Okunma

Savaşlara Lazer Teknolojisi Geliyor


15 Şubat 2010 Pazartesi 10:20
Savaşlara Lazer Teknolojisi Geliyor

Amerikan ordusunun 80’li yıllarda başlattığı ve teknik imkânsızlıklar yüzünden iptal edilen Yıldız Savaşları (Star Wars) projesi, meyvelerini gecikmeli de olsa vermeye başladı. Günümüzün gelişmiş teknolojisinden faydalanmak isteyen ABD hükümeti geçtiğimiz yıllarda projenin bazı ayaklarını tekrar devreye sokmuştu.

Bunlar içerisinde bilimkurgu filmlerinin değişilmez bir parçası olan lazer silahları da var. Bir süre önce, giyen kişinin gücünü kat be kat artıran biyonik zırhlar geliştiren ordu şimdi de savaş teknolojisinin tamamen değiştirecek olan lazer silahlarını çatışmaya hazır hale getiriyor. Geçtiğimiz aylarda bu teknoloji ilk prototip testlerinde büyük başarı göstermişti.


Tatbikat için özel olarak hazırlanan uçak

Amerikan hava kuvvetleri, kısa süre önce lazer teknolojisinin yeteneklerini  füzeler üzerinde denedi. Modifiye edilmiş, Boeing 747-400 tatbikat sırasında kendine yollanan kısa menzilli füzeleri ilk önce radarında belirledi.

Star Wars gerçek olacak

Daha sonra ise uçakta bulunan uzmanlar, üzerlerine doğru gelen füzelere düşük voltajda lazer yollanıp bunların hedefe kilitlenme sistemlerinin bozulmasını sağladılar. Tatbikatın ikinci aşamasında ise, biraz daha güçlü bir lazerle, uzun menzilli füzeler etkisiz hale getirildi.


Çıplak gözle görünemeyen lazer ancak ısı kameralarıyla farkediliyor

Test edilen üçüncü lazer ise, COIL adını taşıyor ve bu teknoloji teleskoplar tarafından destekleniyor. Megawatt gücündeki bu lazer kimyasal teknolojiyi kullanıyor. COIL ise tatbikat sırasında, atmosferden kendine yollanan yüksek irtifalı lazerleri uzun mesafeden başarıyla patlatmayı başardı.

Daha önce COIL lazeri, yerde bulunan sabit hedefleri etkisiz hale getirmişti. Amerikan ordusunun açıklamalarına göre şu anda geliştirilen lazer teknolojisi mevcut füzelerden çok daha ucuza mal edilebilecek.

Öte yandan, ABD havadan yerdeki hedefleri yok edebilecek çok daha güçlü bir lazeri test etmek için de hazırlıklarını sürdürüyor. Çıplak gözle görünmeyen bu lazer silahları, atmosferden bile ateşlenebildiği için saldırıya uğrayanlara kendilerini savunma fırsatı sunmayacak.

:: Amerikan ordusunun bu araştırmaları sizce yasaklanmalı mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Savaşlara Lazer Teknolojisi Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Savaşlara Lazer Teknolojisi Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Savaşlara Lazer Teknolojisi Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "