RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı!


15 Ekim 2020 Perşembe 13:46
RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı!

RTÜK bildiğiniz üzere Spotify’ın da arasında olduğu yayın yapan kuruluşlara 72 saat tanımıştı. Diğer yayın kuruluşlarının kısa süre içinde geri dönmesi ancak Spotify’ın dönmemesi bazı tartışmaları başlatmıştı. Bunun ardından Spotify’ın da Türkiye pazarından çekilmek istemediği için gerekli işlemleri yapmak için RTÜK’e başvuru yaptığı söylenmişti. Şimdi ise RTÜK resmî olarak bir açıklama yaptı: RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı!

RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı: Gerekli işlemler yapılıyor

RTÜK, ‘’Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır.‘’ diyerek aslında popüler ağın adım attığını söylemiş oluyor.

RTÜK’ten yapılan açıklamanın tamamında ise şunlar yazıyor:

Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır.

Gerek ulusal gerekse uluslararası medya kuruluşları ile daima yasal çerçevede yapıcı ve diyaloga açık bir iletişim yürüten üst kurulumuz bundan sonra da aynı tavrını korumaya devam edecektir. Görsel ve işitsel medyaya destek olmayı misyon edinen RTÜK, yayıncılara rehber olmayı daima sürdürecektir.

Spotify ve Apple gerilimi

Neler olmuştu? RTÜK yaptığı resmî bir açıklama ile lisans başvurusu yapmayan platformlar için uyarı yayımlamıştı. Bu uyarıda, “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin ‘İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri’ başlıklı 10 uncu maddesi kapsamında uyarı yayımlanmış 72 saat süre tanınmıştı. Spotify yetkilileri ise RTÜK ile iletişime geçmiş ve aslında Türkiye’den çekilmeyeceğini göstermişti.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Nilay Hanım, maşallahınız var, sizden başka çalışan yok mu ? Hemen hemen bütün içerikleri siz hazırlıyorsunuz 🙂 diğerleri kaytarıyor mu ???

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  devlet gerekeni yaptı, uzatmaya gerek yok

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Spotify sizden ödeme aldiginda zaten +KDV li ödüyorsunuz bu iş vergi verme işi degil milliyetçilik yapasınız. Bu durumun olayı kullanıcı verilerini almak. Şuan dünyanın en değerli birimi kullanıcı verisi. Bizi bizden iyi taniyan yapay zekalarin elde ettigi bilgiyi adil ve etik şekilde kullanabilecek bir ulke miyiz asıl sorulması gereken soru bu. Dikkat edin RTÜK yapay zeka ürünü olan şirketleri hep konu aliyor Facebook Instagram Netflix ve digerleri gibi. Burada olay kullanıcı verisi elde etmek, ileride secimlerde iktidarın kötü yonde bu bilgileri kullanmayacaginin bizlerin dusuncesini manipüle etmeyeceginin garantisi var mi?

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  2016’dan beri dijital servislerde zaten vergi alınıyor arkadaşlar ödeme detaylarında bunu görebilirsiniz. Türkiye’de temsilcilik bulundurmalarının vergi ile alakası yok. Bunun alakası şudur ki 63 yaşında kendini en zeki adam zanneden insanların medya kontrolünü tutması.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Buradan kazandığına burada vergisini vermeyen çeksin gitsin!

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Olması gereken oldu gelecek ofisini acacak buraya develete hesabını verecek

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Devlete neyin hesabini verecek. Adam zaten yasal yollarla paketini satip devlete vergisini ödüyor. Rtük lisans aldiriyor ki iceriği denetleyebilsin.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Ceza kesicek yeni yerler lazım radyo TV geliri azaldı

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Senden alsın daha fazla

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Spotify ın bile RTÜK olması çok saçma adı üstünde radyo ve televizyon üst kurulu, müzik ve İnternet değil

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   saçma sapan konuşma. zamanla herşey değişir eskiden medya tv ve radyo ile sınırlydı zaman değişti ama asıl olan değişmedi. herşeye olduğu gibi denetleyici sistem olması lazım. peki değiştirdik ismini RTİÜK. şimdi oldumu?

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Ne kadar dar ve bağnaz bakıyosun ‘RTÜK adı üstünde radyo ve televizyon’ muşşşş bu mu yani. Gerçekten cehaletin klavyeden akıyor.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Senin gibi

   2. Ziyaretçi dedi ki:

    Bence burada işaret etmek istediği konu; radyo ve televizyon tüm herkese açık ve denetlenmesi gereken bir platform ve mutlaka denetlenmesi lazım. internet üzerinden yayın yapanlarla ilgili sadece kendilerine uymayan yayınlar yapılmaması amaçlı denetleme koymak adına RTÜK ismini kullanıp denetlemeye alınması.

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Olaya radyo ve televizyon üst kurulu olarak bakanlara şaşırıyorum. Radyo ve televizyon sesli ve görüntülü içeriklerin temel adıdır. Sesli veriler radyo (müzik vs), görüntülü (video, tv vs) veriler televizyon kategorisi içine girer. Devlet her farklı tür için bir kurul açmaz. Özet geçeyim RTÜK sesli ve görüntülü veri üreten her türlü şahıs ve firmaya müdahale edebilir.

" RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası