Okunma

Selfie Maymunu Davalık Oldu


07 Ağustos 2014 Perşembe 11:00
Selfie Maymunu Davalık Oldu

Selfie‘nin bu kadar popüler olmadı ancak insanların kendi fotoğraflarını çektiği yıllarda İngiliz doğa fotoğrafçısı David Slater‘in objektifi ilginç bir kare yakalamıştı. Endonezya’ya işi gereği doğa fotoğrafı çekmeye giden Slater kamerasını birkaç dakikalığına maymunların arasında bırakınca dünyanın ilk maymun selfie‘sinin çekimi gerçekleşmişti.

2011 yılında ortaya çıkan bu fotoğraf selfie’nin icadına denk gelmediği için sadece gülünüp geçilen ilginç bir fotoğraf olarak kalmıştı. Ancak bu durum telif hakları yüzünden farklı bir boyut aldı.

Hedef Wikipedia

Wikipedia‘nın çoklu ortam belgelerini depoladığı Wikimedia Commons‘a yüklenen bu görsel için D. Slater dava açmaya hazırlanıyor. Fotoğrafın kendisine ait olduğunu savunan ve kullanım için telif hakkı isteyen fotoğrafçı Wikipedia’dan maymun selfie’sinin kaldırılmasını talep ediyor.

14-08/07/1.jpg

Wikipedia ise doğal olarak bu fotoğrafı David Slater‘in çekmediğini bir maymunun çektiğini ve bu yüzdende telif ödemesi gibi bir durumun olmayacağını savunuyor. Bakalım ilerleyen günlerde açılacak olan dava nasıl sonuçlanacak.

:: David Slater telif ödemesi konusunda haklı mı?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Selfie Maymunu Davalık Oldu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Wikipedia, çoklu ortam belgelerini depoladığı ***** adresinde yalnızca özgür lisanslı dosyaları barındırır. Yani özgür lisanstan kasıt fotoğrafın çekene ait olması veya çeken kişi/kurumun özel iznin olmasıdır. Fotoğrafı çeken kişinin maymun olduğu kesin olduğuna göre bu durumda fotoğrafın telif hakkının maymuna ait olması gerekir. Otomatik olarak bu özgür lisanslı bir fotoğraftır ve isteyen kişi ücretsiz yararlanabilir. Wikipedia’nın yayınlamış olduğu özgür lisanslı fotoğraflar 3. şahıslar tarafından istenilen ticari faaliyetlerde izin alınmaksızın kullanılabilir. Ancak fotoğrafçı davayı kazanırsa o fotoğraf sadece onun iznine tabi olur ve nadir bir maymun türüne ait olduğu için baya bir para eder. Fark budur. İnsanlık adına Wikipedia’da kalması ve herkesin bilgi edinmesi daha iyidir 😉

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Haberde yanlışlık var, Wikipedia değil Wikimedia olacak.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kamera kiminse resim onundur.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Maymuna ödesinler telifi, buldunuz tabi dilsiz hayvanı oh kullan selfileri.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  telif hakkını maymuna muz olarak vermeliler.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim mahirden daha iyi çıkmış.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  selfie öz çekim değil mi kardeşim. maymun çekmiş işte wiki haklı.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaş ne saçma şeylere dava açıyor ya bunlar bırak Wiki’de kalsın.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ben maymuna soralım derim

 10. SDN Okuru dedi ki:

  En azından makinenin hakkını versinler

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Wikipedia ise doğal olarak bu fotoğrafı David Slater’in çekmediğini bir maymunun çektiğini ve bu yüzdende telif ödemesi gibi bir durumun olmayacağını savunuyor. Bakalım ilerleyen günlerde açılacak olan dava nasıl sonuçlanacak.

  Bir maymunun çektiği 🙂

" Selfie Maymunu Davalık Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Selfie Maymunu Davalık Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Selfie Maymunu Davalık Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "