Okunma

Sanal Gerçeklik Göz Sağlığını Etkiliyor mu?


01 Nisan 2016 Cuma 14:01
Sanal Gerçeklik Göz Sağlığını Etkiliyor mu?

Gün geçmiyor ki, yalnızca bilim kurgu filmlerinde görebileceğimizi düşündüğümüz bir teknoloji gerçeğe dönüşmüş olmasın. Bu teknolojilerin son örneği ise tüm dünyada hatırı sayılır ölçüde ses getiren, özellikle de gençler ve çocuklarda bir tutkuya dönüşen sanal gerçeklik gözlükleri.

Kullanıcılara gerçeğe en yakın deneyimi sunan bu gözlükler, ilgi alanlarına dair deneyimleri ve oyunları da kapsadığı için özellikle çocuklar ve gençler tarafından rağbet görüyor. Peki, cihaz ekranının gözlere bu denli yakın hale gelmesi, göz sağlığını nasıl etkiliyor?

Batıgöz Sağlık Grubu hekimlerinden Prof. Dr. Halil İbrahim Altınsoy; sanal gerçeklik gözlüklerinin kalıcı bir etkisi bulunduğuna dair herhangi bir kanıt olmasa da yorgunluk, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi istenmeyen bir dizi rahatsızlığı tetikleyebileceğini belirtti.

Altınsoy, sanal gerçeklik gözlüklerinin, uzun süreli kullanımlarda görsel refleks ve yön algısında nörolojik olarak karmaşaya sebep olabileceğini, ancak kalıcı bir hasara yol açmadığını ifade etti.

Sanal gerçeklik ile göz tembelliği tedavi edilebilir

Altınsoy ayrıca; bu tip teknolojilerin özellikle çocuklardaki göz tembelliği gibi problemlerin tedavisinde dahi kullanılabildiğini ve oldukça da etkili sonuçlar elde edildiğini dile getirdi.

16-04/01/vr-1459521872.jpg

:: Sanal gerçeklik hakkındaki düşünceleriniz neler?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Sanal Gerçeklik Göz Sağlığını Etkiliyor mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bence bariz bir etkisi var. Görüntü gözü çok yoruyor ve ileride bu göz sorunlarına neden olacaktır diye düşünüyorum. Görüntüyü daha stabil ve iyi yaparak bu sorunu biraz olsun çözebilirler.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu güzel haber…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  uzun süre takınca gözleri rahatsız ediyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çok yakın bir gelecekte tüm TV sinema içeriği VR gözlüklerine uygun olarak üretilecek

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bence haber çok kısa kesilmiş. Sanki kalan kısmı var gibi.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Nihayet yaptınız.. haber için teşekkürler,, Çok ciddi bir haber bu. Arkadaşlar zaten etkileri bir iki denemede değil daha sonra ortaya çıkacak.. bu nedenle sağlık anlamında konunun ciddi bir şekilde araştırılması gerekiyor.. En sorunlu olan şeyde şu olacak.. Eğer bir sağlık sorunu meydana gelirse tedavisi ile ilgili açılabilecek davalar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bir tek benim mi ilgimi çekmiyor bu sanal gerçeklik gözlüğü. Herkes hayran imiş…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ya takan direk hasta olmaz illaki …

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bu konu çok önemli çünkü bir kaç yıl içinde herkes VR kullanmaya başlayacak. Bilimsel araştırmalar yapılacak, kullanım artacak.. nerden baksan 3-5 yıldan önce net bir cevap verilemez.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  vay be tedavi ediyormuş tembelliği, hiç aklıma gelmezdi

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bana da sanki kullandığımda gözlerim şaşı olacakmış gibi hissettiriyor

" Sanal Gerçeklik Göz Sağlığını Etkiliyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sanal Gerçeklik Göz Sağlığını Etkiliyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sanal Gerçeklik Göz Sağlığını Etkiliyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "