Okunma

Sahibinden vs Gittigidiyor


24 Aralık 2010 Cuma 15:29
Sahibinden vs Gittigidiyor

Ürünü alırken mi kazanacaksınız yoksa satarken mi? Hangi siteden satış veya alış daha karlı? İşte bu sorular ışığında Sahibinden.com ve Gittigidiyor.com online alışveriş sitelerini mercek altına aldık.

Bazılarınız bu sitelere açık arttırma sitesi de diyebilir fakat site üzerinden yapılan bir ticaret söz konusu. Bazıları alıyor bazıları satıyor. 


Alexa’nın Türkiye verilerine baktığımızda Sahibinden.com’un 7’inci sırada yer aldığını görüyoruz.

 

Neden mi sadece Sahibinden ve Gittigidiyor? Bu sorunun cevabı oldukça basit aslında. Bu iki site, biz internet kullanıcılarının hizmet aldığı, ürünlerini kolaylıkla satabildiği, kolayca yeni veya ikinci el ürün alabildiği sitelerin başında geliyor. 


Gittigidiyor’un Türkiye’deki Alexa sırası ise 13.

 

Ayrıca bu iki internet sitesi kendi kategorilerinde başı çekiyorlar. Alexa’nın verilerine baktığımızda sahibinden.com’un tüm dünya genelinde 692‘inci sırada, gittigidiyor.com’un ise 1033‘üncü sırada yer aldığını görüyoruz. Bu değerlerde, iki internet sitenin Türk kullanıcıları tarafından oldukça fazla tercih edildiğini gösteriyor.

Şunu belirtmemizde fayda var. Karşılaştırma yapacağımız iki internet sitesi üzerinden hemen hemen tüm ürünlerin satışı ve alımı yapılıyor. Bizler sadece bu sitelerin teknoloji bölümlerini mercek altına alacağız.

Sahibinden.com’dan başlıyoruz

Alexa’nın Türkiye verilerine baktığımızda 7’inci sırada yer alan site hemen hemen her internet kullanıcısı tarafından biliniyor. Site 2009‘un başından itibaren yukarı doğru güzel bir ivme yakalayarak Türk kullanıcılarının gözdesi oldu.

Sahibinden.com’un kategori desteğinin oldukça geniş olduğunu söyleyebiliriz. Sahibinden üzerinde, hizmet sektöründen tutunda vasıta, emlak ve cep telefonuna kadar uzanan uzun bir kategori listesi bulunuyor.

Gittigidiyor’un Türkiye’deki Alexa sırası ise 13.  Sitenin en kötü yanlarından bir tanesi açık arttırmaların veya dükkân ürünlerinin fiyatını görmek için siteye giriş yapmanız gerekiyor. Eğer üye değilseniz üye olmalısınız. Eskiden böyle bir özellik yoktu. 


Gittigidiyor ürünlerinin fiyatını görmek için üye girişi yapmalısınız.


Sahibinden ise böyle bir uygulama yapmıyor. İlanın fiyatını görebiliyorsunuz. Gittigidiyor‘un bu niyetinin altında yatanları anlamış değiliz.

Geçelim ürün aramalarımıza. Bizim için önemli olan ürün bulunabilirliği ve satılan ürünlerin fiyatları. İlk aramamız “Asus 1005HA”. Asus’un bu Netbook modelinden sahibinden.com üzerinde satan oldukça fazla kullanıcı bulunuyor.

Gittigidiyor üzerinde ise ikinci el Asus 1005HA Netbook’unu satan herhangi bir kullanıcı yok. Sadece Gittigidiyor’un dükkân bölümünde yer alan iki adet ürün bulunuyor. (Arama tarihi 23.12.2010 saat 17:47)


Asus EeePC 1005HA (sıfır) Gittigidiyor.com üzerinde 886.39 TL.

 

Sahibinden.com üzerinde ikinci el üç aylık Asus 1005 HA‘yı 550 TL‘ye satın alabiliyorsunuz. Gittigidiyor.com dükkandan ise ürünü 886.39 TL’ye almanız mümkün. (Arama tarihi 23.12.2010 saat 17:47)


Sahibinden.com üzerinden satılan Asus Netbook sayısı oldukça fazla.

 


Bir diğer aramamız ise “Playstation 3 Slim 120 GB”. Bu sefer iki internet sitesinin de arama sonuçları tatminkâr. Sahibinden.com’un sonuçlarının gittigidiyor.com’a göre fazla olduğunu belirtmeliyiz.

Gelelim ürün fiyatlarına. Sahibinden.com adresinde bir mağaza tarafından satılan Sony PS3 120 GB Slim’in 620 TL’den satışa sunulduğunu görüyoruz. 


PS3 Slim 120 GB’lık ürünün fiyatı gerçekten uygun.

 

Gittigidiyor.com tarafında ise Sony PS3 Slim 120 GB için en uygun fiyatın 649 TL olduğunu görüyoruz. Bu ürüne 54.16 TL x 12 taksitle de ulaşabiliyorsunuz. (Arama tarihi 23.12.2010 saat 17:53)


Gittigidiyor.com üzerindeki PS3 Slim 120 GB ürünün başlangıç fiyatı Sahibinden.com’a göre biraz yüksek.

 


Üçüncü olarak arama yapacağımız ürün iPhone 3GS 16 GB. Bu kategorideki ikinci el ürün fiyatlarına bakacağız.

Sahibinden sitesindeki ürünler arasında alınabilir derecedeki iPhone 3GS 16GB fiyatları 700 TL’den başlıyor ve yukarılara doğru devam ediyor. (Arama tarihi 24.12.2010 saat 10:03)


iPhone her yerde para ediyor.

 

Gittigidiyor’da ise durum farklı. Dükkan ürünlerine baktığımızda fiyatın oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Arama sonuçlarındaki ikinci el ürün sayısının da çok tatminkar olduğu söylenemez. Burada sizlere sekiz saatten fazla süresi kalan bir açık arttırmanın fiyatını veriyoruz.

Ürünün fiyatı o zamana göre 791 TL‘de ve 55 teklif almış. Ekran görüntüsünü aldığımız zaman açık arttırmanın bitmesine 8 saat 33 dakika vardı. Muhtemelen fiyat biraz daha yükselecek. (Arama tarihi 24.12.2010 saat 10:03)


Eğer bir satıcıyasnız gittigidiyor.com’un sunduğu açık arttırma sistemi sizin yararınıza olabilir.


Tüm bu aramalarımız ışığında sahibinden.com üzerinden satılan ürünlerin gittigidiyor.com üzerinden satılanlara göre oldukça fazla sayıda olduğunu söyleyebiliriz. Ürün kategori çeşitliliğinde de Sahibinden.com bir adım önde.

Eğer teknolojiyle ilgili bir ürün satın alacaksanız yaptığımız örnek aramalarda da gördüğünüz gibi Sahibinden.com üzerinde olan ürünlerin fiyatları daha uygun seviyelerde gözüküyor.


 Sahibinden.com üzerinde olan ürünlerin fiyatları daha uygun seviyelerde.

Ama şunu da unutmamakta fayda var. Gittigidiyor.com üzerindeki ürünlerin bir kısmı açık arttırma ile satışa sunuluyor. Eğer şansınıza güveniyorsanız istediğiniz bazı ürünleri çok uygun fiyata almanız mümkün.

Şimdiye kadar sizlere, sahibinde.com ve gittigidiyor.com internet siteleri üzerinden satılan ürünler hakkında bilgiler verdik. Peki, ürün satanların durumu ne?

Ürün satmak istediğinizde iki siteye de üye olmanız gerekiyor. Gittigidiyor.com üzerinden açık arttırma açmak istediğinizde, belli bir bedeli gözden çıkarmalısınız. Aşağıdaki tabloda Gittigidiyor’un opsiyonel özelliklerinin ücretlerini görebilirsiniz.


Gittigidiyor.com üzerinde, listeleme ücretlerinin yanı sıra sizin isteğinize bağlı olarak değişen ekstra seçenekler de bulunuyor.


Gittigidiyor.com üzerinde açık arttırma başlatmak istiyorsanız belli bir bedeli gözden çıkartmalısınız.

 

Sahibinden.com‘da ise ilan vermek ücretsiz. Fakat bu ilanlar açık arttırma usulü değil süreli ilanlar.

İlanınızı hazırladınız ve site üzerine yerleştirdiniz. Bundan sonra beklemeye başladınız. Sahibinden.com üzerinde ürünü elden teslim etme seçeneği bulunuyor.

Gittigidiyor’da ise bu durum biraz farklı. Eğer alıcı ile anlaşabilirseniz ürünü elden teslim edip, ödemeyi elden alabiliyorsunuz. Fakat Gittigidiyor’un sisteminde ödeme yapmazsanız kullanıcı adınızın itibarı zedelenebilir.

Geldik güvenli alışveriş komisyonlarına. Gittigidiyor, açık arttırmanın sonuçlandığı fiyat üzerinden yüzde 10 komisyon alıyor. Örnek: Eğer 1000 TL bedelle Gittigidiyor.com üzerinden bir ürün sattıysanız elinize 900 TL geçiyor. 100 TL Gittigidiyor.com’un komisyonu.


Gittigidiyor, açık arttırmanın sonuçlandığı fiyat üzerinden yüzde 10 komisyon alıyor.

Sahibinden.com üzerinden güvenli alışveriş yaparsanız ve bireysel kullanıcıysanız firmaya ödeyeceğiniz komisyon yüzde 7. Örnek: Eğer 1000 TL bedelle Sahibinden.com üzerinden bir ürün sattıysanız elinize 930 TL geçiyor. 70 TL Sahibinden.com’un komisyonu.


Sahibinden.com üzerinden yapacağınız güvenli alşışverişlerdeki ödeyeceğiniz komisyon yüzde 7.


Tüm bu gerçeklerin ışığında, eğer elinizdeki bir ürünü satmak istiyorsanız en iyi tercih sahibinden.com olacaktır. İlan için para alınmaması, elden ürün teslim seçeneği ve güvenli alışverişteki komisyon oranının daha uygun değerlerde olması, Sahibinden.com’u Gittigidiyor.com’a göre bir adım önde tutan sebeplerin başında geliyor.

:: Bu iki site üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlemler hakkındaki yorumlarınızı bizimle paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Sahibinden vs Gittigidiyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bir noktayı kaçırmışsınız arkadaşlar.
  Sahibinden yada gittigidiyor dan ürün satan arkadaşlar şunu sakın unutmayın bir gün ama bir gün mutlaka biri sizi arıyor ve diyorki
  GÜMRÜK KAÇAKÇILIK ŞUBESİNDEN ARIYORUM.
  ÜRÜNLERİNİZ HAKKINDA GELİN Bİ GÖRÜŞELİM.
  Olay şu FATURASIZ ASLA ÜRÜN SATMAYIN.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  karşılaştırma güzel ama bir kaç alışveriş yapıp yazsaydınız keşke
  sahibindende o ucuza gördüğünüz ilanların sahte çıkması doğru dürüst bir müşteri temsilcisi olmaması teknik desteğin sıfır olması güvenli ticaret sisteminde çıkan sorunlar doping e para ödeyipte kullanamıyan ben gibi binlerce kişi vs.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  700 verem tlf a garentısı varsa

 4. SDN Okuru dedi ki:

  esn son ne olur garentııs nekadar var

 5. SDN Okuru dedi ki:

  evet aynen ya gitti gidiyor adamı fena kazıklıyor. ulen 50 tlik ürün satıcan 5 tl sini alıyor 5 tl de ilan koyma parası alıyor 10 tl de kargo ücreti ödüyon. ben ne satıcamda para kazamacagım.
  en iyisi en kalitelisi en süper hirmet vereni bencede *****

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Karşılaştırma gerçekten çok iyi olmuş. Bende yaklaşık 1 senedir gg’dan ***** a geçen üyelerden biriyim. Sebebi bir satıcıdan ürün ile ilgili ayrıntılı resimleri yüksek çözünürlükte mail adresime atmasını istedikten sonra gg’dan gelen tehditkar bir mail “bir daha mail adresinizi verirseniz kullanıcı hesabınız silinir” vari otomatik mesaj.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer yanlış bilmiyorsam gittigidiyor açık arttırma sistemini sonlandırdı.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  sahibinden sitesi her alanda gittigidiyordan çok daha iyi.. gerek komisyon miktarı, gerek fiyatlar gerekse site hızı gayet yerinde.. gitigidiyor çok hantal, rezil bir sitesi var, komisyon da çok fazla.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sahibindeni tek geçerim

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Gittigidiyordaki ürünler gitmiyor

 11. SDN Okuru dedi ki:

  vermiş olduğunuz bilgiler için tsk ederim .Ben zaten internet alışverişlerimi sahibinden yapıyorum çünkü ilanı ekleyenin telefon numarası yada profili daha guzel ve gorunur bir sekilde ayrıca uye olmamada gerek kalmıyor sizin de dediğiniz gibi arama seçenekleri ve ürün hakkında bilgiler daha kolay erişiliyor fiyat açısından da diğer sitelere gore daha ucuz

 12. SDN Okuru dedi ki:

  İki site arasındaki en büyük farklardan birisi de şu: Gitti Gidiyorda 100 TL lik bir ürünü herhhangi bir jredi kartıyla 10 taksitte alırsanız yaklaşık 125 tl ödemeniz lazımken Bu durum ***** da en fazla 114 tl oluyor. Gitti gidiyor kullanıcıların komisyonlarıınıda yüzde on alırken sahibinden yüzde 7 alıyor. GG de 1 liralık ürün satsanız 3 tl ilan bedeli yüzde on satış komisyonu ödersiniz sahibindende ilan ücretsiz komisyon yüzde 7. Yaklaşık 10 yıldır iki siteylede tanışırım ve favorim sahibinden. Çok mecbur kalınmassa kimse GG de zaten alım satım yapmıyor.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Süper bir yazı. Önümüzdeki günlerde pc’mi satma istiyordum nerden satacağım belli oldu

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Çok teşekkür ***** haber..

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Doğru söylüyorsunuz bu gittigidiyor adamı kazıklıyor

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Emeğe saygı diyor ve teşekkür ediyorum.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Sizin söylediğiniz gibi ***** iyi bir tercih. Bende hep onu kullanıyorum.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Teşekkürler. Çok hoş bir karşılaştırma olmuş.

" Sahibinden vs Gittigidiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sahibinden vs Gittigidiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sahibinden vs Gittigidiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "