Samsung telefonların fiyatı 6 yılda ne kadar yükseldi?


16 Haziran 2020 Salı 11:40
Samsung telefonların fiyatı 6 yılda ne kadar yükseldi?

Samsung bir süredir satış rakamlarında iyi gidiyordu. Yeni açıklanan verilere göre, Huawei onu satış rakamlarında geçse de Samsung hala Avrupa ülkelerinin en popüler simaları arasında yer alıyor. Bu popülerliğinin yanında yapılan bir araştırmaya göre, Samsung model telefonların fiyatı 6 yıl içinde oldukça yükseldi. Peki, Samsung telefonların fiyatı ne kadar yükseldi?

Samsung telefonların fiyatı ne kadar yükseldi?

Samsung telefonlarında ortalama satış fiyatı yıllar içinde artış gösteriyor. Telefon maliyetlerinin artması, insanların eskisi kadar sık telefon değiştirmemesi, geliştirilen telefon özelliklerinin artık minimum düzeyde birçok telefonda yer alıyor olması Samsung’un yıllar içinde telefon fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Samsung telefonların fiyatı ne kadar yukseldi-03

2020 yılının ilk çeyrek raporundaki rakamlarına göre Samsung’un ortalama satış fiyatı geçen yıllara göre, yüzde 20.7 oranında artmış. Ortaya çıkan oran ile birlikte şirketin son altı yılın en yüksek seviyesine ulaştığını söyleyebiliriz. Bu gelişme, Galaxy S20 Ultra, Galaxy Fold ve Galaxy Z Flip gibi ileri teknoloji cihazlara olan güçlü talepten kaynaklanıyor.

Bildiğiniz gibi bu modeller şu an için oldukça yüksek fiyatlı. Yüksek fiyatlı olmalarına rağmen talebin yüksek olması da aslında önemli bir başarı olarak görülebilir. Samsung, 2014 yılının ikinci çeyreğinden bu yana en yüksek ortalama satış fiyatlarına ulaşmış durumda.

Peki yıllara göre nasıl artış gösterdi? Samsung’un 2017’de 243 dolar olan ortalama satış fiyatı, 2018’de 251 dolar ve 2019’da 247 dolardı. Ancak bu fiyat, 2020 yılına gelindiğinde 292 dolar bandına yükselmiş durumda.

 

Samsung telefonların fiyatı ne kadar yukseldi-01

Bununla birlikte, Apple, küresel gelirin yüzde 37,5’ini alarak en büyük kazanan olmaya devam ediyor. Tabii ki, kesin yüzdeler bölgeye göre değişiklik gösteriyor olsa da ortalama alındığında karşımıza bu tablo çıkıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Samsung telefonların fiyatı 6 yılda ne kadar yükseldi?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  etmeyeceğinin iki katı kadar

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Millet alım gücüm yükselsin Pro 11-S20-P40 alıyım diyor! Aşağısı kurtarmıyor. Babasıda aynını kullanıyordu, şimdi alım gücü düşmüş!!!!

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Kardeşim iğnelemişsin kendi aklınca ama maaşları altına endeksle bak bakalım alım gücü ne olmuş. Boş konuşmayın ya alım gücü babalar gibi düştü, orta direk diye bir kesim kalmadı zenginle fakir arası uçurum oldu. Boş savunmayın trollük yapmayın artık

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Sen boşver samsungun artışını Sen Türk milletinin alım gücünün nasıl düştüğünü yazsana (kovar hakkı abin )

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   senin gibi akıllı kişiler çıkmadıki aramızdan teknoloji geliştirip satacak.

" Samsung telefonların fiyatı 6 yılda ne kadar yükseldi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung telefonların fiyatı 6 yılda ne kadar yükseldi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung telefonların fiyatı 6 yılda ne kadar yükseldi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!