölgeleri kontrol etmenizi ve daha farklı seçeneklerle savaş yaşamanızı sağlayacaktır.

  Sokak savaşını gösteren temsili resim
  Belli ki savaşlardaki bazı sahneler bu bölüm için özel olarak yapılmıştı fakat emin olun oyunun içerdiği yenilikler oyunun atmosferini , size hissettirdiği şeyi tam anlamıyla değiştirecek ve sanki Total War’ı ilk defa oynuyormuş gibi ***** />

  CAMPAIGN HARİTASININ YENİDEN YAPIMI

  "Yapmaya çalıştığımız şey savaşı daha anlamlı kılmak , standart bir çizgiden çıkmak" dedi Jamie ***** />
  "Savaşlara daha büyük önem ve anlam yerleştiriyoruz – kazandığımız zafer düşman ülkenin sonuna giden yol olabilir , fakat savaşı kaybedersek … çöküşe giden yol olabilir – bir ordu kurulduğunda , onun gerçekten önemi olan bir ordu olduğunu campaign haritasında da anlayacaksınız. Bunu diğer oyunlar da kinden biraz farklı düşü***** />

  Buna rağmen CA bana yeni campaign haritasını göstermeyi istemiyor (adamlar haritayı bile hazırlamışlar) Yine de anladığım kadarıyla Turn-Based (tur şeklinde) olan campaign bölümüne yenilikler katıyorlar. Bir göz ucuyla bakınca , amaçladıkları şeyin oyuncuya daha fazla sorumluluk yüklemek , yani askerlerine gerçekten önem vermesini sağlamak , cohortlarını , lejyonlarını , ordularının kontrolünü daha sorumluluk isteyen biçimde yönetmesini sağlama çabası***** />

  "Daha küçük sayıda birimler üzerine konsantre olmaya , önem göstermeye , daha önemli savaşların sayısını azaltmaya çalışıyoruz" (bu biraz çelişkili olmuş galiba , önceki sayfada daha büyük savaşlar dediler ama bakalım…) " Ordularınızı birleştirirken gösterdiğiniz zamanı azaltmaya çalışıyoruz". (bir nevi campaign haritasındaki yükü azaltmaya çalışmışlar).

  Buna örnek verirsek , bir bölgenin içinde birbirinden ayrı başlı başına ufak bölgeler koymaya çalışıyorlar (il ve ilçe kavramı gibi birşey olsa gerek). Buna rağmen sizi her bir bölgenin yönetimiyle uğraştırmak yerine o bölgelerin bağlı olduğu asıl yerden tüm o bölgeyi yönetmenizi sağlıyacak fakat işgal etme sırasında o ufak bölgelerin hepsini teker teker almanız gerekicektir. "Biz bu stratejik yoğunlağa sahip olmak istiyoruz" diyor Russell "Ve bu şekilde büyük alanlara sahip olabilirken , kolay bir bölge yönetimi sunacağız."

  Oyun sırasındaki tarihi olayları konuşurken , Jamie Ferguson oyuncu özgürlüğü hala en önemli konu diyor. "Oyuncuyu tren gibi bir ray üzerine koymuyoruz" diyor Jamie "Tarihi olaylar oyuncunun yaptığı şeyler üzerine devreye girecek , oyuncunun davranışına göre şekil alacak … bu gerçekten oyuncuyu antik dünyanın içe sokmak için yapmaya çalıştığımız şeylerin başında ***** />

  Total war oyunlarının kilit noktası hakkında iddiaları var Jamie’nin "Total war sadece tarihi sıradanlık üzerine tekrar yaratmak demek değildir , yapmaya çalıştığımız şey oyuncuya alternatif bir tarih akışı sunmak(aynı sonuca farklı yollardan gitmek denebilir). Bir tarihi noktadan başlayıp – rastgele bir tarih alalım 325 BC – Bu tarihi başlangıçtan itibaren oyun , oyuncunun yaptıklarına göre AI ortamına göre şekil alacaktır.

 4. Karargaht dedi ki:

  Efsane oyunun artık eski tadı kalmadı gibi. Bizim beklediğimiz strateji asıl Civilization Of Ottoman (osmanlı medeniyeti) oyunu.

 5. madmex dedi ki:

  Shogun’dan bile bu Roma’yı oynarken aldığım tadı alamamıştım. Rome Total var ayrı bir efsane.

 6. ktlpby dedi ki:

  gücün büyüsüne kapılıp, herkesin nefret ettiği o kötü adam olmayı hep sevmişimdir oyunlarda D:

 7. rtsbora dedi ki:

  film fragmanı gibi olmuş.

" Rome 2: Total War Duyuruldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rome 2: Total War Duyuruldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rome 2: Total War Duyuruldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "