Samsung’dan süper hızlı RAM ve depolama!


24 Ekim 2018 Çarşamba 15:33
Samsung’dan süper hızlı RAM ve depolama!

Samsung, mobil cihazlar için süper hızlı RAM ve depolama çözümleri üzerinde çalışmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönemde LPDDR5 RAM ve UFS 3.0 standardında depolama üniteleri akıllı telefonlarda kullanılacak!

Samsung‘u marka olarak bilmeyen kullanıcı pek yoktur. Samsung Electronics, dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olarak Samsung bünyesinde çalışmaya devam ediyor.

Günümüzde pek çok akıllı telefon, tablet ve bilgisayar üreticisi, dahili depolama ve RAM birimlerinde Samsung‘un yarı iletken çözümlerini kullanmaya devam ediyorlar. Bu yüzden Samsung‘un yaptığı üretim geliştirmeleri, sektörde genel bir standart belirleme konusunda oldukça önemli ve etkili.

LPDDR5 ve UFS 3.0 ile süper hızlı RAM ve depolama

Günümüzün en hızlı depolama birimleri UFS 2.1 standardıyla beraber geliyor.UFS 3.0 ile beraber 3D NAND üretim teknolojisini kullanılmaya devam edecek. UFS 3.0 ile beraber firma, çip bazında benzer boyutta hem 2 kat daha hızlı hem de daha yüksek kapasiteli bellek modülleri geliştiriyor.

UFS 3.0 destekli en son bellek çiplerinin 2019 yılındaki modellerde kullanılması bekleniyor. 2021 yılına geldiğimizde ise 128 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB‘lık UFS 3.0 destekli mobil depolama seçenekleri hayatta olacak. Artık 64 GB‘lık depolama ünitelerini en azından üst segment modellerde unutacağız.

LPDDR5 RAM’ler 2020 yılında

2020 yılında Samsung‘u ayrıca LPDDR5 RAM üretimine başlaması bekleniyor. DDR5 RAM‘lerin bant genişliği 51.2GB/s olacak. Mevcut RAM’lerin bant genişliği ise 25 GB/sn civarında. Yani RAM tarafında da performans iki katı artacak. Bu performans artışına rağmen güç tüketimi ise yüzde 20 daha da azaltılacak.

LPDDR4 RAM’ler her ne kadar günümüze kadar frekans bazında güncellemeler görmüş olsa da, 2014 yılından beri hayatımızda. 2020 yılında da artık LPDDR5 RAM‘leri piyasada görmeye başlayacağız.

Özellikle 5G ile beraber artacak mobil hız ve hızlanacak işlemcilere ayak uydurma konusunda RAM ve dahili depolama teknolojileri oldukça önemli. Bakalım bu 2 önemli sektör önümüzdeki dönemde ne gibi değişikliklere sahne olacak?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

4gb lpddr4x ram yeterli fazlasına gerek yok….!

" Samsung’dan süper hızlı RAM ve depolama! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung’dan süper hızlı RAM ve depolama! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung’dan süper hızlı RAM ve depolama! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!