Samsung’dan süper hızlı RAM ve depolama!


24 Ekim 2018 Çarşamba 15:33
Samsung’dan süper hızlı RAM ve depolama!

Samsung, mobil cihazlar için süper hızlı RAM ve depolama çözümleri üzerinde çalışmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönemde LPDDR5 RAM ve UFS 3.0 standardında depolama üniteleri akıllı telefonlarda kullanılacak!

Samsung‘u marka olarak bilmeyen kullanıcı pek yoktur. Samsung Electronics, dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olarak Samsung bünyesinde çalışmaya devam ediyor.

Günümüzde pek çok akıllı telefon, tablet ve bilgisayar üreticisi, dahili depolama ve RAM birimlerinde Samsung‘un yarı iletken çözümlerini kullanmaya devam ediyorlar. Bu yüzden Samsung‘un yaptığı üretim geliştirmeleri, sektörde genel bir standart belirleme konusunda oldukça önemli ve etkili.

LPDDR5 ve UFS 3.0 ile süper hızlı RAM ve depolama

Günümüzün en hızlı depolama birimleri UFS 2.1 standardıyla beraber geliyor.UFS 3.0 ile beraber 3D NAND üretim teknolojisini kullanılmaya devam edecek. UFS 3.0 ile beraber firma, çip bazında benzer boyutta hem 2 kat daha hızlı hem de daha yüksek kapasiteli bellek modülleri geliştiriyor.

UFS 3.0 destekli en son bellek çiplerinin 2019 yılındaki modellerde kullanılması bekleniyor. 2021 yılına geldiğimizde ise 128 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB‘lık UFS 3.0 destekli mobil depolama seçenekleri hayatta olacak. Artık 64 GB‘lık depolama ünitelerini en azından üst segment modellerde unutacağız.

LPDDR5 RAM’ler 2020 yılında

2020 yılında Samsung‘u ayrıca LPDDR5 RAM üretimine başlaması bekleniyor. DDR5 RAM‘lerin bant genişliği 51.2GB/s olacak. Mevcut RAM’lerin bant genişliği ise 25 GB/sn civarında. Yani RAM tarafında da performans iki katı artacak. Bu performans artışına rağmen güç tüketimi ise yüzde 20 daha da azaltılacak.

LPDDR4 RAM’ler her ne kadar günümüze kadar frekans bazında güncellemeler görmüş olsa da, 2014 yılından beri hayatımızda. 2020 yılında da artık LPDDR5 RAM‘leri piyasada görmeye başlayacağız.

Özellikle 5G ile beraber artacak mobil hız ve hızlanacak işlemcilere ayak uydurma konusunda RAM ve dahili depolama teknolojileri oldukça önemli. Bakalım bu 2 önemli sektör önümüzdeki dönemde ne gibi değişikliklere sahne olacak?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Samsung’dan süper hızlı RAM ve depolama!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  4gb lpddr4x ram yeterli fazlasına gerek yok….!

" Samsung’dan süper hızlı RAM ve depolama! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung’dan süper hızlı RAM ve depolama! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung’dan süper hızlı RAM ve depolama! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Dişçi korkusu tarih olacak! Dijital dişçi nasıl olunur? Dişçi korkusu tarih olacak! Dijital dişçi nasıl olunur?
 2. 2 Elon Musk Türkiye'ye çalışacak! Elon Musk Türkiye'ye çalışacak!
 3. 3 49 TL'ye Apple'ı kandıran klavyeyi denedik! 49 TL'ye Apple'ı kandıran klavyeyi denedik!
 4. 4 Bilgisayar hızlandırma ve FPS artırma yöntemleri 2020 Bilgisayar hızlandırma ve FPS artırma yöntemleri 2020
 5. 5 Tosla ile bankasız, komisyonsuz para gönderin, alın! Tosla ile bankasız, komisyonsuz para gönderin, alın!
 6. 6 Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk! Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk!
 7. 7 Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı
 8. 8 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7
 9. 9 Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik! Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik!
 10. 10 Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video) Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video)