RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı!


15 Ekim 2020 Perşembe 13:46
RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı!

RTÜK bildiğiniz üzere Spotify’ın da arasında olduğu yayın yapan kuruluşlara 72 saat tanımıştı. Diğer yayın kuruluşlarının kısa süre içinde geri dönmesi ancak Spotify’ın dönmemesi bazı tartışmaları başlatmıştı. Bunun ardından Spotify’ın da Türkiye pazarından çekilmek istemediği için gerekli işlemleri yapmak için RTÜK’e başvuru yaptığı söylenmişti. Şimdi ise RTÜK resmî olarak bir açıklama yaptı: RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı!

RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı: Gerekli işlemler yapılıyor

RTÜK, ‘’Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır.‘’ diyerek aslında popüler ağın adım attığını söylemiş oluyor.

RTÜK’ten yapılan açıklamanın tamamında ise şunlar yazıyor:

Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır.

Gerek ulusal gerekse uluslararası medya kuruluşları ile daima yasal çerçevede yapıcı ve diyaloga açık bir iletişim yürüten üst kurulumuz bundan sonra da aynı tavrını korumaya devam edecektir. Görsel ve işitsel medyaya destek olmayı misyon edinen RTÜK, yayıncılara rehber olmayı daima sürdürecektir.

Spotify ve Apple gerilimi

Neler olmuştu? RTÜK yaptığı resmî bir açıklama ile lisans başvurusu yapmayan platformlar için uyarı yayımlamıştı. Bu uyarıda, “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin ‘İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri’ başlıklı 10 uncu maddesi kapsamında uyarı yayımlanmış 72 saat süre tanınmıştı. Spotify yetkilileri ise RTÜK ile iletişime geçmiş ve aslında Türkiye’den çekilmeyeceğini göstermişti.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
15 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Spotify ın bile RTÜK olması çok saçma adı üstünde radyo ve televizyon üst kurulu, müzik ve İnternet değil

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

saçma sapan konuşma. zamanla herşey değişir eskiden medya tv ve radyo ile sınırlydı zaman değişti ama asıl olan değişmedi. herşeye olduğu gibi denetleyici sistem olması lazım. peki değiştirdik ismini RTİÜK. şimdi oldumu?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Ne kadar dar ve bağnaz bakıyosun ‘RTÜK adı üstünde radyo ve televizyon’ muşşşş bu mu yani. Gerçekten cehaletin klavyeden akıyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Senin gibi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Bence burada işaret etmek istediği konu; radyo ve televizyon tüm herkese açık ve denetlenmesi gereken bir platform ve mutlaka denetlenmesi lazım. internet üzerinden yayın yapanlarla ilgili sadece kendilerine uymayan yayınlar yapılmaması amaçlı denetleme koymak adına RTÜK ismini kullanıp denetlemeye alınması.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Olaya radyo ve televizyon üst kurulu olarak bakanlara şaşırıyorum. Radyo ve televizyon sesli ve görüntülü içeriklerin temel adıdır. Sesli veriler radyo (müzik vs), görüntülü (video, tv vs) veriler televizyon kategorisi içine girer. Devlet her farklı tür için bir kurul açmaz. Özet geçeyim RTÜK sesli ve görüntülü veri üreten her türlü şahıs ve firmaya müdahale edebilir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Ceza kesicek yeni yerler lazım radyo TV geliri azaldı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Senden alsın daha fazla

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Olması gereken oldu gelecek ofisini acacak buraya develete hesabını verecek

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Devlete neyin hesabini verecek. Adam zaten yasal yollarla paketini satip devlete vergisini ödüyor. Rtük lisans aldiriyor ki iceriği denetleyebilsin.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Buradan kazandığına burada vergisini vermeyen çeksin gitsin!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

2016’dan beri dijital servislerde zaten vergi alınıyor arkadaşlar ödeme detaylarında bunu görebilirsiniz. Türkiye’de temsilcilik bulundurmalarının vergi ile alakası yok. Bunun alakası şudur ki 63 yaşında kendini en zeki adam zanneden insanların medya kontrolünü tutması.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Spotify sizden ödeme aldiginda zaten +KDV li ödüyorsunuz bu iş vergi verme işi degil milliyetçilik yapasınız. Bu durumun olayı kullanıcı verilerini almak. Şuan dünyanın en değerli birimi kullanıcı verisi. Bizi bizden iyi taniyan yapay zekalarin elde ettigi bilgiyi adil ve etik şekilde kullanabilecek bir ulke miyiz asıl sorulması gereken soru bu. Dikkat edin RTÜK yapay zeka ürünü olan şirketleri hep konu aliyor Facebook Instagram Netflix ve digerleri gibi. Burada olay kullanıcı verisi elde etmek, ileride secimlerde iktidarın kötü yonde bu bilgileri kullanmayacaginin bizlerin dusuncesini manipüle etmeyeceginin garantisi var mi?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

devlet gerekeni yaptı, uzatmaya gerek yok

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Nilay Hanım, maşallahınız var, sizden başka çalışan yok mu ? Hemen hemen bütün içerikleri siz hazırlıyorsunuz 🙂 diğerleri kaytarıyor mu ???

" RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  2. 2 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  3. 3 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  4. 4 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  5. 5 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  6. 6 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  7. 7 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  8. 8 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  9. 9 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  10. 10 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi