Okunma

Sahte Google Street View Aracı!


14 Mayıs 2016 Cumartesi 13:00
Sahte Google Street View Aracı!

Geçtiğimiz ekim ayında Türkiye‘de de hizmet vermeye başlayan Google Street View, dünyanın neredeyse her yerini size Google Maps üzerinden 360 derecelik açı imkanıyla sunabilen özel ve başarılı bir servis.

Google tarafından özel ekipmanlı araçlar ile veya yaya olarak sokak sokak kaydedilen görüntülerin sanal ortama entegre edilmesiyle hizmet veren sistem, kullanıcılar tarafından da oldukça sevildi.

Fakat geçtiğimiz günlerde bir vatandaş tarafından çekilen fotoğraf, kısa süre içerisinde büyük bir tepki topladı.

Görüntüye göre Filedelfiya’ Polisine ait bir araca kameralar ve Google Street View logosu yerleştirilmiş. Ayrıca aracı sokakta gördüğünü de söyleyen vatandaşlar da var.

16-05/14/cilzl2qxaae6v5e-690x336.jpg

Polisin gizlice istihbarat topladığı şeklinde yorumlanmasına neden olan araç kişisel gizliliğin ihlali tartışmaları yarattı. Araç hakkında Google‘dan da açıklama gecikmedi.

Şirket yetkilisi, aracın Google‘a veya şirkete bağlı herhangi bir kurum veya kuruluşa ait olmadığını doğruladı.

Olayların üzerinde Filedelfiya Polisi söz konusu aracın kendilerine ait olduğunu fakat herhangi bir emir doğrultusunda hazırlanmadığını özellikle belirtti. Ayrıca araçtaki tüm ekipmanların söküldüğünü ve konuyla ilgili soruşturma açıldığını da ekledi.

:: Sahte Google Street View Aracı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Sahte Google Street View Aracı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın editör.. Filedelfiya yazdığınız için teşekkür eder ve bu hassasiyeti devam ettirmenizi temenni ederim. Saygılar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yabancı Özel Adların Yazılışı

  Latin Harflerini Kullanan Dillerdeki Özel Adlar

  1. Latin harflerini kullanan dillerdeki özel adlar özgün biçimleriyle yazılır: Beethoven, Byron, Cervantes, Chopin, Eminescu, Grimm, Horatius, Molière, Puccini, Rousseau, Shakespeare; Bologna, Buenos Aires, Iorga, Ile-de-France, Karlovy Vary, Latium, Loire, Mann, New York, Nice, Rio de Janeiro, Vaasa, Wuppertal vb. Ancak Batı dillerinde kullanılan adların okunuşları ayraç içinde gösterilebilir: Shakespeare (Şekspir) vb.

  2. Eskiden dili­mize yerleşmiş bazı Batı kökenli kişi ve yer adları Türkçe söylenişlerine göre yazılır: Napolyon, Şarlken, Şarl (Demirbaş Şarl); Atina, Brüksel, Cenevre, Londra, Marsilya, Münih, Paris, Roma, Selânik, Venedik, Viyana, Zürih; Hollanda, Letonya, Lüksemburg vb.

  3. Yabancı özel adlardan türetilmiş akım adları Türkçe söylenişlerine göre yazılır: Dekartçılık, Epikürcülük, Kalvenci, Kalvencilik, Kalvenizm, Kartezyenizm, Lüterci, Lütercilik, Marksçılık, Marksist, Marksizm vb.

  4. Ait olduğu dilde ayrı yazılan yer adları Türkçede de ayrı yazılır: Buenos Aires, Frankfurt am Main, Freiburg im Breisgau, Hyde Park, Mont Blanc, New Orleans, New York, Rio de Janeiro, San Marino, Wiener Neustadt, Titov Veles vb.

  Kaynak:

  *****

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Google aracı olunca gizlilik ihlal edilmiş olmuyor mu?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Londra ne ise Filedelfiya da odur. Bence doğrusu yazılmış.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İyi suistimal edilmiş

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Filedelfiya beybi!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Filedelfiya nedir ey sdn? Komik oluyorsunuz gerçekten

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Londra yı London diye mi yazıyonuz adamlar doğrusunu yazmış

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Öncelikle gidip '' Türkçe dilbilgisi '' kurallarını öğrenip gelin . Sonra konuşalım arkadaşlar ..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Filedelfiya Polisi ne ya türkçe yazılmaz isimler.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Filedelfiya nedir? Amerika'da yeni eyalet mi kurulmuş?

" Sahte Google Street View Aracı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sahte Google Street View Aracı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sahte Google Street View Aracı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "