Okunma

Samsung’dan yenilikçilik için yatırım müjdesi


25 Ağustos 2019 Pazar 23:59
Samsung’dan yenilikçilik için yatırım müjdesi

Hızla büyüyen Çinli markalar ile birlikte mobil cihaz sektöründeki büyük pasta küçük dilimlere ayrılmaya başladı. Samsung da bu rekabetten zarar almadan çıkabilmek için yeni çalışmalarını hızlandırdı. Samsung Ar-Ge yatırımları için yeni radikal kararını açıklandı!

Samsung Ar-Ge yatırımları için radikal karar!

Çinli markalar son yıllarda Samsung’un mobil cihaz kategorisindeki ürün gelirinden bir ısırık alarak teknoloji devinin geleceği konusundaki endişeleri artırdı. Artan belirsizlik, Samsung’u küresel olarak en iyi Ar-Ge yatırımcılarından biri haline getirecek kadar büyük olan Ar-Ge harcamalarına odaklanarak yeni büyüme yolları aramaya zorladı.

Şirketin yeni yayınladığı finansal raporuna göre, Samsung yılın ilk altı ayında Ar-Ge için 8.4 milyar dolar harcayarak şimdiye kadar yaptığı en büyük Ar-Ge yatırımını yaptı. Bu, geçen yılın aynı dönemine ait Ar-Ge harcamalarına kıyasla yüzde 12.2 oranında bir artışa işaret etti. Şirketin Ar-Ge harcaması, satışların yüzde 9.3 oranına ulaştı.

Samsung Ar-Ge yatırımları için radikal karar! - ShiftDelete.Net (1)

Ve yeni açıklamalara göre şirket yapılan bu Ar-Ge yatırımlarını bu yıl daha da yükselterek, küresel çapta bir Ar-Ge yatırımı rekoru kırmayı planlıyor. Aslında bu radikal kararın en önemli sorunu, yapılan yatırımların gelir getirici ürünlere dönüşmesinin oldukça uzun zaman alması. Ayrıca elde edilen getirileri de kısa vadede ölçümlemek pek mümkün değil.

Ancak tescilli patentler, bir şirketin Ar-Ge çabalarının ara başarısını ölçmek için iyi metriklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Samsung, Güney Kore’de H1 2019 döneminde 1473 patenti güvence altına alarak, geçen yıla göre toplam patentlerinin yüzde 70‘inden fazlasını kendi ülkesinden temin ederek bu alanda fazlasıyla iyi bir başarı gösterdi.

Haziran ayı sonuna kadar şirket 132.478 patent ile portföyünü tamamladı. Bunların yüzde 40‘ı ABD‘de, yüzde 20‘si Avrupa‘da, yüzde 17.8‘i Güney Kore‘de bulunuyor. Fikri Mülkiyet Sahipleri Derneği’nden bir rapora göre de Samsung Electronics, 2018’deki ABD’deki toplam patent kayıtlarında 5.836 patent ile ikinci sırada yer aldı. Bu patentlerin bir çoğu akıllı telefonlar tarafında olsa da Samsung diğer teknolojilerine de yeni araştırma yatırımları yapacak gibi duruyor.

Samsung’un tasarımı ve donanımıyla dikkat çeken telefonu Galaxy Note 10 Plus‘ı yakından incelediğimiz video da aşağıda bulunuyor. Dilerseniz izleyebilir ve cihazı daha yakından tanıyabilirsiniz.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Samsung’dan yenilikçilik için yatırım müjdesi”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Samsung firması bence biraz daha çalışmalı j5 8 GB’lık telefonumun bellek yetersizliğinden dolayı verdiği uyarılardan bıktığım için yeni bir telefon almaya karar vermiştim ve A30 aldım benim için telefonda ses kaydı ve radyodan ses kaydı çok önemli idi j5’te bu iki özellik de beni memnun edecek seviyede idi maalesef A30’da bu iki özellikten memnun değilim kalitesi düşük kimseye tavsiye etmem durumu açıklayan başvurumu göndermediğim yer gitmediğim servis kalmadı fakat hiçbir yerden beklediğim çözümü bulamadım şimdi bu iki özelliğin çok mükemmel olduğu Samsung harici yeni bir marka telefon arayışı içindeyim tavsiye edeceklere şimdiden teşekkür ederim hiç adetim olmayan bir şey yaparak internette ilk defa böyle bir siteye yorum yazıyorum belki Samsung firmasının AR-GE’sini yapanlardan bir okuyan olur da ürettikleri cihazlarda iyileştirmeler yapabilir ümidiyle…

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  SAMSUNG her zaman en yenilikçi firma oldu ekranda hızlı şarjda kablosuz şarjda bir çok özellik getiren bi firmadır

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  SAMSUNG seni seviyoruz

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok güzel bi haber olmuş tebrikler

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  SAMSUNG zaten çok yenilikçi bi firma

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  SAMSUNG SEN ZATEN EN İYİSİSİN SENİN KIYMETİNİ BILİYORUZ

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şu sitede makale sıfatını taşıyabilecek bir yazı okudum belkide yıllar sonra.

" Samsung’dan yenilikçilik için yatırım müjdesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung’dan yenilikçilik için yatırım müjdesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung’dan yenilikçilik için yatırım müjdesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "