Okunma

Siber Saldırılar Tamamen Önleniyor Mu?


19 Nisan 2016 Salı 11:00
Siber Saldırılar Tamamen Önleniyor Mu?

Son yıllarda dünya genelinde; sağlık kurumlarından devlet organlarına, eğlence şirketlerinden, hukuk mekanizmalarına kadar pek çok kurum ve kuruluşa siber saldırılar gerçekleştirilmiş durumda.

Massachusetts Instıtute Of Technology(MIT) laboratuvarının söz konusu siber saldırıları önleme noktasında, uzun bir süredir çalışmalar içerisinde olduğu biliniyordu.

Şimdiki süreçte ise MIT Bilgisayar Bilimi Ve Yapay Zeka Labotuvarı (CSAIL), siber saldırı tehditlerini gerçekleşmeden önlemeye yönelik bir algoritma geliştirdi.

CSAIL bünyesinde çalışan, ekip liderleri haricinde kimlikleri gizli tutulan bilim insanlarının geliştirdiği algoritmanın yüzde 85 oranında siber saldırıları önleyebileceği ifade edildi.

The Next Web’de yer alan habere göre Kalyan Veeramachaneni ve Ignacio Arnaldo’nun ekip liderliğinde geliştirilen AI2 sistemindeki algoritma, makine öğrenmesini PatternEx ile gerçekleştiriyor.

Eski sisteme/sistemlere oranla hata payını 3’te 1 oranında düşürmeyi hedefleyen algoritmanın, büyük ağları korumak için günlük hatların milyarlarca defa ölçeklenebileceği dile getiriliyor.

MIT, geçtiğimiz hafta New York’da düzenlenen Big Data Security IEEE Uluslararası Konferansı’nda sistem hakkında bir bildiri sundu.

Sistemin,  hangi şirketler, hangi devletler, hangi ülkeler ile sınırlı kalacağı bilinmez; fakat siber saldırılar konusunda hata payını en aza kadar indiren uygulamalara her ülkenin ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.

:: Geliştirilen sistemlerle siber saldırıların tamamen önlenebilir olabileceğini düşünüyor musunuz?

 

 
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Siber Saldırılar Tamamen Önleniyor Mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  la mit çözüm buldu diye okuyunca bizim mit sandım. meğer em ay ti miş 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  tr ye baya oluyor onu engelleseler keşke…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kimlikleri gizli tutulan geliştirici deniyor videonun başında hepsinin ismi var 🙂

" Siber Saldırılar Tamamen Önleniyor Mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siber Saldırılar Tamamen Önleniyor Mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siber Saldırılar Tamamen Önleniyor Mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "