Okunma

Savaş, Türkiye’ye Sıçradı!


18 Nisan 2009 Cumartesi 14:38
Savaş, Türkiye’ye Sıçradı!

Günlük hayatın bir parçası haline gelen arama motorları, birçok alışkanlığı da değiştiriyor. Artık web sitelerin adreslerini tarayıcı satırına yazmaktan ziyade, arama motoruna ilgili anahtar kelimeler yazılarak gidilmek istenen siteye ulaşanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. ShiftDelete.Net‘e arama motorları üzerinden gelen kullanıcıların en çok hangi anahtar kelimeler kullanarak geldiğini aşağıdaki listeden de görebilirsiniz.


Arama motorları üzerinden ShiftDelete.Net’e gelen ziyaretçiler,
en çok bu kelimeleri tercih ediyorlar.

Arama motorları ve bu sistem üzerinden yürütülen ticari işlemlerin değeri çok yüksek. Bu pastadan pay kapmak için arama motorlarını geliştiren Google, Yahoo ve Microsoft, bu servisleri üzerinden elde ettiği yüksek gelirlerle önemli kazançlar elde ediyorlar.

Savaş, Her Ülkede Farklı Devam Ediyor!

Arama motoru devleri arasında devam eden bu savaş, her ülkede farklılık gösteriyor. Örneğin; Amerika‘da Yahoo ve Google kıyasıya rekabet ederken, milyarlık nüfusa sahip olan Çin‘de bu devlerin adı bile geçmiyor, yerel bir arama motoru kullanılıyor.

 


Çin’de en çok tercih edilen arama motoru Baidu.com olurken
Google’a ezici bir üstünlükle fark atmayı başarbilmiş durumda.

Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye‘de de Google‘ın ezici üstünlüğü devam ediyor. Google‘ın adı daha Türkiye‘de anılmıyorken onlarca çalışanı ile ülkemizde hizmet veren Microsoft, bu kadar kısa zamanda liderliği Google‘a kaptırmayı içine sindirecek gibi görünmüyor.

Promosyon ile Başlangıç Yapıldı

İşletim sistemlerindeki liderliğini internet servislerinde de sürdürmek isteyen Microsoft Türkiye, arama motoru Live Search’ün (www.live.com) daha çok kullanılması için kolları sıvamış durumda. Bunun için adılan ilk adım, bahis sitesi Bilyoner ile internet kullanıcılarına sunuldu.

Sansiniara.com adlı sitede arama yapanlar arasında kayıt bırakanlara, piyango bileti ve futbol takımı forması hediye ediliyor.

Maalesef Olmamış!

İnternet kullanıcılarının Google‘ı tercih etmesinin nedeni, ne piyango bileti ya da forma tutkusu. Arama işlemi sonuçlarının çok sade bir tasarımda, en hızlı şekilde yerelleşmiş olarak listelenmesi. Microsoft Türkiye’nin, promosyon eşliğinde yaygınlaştırmak istediği bu servisine birkaç deneme yaptık. Arama servisi, tasarım ve hız konusunda sorun yaşatmazken, listelenen sonuçların maalesef iyi derecede yerelleştirilmemiş olduğunu gördük.


Live Search üzerinde yapılan aramalar, yerelleştirilmeden sunuluyor.

Türkiye‘deki okurlarımızın oluşturduğu “SDN” anahtar kelimesini arattığımızda ilk listede Hollanda kaynaklı bir yazılım geliştirme grubunun web sitesine yönlendirildik. Google, aynı aramanın Türkiye‘den yapıldığını anlıyor ve listeye müdahale ederek ShiftDelete.Net’i liste başı yapıyor. Aynı arama Google arama motoru kullanılarak Hollanda‘da yapıldığında ise yazılım geliştirme sitesi liste başında geliyor.

Microsoft Türkiye, internet servislerinde kaybettiği kanı tazelemek için Kasım 2008‘de yaptığı basın toplantısında ile yeniden yapılandığını açıklamıştı. Ne yazık ki bu zamana kadar gözle görülür bir değişiklik sunulmadı. Yapılan promosyon ise ilk adım olarak değerlendirilirken, yetersiz altyapı ve eksik kalan algoritma nedeni ile bu adım da başarısız olarak kabul edilebilir.

O Bir Yazılım Devi!

Internet Explorer 8‘de ön plana çıkan ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilen kişiselleştirebilme ve yerelleştirme anlayışının internet servislerine aktarılamamış olması, Microsoft‘u bir internet şirketi olmaktan çok yazılım şirketi olarak algılanmasına sebep oluyor.

:: Arama motorlarında Google mı yoksa Microsoft mu daha iyi? Tartışıyoruz…
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Savaş, Türkiye’ye Sıçradı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hehehe :))

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ***** öncelikle daha çok sitesi taraması ***** çıkan sonuçlarının yerelleştirilmiş olmasının yanında ne kadar fazla sonucun çıktığı da önemli.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft zaten bir yazılım şirketi bana göre başka hiç bir işe yaramıyor oda yılların verdiği bir hassasiyet diyelim ki bizden öncekiler müdahale etseymiş bizde böyle olmazmışız gözünü severim mac in

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ne yani şimdi bu artistlik mi 🙂 benim siteme günlük 300 kişi girior sadece :S

" Savaş, Türkiye’ye Sıçradı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Savaş, Türkiye’ye Sıçradı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Savaş, Türkiye’ye Sıçradı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "